• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mikrotik - Генерална дискусија

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.909
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
!) support for OpenVPN UDP transport protocol;

Конечно :)

Ама ми треба и нов хардвер неможе 750гл веќе, споро енкриптира.
и wireguard сега, што треба да е поефикасен и побезбеден, ако имаш подршка на сите страни.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.496
5.223
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
и wireguard сега, што треба да е поефикасен и побезбеден, ако имаш подршка на сите страни.
Wireguard има баг (сега за сега).
Endpoint полето каде што се впишува адресата нема можност за додавање на порт, истото треба да се направи преку терминал.
(Барем кај мене е така, освен ако немаат поправено во меѓу време)
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
254
179

100GBPS so l3 offloading..

3000USD :)))))
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.496
5.223
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Sekako ova ;) Eden kup dupki ima od 6.48 do 7.1.x
Да да ;)
Наведи барем една од "дупките" кој што ти прават проблем, само немој да ми копираш од официјалната страна на MikroTik.

Btw, на мрежа имам преку 1000 (буквално) MikroTik уреди кој се ставени на мониторинг и истите се на 6.48.6, сега за сега спие мрежата.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
254
179
Да да ;)
Наведи барем една од "дупките" кој што ти прават проблем, само немој да ми копираш од официјалната страна на MikroTik.

Btw, на мрежа имам преку 1000 (буквално) MikroTik уреди кој се ставени на мониторинг и истите се на 6.48.6, сега за сега спие мрежата.

Ako sakas da si gi merime na forumov koj ima povekje ne e problem..

Ne e poentata dai imas 1000 ili 1

I na 7.x mrezata spie bidi siguren! Nemoj so tie maalski muabeti te molam


CCR1072


a6fbf191dc5597380662bf002e9f5653.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.496
5.223
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ako sakas da si gi merime na forumov koj ima povekje ne e problem..

Ne e poentata dai imas 1000 ili 1

I na 7.x mrezata spie bidi siguren! Nemoj so tie maalski muabeti te molam


CCR1072Sent from my iPhone using Tapatalk
Можеме да ги мериме колку сакаш, нема проблем а маалски муабет правиш ти а не јас, и има врска дали е 1 уред или се 1000 бидејќи на тие 1000 имам различни конфигурации и ако имаше некој проблем 6.48.6 сигурно ке го забележев (барем на моите конфигурации).
Туку не ми кажа што е "дупката" на 6.48.6, може имаш некој посебни сетирања каде што си го забележал проблемот ама наместо да го наведиш тој проблем ти влета клизачи со славниот CCR1072 :)

Ај да ти го покажам и јас бидејќи почна мерењето :)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
254
179
Можеме да ги мериме колку сакаш, нема проблем а маалски муабет правиш ти а не јас, и има врска дали е 1 уред или се 1000 бидејќи на тие 1000 имам различни конфигурации и ако имаше некој проблем 6.48.6 сигурно ке го забележев (барем на моите конфигурации).
Туку не ми кажа што е "дупката" на 6.48.6, може имаш некој посебни сетирања каде што си го забележал проблемот ама наместо да го наведиш тој проблем ти влета клизачи со славниот CCR1072 :)

Ај да ти го покажам и јас бидејќи почна мерењето :)

Погледнете го атачментот 111304Погледнете го атачментот 111305Погледнете го атачментот 111306Погледнете го атачментот 111307

Druze..

Gledam deka si certified Mikrotik.. sramota e vakvi gluposti da treskas..

Za conf imam eden kup.. se sto mozes da zamislis od conf imam se,I toa so cifri da se prevrtis od stol. Taka da te molam olabavi so muabetite kako ne cinel 7.x

Naletav da, posto gledam drzis predavanja kako nikoj da ne mrdal od 6.x, zatoa naletav so EDEN ured so 4 cifrena brojka na na pppoe aktivni conn, so nekoi 4-5 gbps link na 7.x koj spie!

Koi se tvoite fakti deka ne cini?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.496
5.223
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Koi se tvoite fakti deka ne cini?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Само што се закопчав, нема смисла да го вадам пак за да го мериме и покажуваме кој колку корисници има (глупаво е).
Ти си тој што тврди дека 6.48.6 има еден куп дупки, кажи една од тие дупки.

Јас сум презадоволен од 6.48.6 и затоа му кажав да се држи до него, мене конкретно ме изреволтира v7 со wifiwave (еден пример а ги има неколку), за да го користиш wifiwave треба да имаш некој од поновите рутери кој имаат најмалце 256MB рам, а што правиме со cAP уредите?
Кој К** ограничуваат на рам и цпу?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.695
4.330
На CRS112-8P-4IN ставам не-Микротик SFP со RJ45 - бренд Cudy и уште еден.

1. Cudy-то воопшто не го чита, кога ќе му дадам команда monitor ми враќа дека има bad eeprom. Џабе и да му дадам команда auto negotioation, пак не засветува сијаличката на свичот.
2. Другиот бренд не работи, му гасам auto negotioation и почнува да свети сијаличката на свичот, но има само TX пакети, а не и RX.

Некој да имал вакво искуство, солуција?

Најпоследно е да купам оригинал Микротик SFP но тоа ќе го оставам како последна опција.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.002
7.127
www.mikrotikmacedonia.net
Љубители на овој произведувач, зошто не го коментирате hAP ax² , има нешто што не чини на него па не треба да се купува?

View: https://www.youtube.com/watch?v=aRPKUDvNyjM&ab_channel=MikroTik
Не гледам причина за апгрејд на AX стандард со моменталнава конфигурација и брзината на нетот од оператор.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.695
4.330
Да си самоодговорам, купен оригинал S-RJ01 од sampro.rs и работи како што треба без никакви дополнителни сетинзи.

Зошто другиве third-party SFP не работат не дознав а и немам како. Знам дека Mikrotik немаат никаква заштита на SFP за разлика од Cisco али џабе, двете фирми кои ми ги продадоа SFP креваат раменици, зборат на памет дека треба да се компатибилни и не се замараат да ги пробаат SFP-ата кои ми ги пробале во нивни свичеви и да видат каде е проблемот. Постпродажна поддршка 0.

Планирам да ставам 4G failover и дилемата е помеѓу:
1. SXT LTE6 kit
2. SXT R + R11e-LTE6
3. RB912UAG-5HPnD / RB922UAGS-5HPacD / RBM33G + R11e-LTE6

Задолжително е да биде Микротик производ и да може во иднина да се замени miniPCI-e картичката со 5G - брзината на uplink-от ми е битна.

Моменталниот рутер е RB2011UiAS-2HnD-IN кој во догледно време нема да треба да се менува.

Ако некој има друг предлог нека пише.

На CRS112-8P-4IN ставам не-Микротик SFP со RJ45 - бренд Cudy и уште еден.

1. Cudy-то воопшто не го чита, кога ќе му дадам команда monitor ми враќа дека има bad eeprom. Џабе и да му дадам команда auto negotioation, пак не засветува сијаличката на свичот.
2. Другиот бренд не работи, му гасам auto negotioation и почнува да свети сијаличката на свичот, но има само TX пакети, а не и RX.

Некој да имал вакво искуство, солуција?

Најпоследно е да купам оригинал Микротик SFP но тоа ќе го оставам како последна опција.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.351
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно