Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

MikroTik ми враќа „ERROR: could not resolve dns name“ а има интернет

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Пробувам да сетирам Микротик рутер.
На ПРВИОТ ПОРТ е врзан рутерот од Телеком со исклучено DHCP, а со адреса 192.168.1.1,
а на ВТОРИОТ ПОРТ имам врзано свич кој треба да биде DHCP server со адреси 192.178.178.XXX и да е бриџ на останатите 3 порти.

Успеав да добијам интернет и адреси, но не можам да направам апдејт. Кога го пингам преку терминал 8.8.8.8 ми враќа дека е ок, а кога го пингам google.com „invalid value for argument address:...“

Вака ми изгледа конфигурацијата.
1714771979404.png

Дајте помош за тое што не спијат :)
Фала ви!
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.574
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
192.178.178.XXX

абе, не си измислувај свои адреси, овој range на ip адреси е на google.

/me ги проверува screenshot-ите - аха, сепак користиш 192.168.178.XXX - тоа е ок.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.368
Членови
35.399
Најнов член
smartonetech
На врв Дно