• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microsoft: Vista piracy rate is half that of XP

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Од микрософт велат дека пиратеријата на Виста е за 50% помала од онаа на ХР. како образложение наведуваат дека е многу потешко да се користи пиратска верзија на Виста и дека не постојат повеќе license keys за активација на безброј компјутери. Како втора мерка за борба против пиратеријата го наведуваат фактот дека доколку поминат 30 дена од инсталацијата на Виста, и ако Вистата не е правилно активирана со license key, тогаш вашиот систем ќе работи во "reduced functionality mode" се додека правилно не се активира Вистата. Исто така наведуваат дека голем број на корисници откако се увериле во горенаведеното, повторно го инсталирале Windows XP. :rolleyes:

Цитат:
Microsoft said Monday that it's seeing piracy rates for Windows Vista that are half those of Windows XP.

Now cynical me wanted to write this up as "even pirates prefer XP two to one over Vista," but that wouldn't be fair. In reality, the decline in piracy rates is largely due to the fact that Vista is much tougher to counterfeit than XP.

"Piracy rates are lower because it's harder," Microsoft Vice President Mike Sievert said in an interview Monday.

There are a variety of reasons for that, including the fact that businesses no longer have volume license keys that can be used to activate an unlimited number of machines. Another is the fact that Vista machines that aren't properly activated pretty quickly become basically unusable once they enter "reduced functionality mode."

For Microsoft, the gains have been significant. In its last earnings call, Microsoft said that five percentage points of Windows growth could be attributed to gains in piracy.

Interestingly, though, Microsoft makes the experience a little less harsh for those running pirated versions of Vista. With Service Pack 1, Microsoft is doing away with reduced functionality mode in favor of putting prominent notifications on systems that are not found to be genuine.

Non-genuine systems with SP1 will display a warning at start-up that the system is not properly activated. Users will have the option to "activate now" or "activate later," though the second option won't show up for a time. Users will also have their desktop background changed to white and a prominent notification placed in the lower right hand corner saying that the machine is not genuine.

Still, in a significant change, those with non-genuine or non-activated copies of Vista will still be able to use their systems. Sievert said the change is designed to minimize the impact on customers who might unwittingly have gotten an illegitimate copy of Vista while still discouraging piracy.

"People won't want this experience," he said. "At the same time it will be broadly interpreted as being more fair."

Still, I wonder if the move won't cause Vista piracy rates to trend back up. I would think there are people who will deal with a copy of Vista they don't pay for but that has a big ugly notification on it. With the current Vista, they don't even have that option.

Also with SP1, Microsoft is closing two key loopholes that pirates have used to evade Microsoft's security measures. One involves mimicking the process used by large computer makers to preactivate their Vista machines, while the other extends the grace period that customers have to activate their machine, in some cases extending it for decades. It's not the first time that Microsoft has moved to close holes in its activation process. A year ago, the company changed Vista to disable a hack known as "Frankenbuild" that merged elements of the final Vista with a prerelease version.

Source:http://www.news.com/8301-13860_3-9828305-56.html
http://www.news.com/Microsoft-to-lock-pirates-out-of-Vista-PCs/2100-7355_3-6122462.html
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ај уште малку, па после вистата ќе биде подложна на пиратерија 150% од онаа на XP.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
In the worst-case scenario -- reduced-functionality mode -- nothing but Internet Explorer worked, and then only for an hour at a time before the operating system automatically logged off the user.

* During log-in, users must wait 15 seconds before clicking the "Activate Later" button in the two-option dialog to proceed to the normal Vista desktop.
* A new black background prominently marks a machine as running pirated -- or at best, questionable -- Vista.
* A "nongenuine" label appears in the lower right-hand corner of the screen.
* Every hour, an "Activate Now" alert pops up.


:isplashen::isplashen:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ќе се најде и на тоа лекот. Инаку со новата политика на Microsoft, очигледно никако не сакаат да толерираат пиратерија.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ќе се најде и на тоа лекот. Инаку со новата политика на Microsoft, очигледно никако не сакаат да толерираат пиратерија.

Точно така! :bravo:
Колку што читам по страниците на Microsoft, мене ми изгледа дека во иднина борбата против пиратеријата страшно ќе ја засилат.
 
D

DimitarMK

Гостин
Да, ама секогаш постојат бесплатни алтернативи, сигурно ги знаете да не спамирам сеа :LOL:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Џабе се ситe овие мерки ко сеуште не работи како што треба и не поддрува драјвери и разни програми. Дали и ке вреди ова чудo да се кракне?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Џабе се ситe овие мерки ко сеуште не работи како што треба и не поддрува драјвери и разни програми. Дали и ке вреди ова чудo да се кракне?

Потполно си во право. Уште на почетокот реков дека пред Service Pack 3-4 ништо нема да биде од Vistaта.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Потполно си во право. Уште на почетокот реков дека пред Service Pack 3-4 ништо нема да биде од Vistaта.

Така е. Дури и гледав некаде на интервју кажваа за Vista SP1 Beta и нивните истуства. И жената со беше таму рече дека неможела да инсталира некои драјвери и му се јавила на некој пријател нејзин што работал во Mocrosoft, а ово му дал инсталационо CD од Windows XP.:))
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Od gledna tocka na Microsoft normalno zestoko bi se borel za avtorski prava i Genuine OS,normalno kolku e neferski nekoj da napravi nekoja programa ili vo ovoj slucaj OS so mnogu moznosti i kojznae kolku vlozeni sredstva za da se napravi i da se pojavi nekoj da go krakuva OS i da siri piraterija odnosno da go razdava OS a ne go platil,togas samata kompanija e vo gubitok.Koj ke gi plati site programeri,timovi itn koi pridonele za Windows?Za nekoi raboti mora da se plati nemoze se da e opensource.Nekoi zestoko ja kritikuvaat Vista i drugite Windows OS i velat deka windows nevredi deka e gubre i neznam sto.A vsusnost site koristat Windows bidejki toa sto go rabotat tie proekti neznam kako da kazam mozat da se napravat samo pod Windows!Tie luge se cudi edno zborat drugo pravat
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
ne da se falam edna od moite kopii na vista ja aktvirav na 5 mesta i sekade raboti solidno :) no posle toa se ispolnija kazuvanjata na AMD_FAN bev blacklisted hahaha...ama toa e human knowledge belongs to the world..
 

D

Администратор
31 март 2007
3.533
2.978
www.iwmnetwork.com
Mala e .. oti nikoj ne ja koriste !!! :mad:

Напротив... веќе милиони користат Виста.

Рачунај го само фактот дека скоро секој компјутер произведен по искачањето на Виста го има ОС-от пре-инсталирано на хард дискот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно