1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Миграција од com.mk > .мк + HTTPS

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од D, 5 Април 2017.

Тагови:
 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,341
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  [​IMG]
  Нема зборови кои ќе ја искажат мојата радост.
   
  На neW1 и D им се допаѓа ова.
 2. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  892
  2,245
  12 oктомври 2014
  Машко
  Да пријавам дека неможам да се логирам преку тапаталк,а и преку апликацијата.Валда ќе ја опраите во скоро.
  пс.Честитки за апгрејтод :)
   
  kirev, ImTheDude, Krkac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Миграција од com.mk > .мк + HTTPS

  Се чека одобрување на апдејтот.
   
  Necromancer, DaVoRkNe и на Fredy им се допаѓа ова.
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Прав си. Само да се осигураме дека све работи како што треба ке додадеме и HSTS.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,467
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Последна промена: 6 Април 2017
  Викса, DaVoRkNe и на kirev им се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Вчера вечер е наравен updateна тапаталк. Ако ова ти покажува после тоа ќе го преинсталирам.
  Благодарам
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,332
  2,800
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Мене уште не ми функционира TapaTalk на форумов.
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Средувам утре... ветувам
   
  На krema и omegaRED им се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,482
  4,822
  18 Септември 2013
  Машко
  А прашање, дали имате во план да направите ваша ваша апликација? Ова тапаталк некад ме замара за трајл верзија ли шо знам шо.
   
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Тапталк е ок :) Апликацијата не
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,825
  10,375
  24 Јуни 2009
  Машко
  Оправдано за утре, денес треба да славиш нешто :)
  HB :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Затоа ги имаме и двете опции, кој што милува!
   
  На DaVoRkNe и Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,518
  6,837
  21 Јануари 2009
  Имате некоја баговаќа со тоа плавата штикла за „верифицираните“ огласувачи.
  Има текст место слика Verified users overlay пишува или нешо така
  линкот за сликата е погрешен or smthn
  https://forum.it.mkdata/verifiedicon/verified.png
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,463
  11,732
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  1. Тапа Талкот уште не работи, тоа .xml-от уште не е импортирано.

  2. Линковите до постовите што се направени пред HTTPS-от не работат, на пример овој (мислам дека овој линк до линкот ќе работи). :hay:

  Не е само тој, и многу други има, за чудо некои работат. Кај тие што не работат, форумот „јаде“ / (коса црта) и излегува https://forum.it.mkthreads/...

  Ако се пастира линкот рачно и додаде S на HTTP, пак не го наоѓа, дава 404:

  [​IMG]

  3. А пред тоа (по притискањето ЕНТЕР), дава грешка на сертификатот:

  [​IMG]

  или, поинаку кажано:

  [​IMG]

  Името на сертификатот не одговара на доменот.

  4. Истиот проблем е кај поплаката на @Avid (претходниот пост). Од неговиот линк се гледа дека форумот му изел коса црта, и кога ќе се додаде таа, се добива сликичката.
   
  Последна промена: 7 Април 2017
  На goce03, Astraion, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,482
  4,822
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас уште не можам да се логирам на апликација.
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За апликацијата веќе не коментирам, се останато ќе биде средено вечерва.
  Се извинувам што каснам ама ми беше роденден па бев AFK!
   
  На goce03, psyside, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,482
  4,822
  18 Септември 2013
  Машко
  Нека е среќен! :) И без притисок, чисто додаваме инфо тука мислам никој не се нервира ;)
   
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Апликацијата работи. Овој пост го пишувам од неа. Проверете го тапаталк (го неам инсталирано), али мислам дека и тој работи.
  Иконата за проверени членови работи. Останува уште тоа со сертификатот да провери Дамјан.

  Испратено преку nokia 3310
   
  На RagingDemon, omegaRED, causevd и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,316
  25 oктомври 2012
  Машко
  Се врати Tapatalk у живот.
   
  RagingDemon, Fatal1ty_ и на #samurai# им се допаѓа ова.
 21. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  315
  270
  9 oктомври 2010
  Yup, ај ем рипортинг лајв фром ТашакЛап, ќе да работе. Поздрав

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Krkac и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 22. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  809
  713
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Oktar, D и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,463
  11,732
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Повеќето работи се средени, останува уште случајот со изгубената цртичка.

  Мислам дека може лесно да се реши, односно е проблем во некоја скрипта за префрлање.

  Линк направен кон IT.mk | Форум... (тазе направен) работи

  Линк направен кон http://forum.it.com.mk/threads/ИмеНаТредот.БројНаТредот/page-БројНаСтраница#post-БројНаПостот (редовно направен пред префрлањето на HTTPS) по пастирањето се претвора во https://forum.it.mkthreads/ИмеНаТредот.БројНаТредот/page-БројНаСтраница (изедена цртичка и изгубен линк кон постот). Ова второво можеби ќе се среди само од себе затоа што мислам дека сега го јаде бројот на постот затоа што не може да го најде, а кога ќе може да го најде, нема да го јаде.

  Ако на тој линк пред пастирањето му се додаде S во HTTP и избрише .com, си работи. Работи дури и без додавање S во HTTP.

  Реков дека повеќето работи се средени затоа што не добивав грешки со сертификатите, но пред неколку минути пак добив грешка (плавиот екран со 404 од претходниот мој пост). Сега не можам да ја добијам пак.
   
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мислам дека средив. Ај те молам провери и ако не е пушти ми линк од тема во која ти дава проблеми со редиректот....
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,463
  11,732
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Индексот во мојот потпис (линкот до него, како и сите линкови во него). Тоа е многу важна тема, особено за нови вејпери кои и онака тешко се снаоѓаат.
   
  McLaren, krema, Astraion и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Miksa2007
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  674
 2. kimi makedonski
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,207
 3. IceX
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,374
 4. caki
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  2,094
 5. Кристијан Про
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,148
Вчитување...

Сподели

Вчитување...