Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microtica со инвестиција од 350.000 долари ќе го освојува DevOps пазарот [.мк стартап на месецот]

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
245
795
www.IT.mk
Microtica е платформа за автоматизација на DevOps процеси која им овозможува на компаниите и поединците да постават своја апликација на cloud инфраструктура за многу кратко време. Toa го прави со стандардизирање на начинот на кој се поставува инфраструктурата и апликацијата.

350.000 долари инвестиција за позиционирање на пазар​


Microtica годинава излегува од својата "bootstrap" фаза во која досегашниот развој беше поддржан само од ИТ компанијата DoxTeam која има добиено ко-финансиран грант од ФИТР за проектов. Преку отворање на претставништво во САД, тимот на Microtica ја формализираше веќе постоечката соработка со инвестициската група Founder Partners од Сан Франциско, кои им помагаат преку советување и консалтинг за маркетинг и позиционирање, а кои сега влегуваат и со инвестиција од 350.000 US долари. Инвестицијата примарно ќе се користи за пласман на продуктот и зајакнување на продажните и маркетинг канали.


 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.565
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
досегашниот развој беше поддржан само од ИТ компанијата DoxTeam која има добиено ко-финансиран грант од ФИТР
А како „само“ кога има добиено помош и од ФИТР и од тие Founder Partners?
 

dddragan

On your way to fame
12 август 2014
393
527
А како „само“ кога има добиено помош и од ФИТР и од тие Founder Partners?
За погрешен збор си се фатил :D Keyword - развој (development). Само DoxTeam го има работено продуктот.
Мислењето е автоматски споено:

На темата, ме интересира како конкурира или како се истакнува продуктов покрај AWS Amplify или Vercel да речеме? Од тоа што читам секако користи AWS сервиси.

Читам на сајтот и не можам да сфатам што е бенефитов на продуктов покрај нив.
 
Последна промена:

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
А како „само“ кога има добиено помош и од ФИТР и од тие Founder Partners?

Досегашниот развој на Microtica е терам само од страна на DoxTeam (кои имаат добиено ФИТР грант), а дури сега влегуваат кај нив Founder Partners.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.565
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

marulka

Intern
20 април 2023
2
10
За погрешен збор си се фатил :D Keyword - развој (development). Само DoxTeam го има работено продуктот.
Мислењето е автоматски споено:

На темата, ме интересира како конкурира или како се истакнува продуктов покрај AWS Amplify или Vercel да речеме? Од тоа што читам секако користи AWS сервиси.

Читам на сајтот и не можам да сфатам што е бенефитов на продуктов покрај нив.

Здраво @dddragan, тука Марија од Микротика. Повели одговор на прашањето во неколку црти:
 • Vercel e PaaS, што значи дека деплојаш кај нив и си зависен од нив. Со Микротика деплојаш на твој AWS account, и си owner на се цело време.
 • Vercel cпецијализира за фронтенд и статични сајтови, додека Микротика поддржува комплексни системи со повеќе сервиси, бази и функции и овозможува лесен деплојмент и менаџмент на AWS. Дури имаме корисници кои фронтенд деплојаат со Vercel, a backend, микросервиси, serverless со Микротика.
 • Amplify e сервис кој опфаќа само мал дел од функционалноста потребна за градење на целосно системско решение. AWS има повеќе од 100 сервиси кои треба да се склопат заедно за да се изгради решение.
 • Микротика есенцијално ја упростува комплексноста на клаудот кој е база (во моментот AWS, но решението функционира со било кој друг), за девелопери кои немаат експертиза или едноставно не сакаат да се занимаваат со тој дел од испорака на софтвер.
 • Микротика овозможува лесен старт и нема ограничувања во момент на скалирање, бидејќи е отворена за приспособување и флексибилна за различни системи.
 • Микротика нуди мониторинг и аналитика на метрики, перформанси, за детално разбирање на апликациите и процесите во системот.
 • Микротика нуди алатка за оптимизација на трошоци на клауд, прави анализи, дава препораки и автоматизира процеси за штедење.
Слободно контактирај ме за повеќе информации :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.414
9.299
Досегашниот развој на Microtica е терам само од страна на DoxTeam (кои имаат добиено ФИТР грант), а дури сега влегуваат кај нив Founder Partners.

