1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mikrotik RB450g ssh проблем

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Feelyo, 25 Декември 2018.

 1. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  На локација физички непристапна од тука имаме RB450g рутер кон кој што се поврзувавме со ssh и користевме ssh tunnel за да пристапиме до локални device-и таму.
  Сега - ssh на рутер-от не работи (ни со service-user-от што го користевме, ни со admin user-от), дава само error: ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host

  Има некој со искуство со ова? Или идеја за што би можело да биде?
   
 2. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  995
  615
  3 Јули 2007
  Ако ти е стара верзијата на RouteOS најверојатно ти е хакиран и имат стаено Firewall rules за да не се пристапува од надвор.
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Дали останатата опрема на таа локација е достапна?
  Дали е пингате адресата од RB450ката?
  Дали пробавте да пристапите со Winbox до тој уред?
  Дали имавте постара верзија од 6.40? (ако да, тогаш сте хакнати).
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Останатата опрема не е достапна, бидејќи само преку ssh тунели се пристапуваше, адресата се пинга, со winbox ќе пробам утре да пристапам, верзијата беше некоја античка оставена во аманет :) така што ќе си претпоставам дека е хакнато... туку сега... чаре без физички пристап има?
   
 5. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Туку... не знам каков точно бил exploit-от, ама ssh пристап до рутерот беше дозволен од само една адреса, освен ако не е преку ssh vulnerability-то, во тој случај наје*али смо
   
 6. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  995
  615
  3 Јули 2007
  Имаше повеќе експлоити. Ако имаш пуштено http и winbox пристап тогаш ти е хакнат.
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Точно така.

  Решение: Ресет - Дифолт, Upgrade, повторно конфигурирање.
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  995
  615
  3 Јули 2007
  Зависи кој го хакнал, ако е хакнат.

  Ако е Hajime ботнетот, тогаш немаш ништо штета само ти има стаено firewall rules да те заштити, и за возврат бара бакшиш. Можеш да му пристапиш од локална мрежа на рутерот.

  Имам сретнато повеќе такви рутери, повеќе инфо The security flaw for Hajime is closed by the firewall - MikroTik
   
  На Feelyo и HardCorec им се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Штета секако има бидејќи му е потребен пристап до таа опрема.
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  995
  615
  3 Јули 2007
  Има штета во литри гориво :D
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Баш :D
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Фала во секој случај за консултацијата, инаку да - има штета во гориво - ќе треба до Битола да возам ради ова :D [joke]освен ако случајно некој од вас не е во близина?[/joke]
   
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Убав помин... btw, облечи се, ладно е во Битола :D
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Ќе идам после празнициве веројатно, не ми се патува по зимски услови хаха :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. DrMTR
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  930
 2. igor_xxxx
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,883
 3. xenon
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  500
 4. DrMTR
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  897
 5. Vampo
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  1,885
Вчитување...

Сподели

Вчитување...