• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft vs Apple

  • Ја почнал/а темата
  • #5

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
:LOL::LOL: мислам дека јас го пишав :LOL::LOL:

Мислам требаше Strabuck да одговори ама :LOL::LOL:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
spiderman а добро што те толку занима и губиш време
секогаш ке има некои информации на кои нема да најдеш одговор а ке најдеш нешто што некој сакал да го знае "јавноста"
така да дуде не се замарај со тоа:)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
spiderman а добро што те толку занима и губиш време
секогаш ке има некои информации на кои нема да најдеш одговор а ке најдеш нешто што некој сакал да го знае "јавноста"
така да дуде не се замарај со тоа:)
:bravo::bravo:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Ако не се лажам, мајкрософт (т.е. Били) има 51% од акциите на Apple?
Можда затоа...
Кај го прочита ова во Дневник или Вест?Мислам дека е ова превише и дека нема врска премногу ми делува напунпано
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Ту бе, си помислив некоја анкета, па да гласам :))
хехехехе :)) И јас исто кога го видов насловот.. Ајде малце едитирајте го ..

vs = versus = против.

Овде не се зборува за двобој на Мајкрософт против ејпл..
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Ова е точно колку што е точно дека русите измислија нов вирус наречен ддос :))
LOOOL.. Drunky drunky.. Секогаш знаеш да налеташ со некој екстра бисер :)) Како ли само се сети на тоа.. :LOL:

Инаку, ме замисли баш таа дилема, и.. разбарав малце ама.. Не успеав да најдам некој си веродостојни податоци за процентот со акциите и слично..
Незнам..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Прва Тема:

1.
spiderman напиша:
Откога Мајкрософт ги превзеде 51% од акциите на Apple, Apple не беше тоа што стана на почетокот гигант иноватор
Aleks напиша:
Cekaj ... microsoft ima 51% od apple
2.
spiderman напиша:
StarBuck напиша:
Whoa there cowboy!
На некој тука нешто не му е јасно
3.
spiderman напиша:
официјално никој ништо не признава но фактите се тие
StarBuck напиша:
Без докази да не го праиме муабтов без потреба.
Еве ти и на тебе линк. http://finance.yahoo.com/q/mh?s=AAPL
4.
spiderman напиша:
Инаку никој не рече дека Microsoft го поседува Apple
постови 1, 2 и 3

Втора Тема:
1.
spiderman напиша:
пиратите од силиконската долина којшто е признат како веродостоен од страна на Стив Џобс, Бил Гејтс и Стив Возниак, односно истите тие којшто го пишаа сценариото
2.
spiderman напиша:
Филмот кој ти го посочив е пред се идеа на Бил Гејтс, Стив Џобс и Стив Возниак.Се што се збори во филмот е вистина и не е документарец.
StarBuck напиша:
Филмот е според книгата на Paul Freiberger и Michael Swaine наречена Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer, не е идеа на Џобс и остали.
3.
spiderman напиша:
Го напишаа сценариото (1), нивна идеа е(2), или е признат од нив(3)?
не е ниту едно од тие три, а линкот е од сајтот на вознијак каде што одговара на fan mail во врска со филмот.
Последните 3 параграфи кај делот Development

А мене искрено не ми се прави ваков муабет (што тоа уствари сакал писателот[spiderman] да каже), затоа попаметно ми се чини bleach да си гледам. Поздравинела

ПС: @Elektrikz: ROFLMAO
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@StarBuck

Еве гледаш дека очигледно ама на баш само неколку им е јасно и работите ги гледаат како што треба додека другите зборуваат за нешто што го виделе на слика а го немаат ни пробано а камоли да го почуствуваат.Лично јас се сложувам со секој твој пост и безразлика на што и јас секогаш ќе бидам на страната на Ејпл колку толку би останал на страната на нивните интереси.Жално е тоа што пример јас и ти заедно со неколку од овој форум се обидуваме да докажеме нешто додека останатите трупаат со непотребни постови и додека ги читам се чудам само како дошле до такви информации или нешто друго.Еве ти си длабоко навлезена во светот на Apple и ги користиш нивните производи и знаеш за што зборуваш точно голем респект за тоа:)Знаеш што е Леопард,Imac и тоа е огромен + за тебе значи си ја искусила моќта и знаеш за што станува збор.И јас сум работел со Imac но помалку време но сепак успеав да видам и да согледам дека тоа е нешто неверојатно и она што самиот Apple го постави за цел.Мислам дека во иднина нема потреба да правиш муабет за ова како што си кажа бидејќи невреди.Неколку против повише неоди иако знаеме дека сме во право.Затоа би ве замолил сите да се држите до факти а не до дослушување итн односно да си играме глув телефон.Ако некој е заинтересиран може слободно да праша за било што и затоа сме тука сите.Ако не ти се допаѓа Ејпл и неговите работи бујрум земи си Линукс или нешто друго ама не трупајте со глупи постови и за нешто што не сте виделе.Повеќе од сигурен сум дека 98% од членовите невиделе и непробале Leopard,Imac или друга конфигурација а зборуваат нешто што немаат појма а тоа значи дека ниту знаат како функционира или работи или нешто друго.Затоа потпирајте се на лични и вистински искуства а не на бајачки по блогови итн.Еднаш ако пробате неверувам дека ова ќе го пишувате.Затоа Chill down и доста со овие постови.На кој не му се допаѓа има Виндоуз,Линукси итн користи што ти се допаѓа и крај а не да солите памет за нешто што немате појма таквите ме нервираат највише и со тие не ми се прави ни муабет
ПС Колку ли само теми има за Виндоузот на ИТ како бил нестабилен бла бла а сите дремете на него а го користите пак,епа ако е нестабилен зошто не го замените за нешто подобро??Резултат:ист пак на Виндоуз лолз но коммент во секој случај
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@filipvselena
ne e poentata koj e navlezen vo svetot na apple, ako taka imam kontakti so apple ,koj drugite sigurno gi nemaat i nema da gi imaat.Poentata e deka koj i da e pa i samite celnici na firmite nikogas ama bas nikogas nema da kazat vo javnost koja firma kolku akcii kupila od niv
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@filipvselena
ne e poentata koj e navlezen vo svetot na apple, ako taka imam kontakti so apple ,koj drugite sigurno gi nemaat i nema da gi imaat.Poentata e deka koj i da e pa i samite celnici na firmite nikogas ama bas nikogas nema da kazat vo javnost koja firma kolku akcii kupila od niv
Многу јасно дека нема да кажат:)):))
Лол што контакти ќе беа тоа дискусијата беше за Ејпл а не за тоа кој има врски кој нема:ha:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
What for? :zbunet3

Ако мислиш на она погоре што го напишав за акциите, јас убаво напоменав дека не сум сигурен,и дека поупатените ќе кажат... јас не тврдам дека тоа е така...

п.с. малце офтопик али незнам шо е работаа.... :zbunet3:
 

Coolzrock

Intern
28 октомври 2008
139
5
Ту бе, си помислив некоја анкета, па да гласам :))
Исто и јас...
Btw Apple е подобар...Иам сега компјутер скапан со Windows XP (Sp2) и ќе купувам MacBook Pro :p Најдобри се :)

А Windows XP го имаат повише луѓе бидејќи се пиратира многу лесно...А плус може да се инсталира на секаков компјутер...
А Mac-ot незнам башш...

Па APPLE RULEZ!!~
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Исто и јас...
Btw Apple е подобар...Иам сега компјутер скапан со Windows XP (Sp2) и ќе купувам MacBook Pro :p Најдобри се :)

А Windows XP го имаат повише луѓе бидејќи се пиратира многу лесно...А плус може да се инсталира на секаков компјутер...
А Mac-ot незнам башш...

Па APPLE RULEZ!!~
Епа баш за тоа дискутиравме зошто го има и за интел и етц...
Имаат средено програмерчиња и таа работа... Имаш полно верзии за интел... Разгледај во форумот "MAC OS" и ќе видиш таму ќе најдиш повеќе инфо.
И ајде стоп за оф-топик. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,793
Мислења
850,520
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно