Mikrotik или Ubiquiti

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Gogzy, 6 Јули 2017.

 1. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Здрaво дечки.

  Епа вака, се мислам дома да си направам мала промена на мрежата, т.е. да си земам нов switch и access points.
  Поради тоа што на форумов гледам често Микротик добива пофалби а со нив слабо сум запознаен затоа сакав да прашам за совет. Би ми требало 8 или 16 порт свич со ПОЕ на барем 4 порта и 1 или 2 Access Points...

  Кога би одел со Ubiquiti они имаат 8 порт свич и нивните AP AC PRO би биле како опција. Има нешто слично на ова од Микротик што би можело да се земе? Буџет би бил од прилика од 200 до 300 евра.

  Поздрав
   
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,792
  7,062
  23 oктомври 2012
  Машко
  Премал е тој буџет. АП АЦ ПРО е околу 250-300 евра едно, а ти сакаш две плус свич со пое. Спреми ја големата пара, иљадарката.
   
 3. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Ubiquiti UniFi AP Access Point (UAP-PRO) [WLAN N, 122m Range, bis 750 Mbit/s]

  И тоа редовно ги гледам до 150 евра идат. Е сега ако земам ПРО овие имаат поголема покриеност така да една би ми бркала работа. Со тоа останува 100 - 150 евра за свич.

  Има нешто од прилика што може со тоа да се спореди од Микротик?
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,435
  5,312
  27 Март 2014
  Ова е N моделот, погоре си пишал AC моделот што е поскап. Затоа Октар ти кажа дека буџетот ти е премал.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
 6. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,435
  5,312
  27 Март 2014
  има шанси да е толку. ако одиш со UQ АП тогаш гледај и свич од истата фирма. Не комбинирај.
   
 7. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Јасно ми е, затоа ме интересира дали има нешто што би се споредило со ова?
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  За во твојов случај оди со Ubiquiti.
  Ценава ми е сомнителна за UAP AC PRO, јас преку фирма го зедов по набавна цена па поскапо го платив, пази дан купиш нешто што не очекуваш :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Па како што гледам на странава на Ubiquiti овие им се официјален застапник.
  А иначе штом нема ништо споредливо од прилика за овој буџет од Микротик најверојатно ќе идам за почеток со:
  JACOB - Onlineshop für Hardware, Software und Multimedia
  JACOB - Onlineshop für Hardware, Software und Multimedia

  И здравје понатаму со:
  JACOB - Onlineshop für Hardware, Software und Multimedia
  JACOB - Onlineshop für Hardware, Software und Multimedia

  Ако има некој предлог за нешто слично од Микротик нека сподели ако не ќе биде ова...
   
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Земај го ова и уживај.
  Можеш наместо Cloud Key да си земеш Raspberry Pi и на него да го снимаш софтверот, поевтино ке поминеш а истата функција ке ти ја брка... и стабилно е, имаш детални инструкции тука.
   
  На kirev и Gogzy им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,792
  7,062
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мене ми изгледа сумљива понудава на јакоб. Шознам, нарачај па да знаеме за другпат. Ако е таа цена, топ е. Инаку доаѓаат со пауер инјектори така да не ти треба пое свич кој патем е доста скапа работа.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Тоа планирав да му го кажам :), за 2-3 уреди не се исплаќа да се земе POE Switch.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Ма колку да има е работава... да се задоволи желбата. А иначе имам еден глуп свич, па сакав да го заменам евентуално со некој што може да се конфигурира.
   
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Ако е колку да се има тогаш земи некој со повеке POE порти, да не се 4, ако во иднина планираш да е шириш мрежата да имаш на располагање, вака си ни горе ни долу :)
   
 15. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Што е така така е... ама да видиме за зголемување на месечниот буџет треба да се добие прво WAF :)
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Закачи еден гигабитен (обичен) Switch, купи Raspberry Pi, помини ја постапката што ти ја пратив во претходниот пост, закачи ги уредите на Switch-от заедно со Raspberry Pi-то и уживај.
  Немаш потреба од дополнителни (непотребни) трошкови.
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  5,050
  6,424
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  OMG? Whatever happened to MikroTik? :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Ништо бе братко, све е во ред со MikroTik, само во неговиов случај повеке одговара Ubiquiti а и поевтино ке си помине :D, а дека MikroTik е подобар од Ubiquiti тука нема збор :D (барем според мене)...иако Ubiquiti КОРНЕ во последно време.
   
  На krema и Oktar им се допаѓа ова.
 19. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Стигна денеска АП АЦ ПРО, деновиве кога ќе најдам време ќе ја инсталирам и подесам па здравје и можда импресии ќе споделам на форумов...
  Цена 140 евричи од амазон колку за инфо...
   
  vlavot, smole и на Oktar им се допаѓа ова.
 20. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,435
  5,312
  27 Март 2014
  Плати царина ?
   
 21. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Моментално место на живеење ми е Германија, така да не...
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Cuden problem so AP AC PRO. Priklucena na ruterot direktno, ja naogjam vo softverot, mozam da ja podesam i funkcionira kako sto treba. Stom ce ja priklucam preku svicot ne reagira...
   
 23. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Од рутерот ти оди кабел до Switch-от?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  259
  244
  12 Декември 2013
  Машко
  Svicot ima konekcija direktna so ruterot, posle toa imam pac panel. Starata AP sto ja imav, funkcionirase bez nikakov problem so toj setup. Sega AP AC PRO, priklucena direktno na ruter funkcionira bez problem, ama ako ja priklucam preku svic i panelot, togas dobiva POE, ama ne funkcionira.
  A spored MAC adresata nemozam ni vo ruterot da ja najdam
   
 25. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,565
  3,355
  4 ноември 2013
  Машко
  Штекни го AP AC Pro-то директно во PC, исконфигурирај па после тоа закачи го на печ панелот (ама Pro-то напојувај го со неговиот POE адаптер) и види дали ке зрачи мрежата.
   
Слични теми
 1. mdeni
  Одговори:
  79
  Прегледи:
  6,996
 2. HardCorec
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,036
 3. gremlin
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  739
 4. DrMTR
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  706
 5. smole
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,044
Вчитување...

Сподели