Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microsoft загуби спор и треба да плати половина милијарда евра!

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.Alien

Гостин
Европскиот суд ја отфрли жалбата на Microsoft и и наложи на компанијата да плати 613 милиони долари. Казната е поради монополистичкото однесување на Microsoft и оневозможувањето на конкурентските компании да имаат увид во техничките спецификации на Windows оперативниот систем и неможноста нивните софтверски решенија да бидат компатибилни со овој оперативен систем.
Оваа вест ја пренесоа и нашите ТВ станици.

Подетално на http://www.msnbc.msn.com/id/20818452/.
 

TheOracle

Intern
16 септември 2007
12
1
@ Mr. Alien - У насловот на тоикот ваљда мислиш на билион не на милион..
@ Vojkan - најверојатно фајде пак ќе има само Microsoft ...ќе имаме поскап офис, поскап ос, све од мс поскапо .... али како и да е...и да има ќар останува еден гооолем факт за Microsoft- ем му е Micro ем му е Soft :isplashen:
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ TheOracle

Во право си, моја грешка. Исправено! :bravo:
А сумата која ќе ја плати Uncle Billy е како капка во океанот. Ситница, џепарлак.....за него!
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Ипак не е мала сума.
А што корист имаме ние, па директно ништо, ама ако не ги казнуваат вака, кознае до каде ќе појдат. Вака колку току, ги враќаат на линија.
За нареден пат ќе подразмислат малце.
 
D

DimitarMK

Гостин
@ Mr. Alien - У насловот на тоикот ваљда мислиш на билион не на милион..
@ Vojkan - најверојатно фајде пак ќе има само Microsoft ...ќе имаме поскап офис, поскап ос, све од мс поскапо .... али како и да е...и да има ќар останува еден гооолем факт за Microsoft- ем му е Micro ем му е Soft :isplashen:

:LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
@ Vojkan - најверојатно фајде пак ќе има само Microsoft ...ќе имаме поскап офис, поскап ос, све од мс поскапо .... али како и да е...и да има ќар останува еден гооолем факт за Microsoft- ем му е Micro ем му е Soft :isplashen:
Vidi... jas nemam problem so toa MS da plakja kazni... ima zakoni, ima sudovi, pa koj e kriv neka plakja...
Jas imam problem so lugje shto plukaat po MS, a vo isto vreme go koristat MS.
Imam problem so lugje koi 1 cent ne platile za OS-ot na MS, a plukaat po nego. Imam problem so lugje koi chekaat makar i najmala sitnica za da go obvinat MS, za da pochnat da plukaat, a istite tie lugje vo isto vreme slepo zastanuvaat pozadi Google naprimer.
Ako se napravi sporedba kje izleze deka Google e pogolemo zlo od MS.

I za kraj ... da ne beshe MS povekje od pola chlenovi na ovoj forum nemashe da znaat shto e PC, da ne beshe MS nemashe da ima bum vo IT industrijata kakva shto e denes .... nemashe kompjuterot da bide edna od najkoristenite alatki vo 21 vek. Ama ne... MS sux Linux rulz!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.930
4.009
www.iwmnetwork.com
Vidi... jas nemam problem so toa MS da plakja kazni... ima zakoni, ima sudovi, pa koj e kriv neka plakja...
Jas imam problem so lugje shto plukaat po MS, a vo isto vreme go koristat MS.
Imam problem so lugje koi 1 cent ne platile za OS-ot na MS, a plukaat po nego. Imam problem so lugje koi chekaat makar i najmala sitnica za da go obvinat MS, za da pochnat da plukaat, a istite tie lugje vo isto vreme slepo zastanuvaat pozadi Google naprimer.
Ako se napravi sporedba kje izleze deka Google e pogolemo zlo od MS.

I za kraj ... da ne beshe MS povekje od pola chlenovi na ovoj forum nemashe da znaat shto e PC, da ne beshe MS nemashe da ima bum vo IT industrijata kakva shto e denes .... nemashe kompjuterot da bide edna od najkoristenite alatki vo 21 vek. Ama ne... MS sux Linux rulz!

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
@vojkan

Sad but true.
И би додал, макар што не е во ред, да не беше и ... хммм...нелегалниот софтвер. Непобитен факт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.301
Мислења
978.077
Членови
35.585
Најнов член
Megi
На врв Дно