Полесно е да го смените зборот, секако не е точен. Windows не е подржан во развојот од Microsoft пример.
 

dddragan

On your way to fame
12 август 2014
393
527
Здраво @dddragan, тука Марија од Микротика. Повели одговор на прашањето во неколку црти:
 • Vercel e PaaS, што значи дека деплојаш кај нив и си зависен од нив. Со Микротика деплојаш на твој AWS account, и си owner на се цело време.
 • Vercel cпецијализира за фронтенд и статични сајтови, додека Микротика поддржува комплексни системи со повеќе сервиси, бази и функции и овозможува лесен деплојмент и менаџмент на AWS. Дури имаме корисници кои фронтенд деплојаат со Vercel, a backend, микросервиси, serverless со Микротика.
 • Amplify e сервис кој опфаќа само мал дел од функционалноста потребна за градење на целосно системско решение. AWS има повеќе од 100 сервиси кои треба да се склопат заедно за да се изгради решение.
 • Микротика есенцијално ја упростува комплексноста на клаудот кој е база (во моментот AWS, но решението функционира со било кој друг), за девелопери кои немаат експертиза или едноставно не сакаат да се занимаваат со тој дел од испорака на софтвер.
 • Микротика овозможува лесен старт и нема ограничувања во момент на скалирање, бидејќи е отворена за приспособување и флексибилна за различни системи.
 • Микротика нуди мониторинг и аналитика на метрики, перформанси, за детално разбирање на апликациите и процесите во системот.
 • Микротика нуди алатка за оптимизација на трошоци на клауд, прави анализи, дава препораки и автоматизира процеси за штедење.
Слободно контактирај ме за повеќе информации :)

Супер одговор, фала :)

Ме интересира што е тоа Amplify што го нема, а Микротика го нуди за комплетно решение?

Моментално баш тоа го истражувам зошто имам сајт за пуштање и не ми се замара со DevOps нешто многу и некако се наслонувам накај Amplify. Затоа ме заинтересира темава ептен.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.275
1.454
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(

marulka

Intern
20 април 2023
2
10
Супер одговор, фала :)

Ме интересира што е тоа Amplify што го нема, а Микротика го нуди за комплетно решение?

Моментално баш тоа го истражувам зошто имам сајт за пуштање и не ми се замара со DevOps нешто многу и некако се наслонувам накај Amplify. Затоа ме заинтересира темава ептен.

Супер @dddragan, те поканувам да ја пробаш Микротика во секој случај, имаме free plan forever со кој можеш да поставиш нешто за старт.

Amplify ти дава алатки полесно и побрзо да ја интегрираш апликацијата со AWS services, како authentication, API, data storage etc., нешто слично на Firebase. И тоа некогаш е доволно за веб и мобилни апликации од мал размер. Но има апликации за кои ти треба да излезеш од границите на она што го нуди Amplify, пример кај што има потреба од Kubernetes, queues, integrated lambdas, load balancing, auto-scaling, и monitoring. И за нив ќе треба да бараш алтернативен начин да ја поставиш инфраструктурата.

Микротика може да се гледа како слој измеѓу кодот на Git, и cloud provider-от, за решенија на кои им треба целосен DevOps процес, CI/CD, automated tests и слично. Всушност, целиот Amplify сетап може да се напише со IaC (cloud formation), наместо да се сетапира и менаџира рачно, што значи може да се ранува со Микротика. Па од таму натака таа инфраструктура, и секоја дополнителна да се upgrade-не во зависност од потребите, а сепак се користи само еден tool да се менаџира целата твоја инфраструктура.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.652
Членови
35.410
Најнов член
Teodora2005
На врв Дно