• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Микрофон за снимање вокал?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Ајде препорачајте ми некој просечен микрoфон за снимање на вокал,а да не биде многу скап,по можност пишете ми и цена за која можам да го набавам....

Фала однапред...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Imash dolu vo netvom za okolu 100-150 den. Mikrofon si e mikrofon :)

Imashe cera i na pazar edni ... 100 den.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
@NIKIHACK сакаш да снимиш вокал колку да се слуша или сакаш да снимиш вокал за некоја песна? Доколку ти е за секојдневна употреба т.е колку да се слуша купи некој поевтин, но доколку сакаш да синимиш вокал и тоа да звучи квалитетно тогаш ке треба да платиш малце поскапо :p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Па за песна снимање ми е,музиката е прикрај,додуша други ми ја прават (Monster Beats од Битола),па за ден два треба да ми ја пратат,јас имам дома микрoфон за Live Performance т.е Dynamic Микрафон,ама незнам колку е добар за снимање на песна,секако и него ке го пробам,па да имам информација доколку не е добар каков микрoфон да барам....
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мислам дека треба да продаваат добри микрофони во продавници за музички инструменти, така да прошетај низ градот или прашај ги по телефони оние што може да ги најдеш на интернет.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Ако сакаш убав студиски микрофон ќе треба да си оделиш малце повеќе пари...Само како за пример другар пред една недела купи за во студиото и го плати 200е
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Аудио опремата е доста скапа работа, доколку веќе сакаш да ти биде ептен професионално. Ја мислам дека колку за твои потреби еден Sure SM-58 ќе ти заврши работа, ти зборувам од лично искуство. Имаме снимано песна, и гитарите, басот и вокалот ги снимавме преку овој микрофон и испадна солидна снимка, и покрај големите недостатоци (немавме студиски услови, снимањето се одвиваше во една детска соба, со ефтини инструменти и слаба звучна картица на компјутерот :)) ). Исто така можеш да разгледаш во Music Store како што кажа некој погоре, и ја би ти препорачал да разгледуваш микрофони од марките на AKG и SURE.
 

Ептен

Intern
1 ноември 2008
6
7
Oбрни внимание на тоа дека самиот микрофон е само дел од приказната. Од круцијално значење е и просторијата во која ќе го сместиш. Џабе и најскапиот микрофон на светов доколку снимаш во акустички несоодветна просторија.

Со други зборови, доколку сакаш да снимаш вокали, тогаш 50% од вниманието насочи го кон микрофонот, а другите 50% кон просторијата. На микрофонот и просторијата гледај како на нераздвојни делови од една целина.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Oбрни внимание на тоа дека самиот микрофон е само дел од приказната. Од круцијално значење е и просторијата во која ќе го сместиш. Џабе и најскапиот микрофон на светов доколку снимаш во акустички несоодветна просторија.

Со други зборови, доколку сакаш да снимаш вокали, тогаш 50% од вниманието насочи го кон микрофонот, а другите 50% кон просторијата. На микрофонот и просторијата гледај како на нераздвојни делови од една целина.
Баш така :bravo:

Добредојде на it.com.mk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно