• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft Visual Studio 2005 или понова 2008

  • Ја почнал/а темата
  • #1

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Има ли многу разлика помеѓу visual studio 2005 и 2008
т.е имам слушано дека 2008 е полесен за работа
Ако си работел на 2005 потешко ќе биде во 2008??
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Има и тоа голема, во 2008 нема веќе Form. Јас користев 2005 и се префрлив на 2008, јас конкретно работев web и нема никаква разлика, освен во web.config има малку поголем код. Друга разлика што е нема web layout, и Style. Што се однесува за десктоп аппликациите, во 2008 нема веќе code behind, туку има нов програмски јазик XAML, и е нова работа досега невидена. Јас работев нешто едноставно во XAML, и има многу работи кои што треба да се научат, целиот начин на фукционирање не е веќе како што беше во Win32 i MFC, има нов концепт и начин на размислување.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Значи за некој што сега почнува да чачка :) во vs 2005 подобро е да се префрле на 2008 за да не уче два пати еден ист програм
така ли?
.......:zbunet3:
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Па незнам дали би дошло така, ама ако почнуваш сега јас би ти рекол да си почнеш со 2008, бидејќи гледам дека претежно секаде веќе работат или почнуваат да работат со 2008, а и повеќе ќе се бара во следниот период.
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
114
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
2008 Ни да се мислиш ни ништо многу е по стабилна од 2005 слушај ми го зборот работев 8месеци на 2005 и кога се сменив на 2008 видов разлика одма брзина и др работи а ако ти е за изгледот е ист.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Јас колку што знам тешко, бидејќи ПАСКАЛ е "малку" постар јазик и ретко кој го користи, освен за почеток колку да ја сватиш стуктурата и начинот на програмирање. А друго има и доста ограничену можности.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хмммз... Јас веќе подолго време си стојам на 2005, и некако се навикнав, па шубе ми е да се префрлам сега :))
Ама ајде.. Баш ќе ја спуштам сега па ќе увидам разлика..
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
fuUuUzZzZy ај спушти ја па кажи дали ќе успееш да ја инсталираш. Јас имам проблем па да видам дали е само кај мене или е во online инсталацијата?:)

P.S. Јас инсталирав Online и Express edition.
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
114
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Јас ја инсталирав pro edition фулл верзија си чини се е во ред.
 
1 октомври 2008
278
9
Јас мислам дека 2005 е подобра ,али ипак ја секогаш се држам то visual Basic 6 и во него можат да се направат истите работи само што треба да сте малку повеќе запознати со API и со dll konekcii
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
На стариот компјутер, кој не беше баш брз, 2008 побрзо ми се стартуваше и компајлираше отколку 2005, затоа и го користев тоа. Visual Studio 2005 работи на .NET 2.0, додека кај 2008 можеш да си одбереш кој ќе го користиш, 2.0, 3.0 или 3.5.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,810
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно