• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft Teams на ubuntu 18.04

  • Ја почнал/а темата
  • #1

algebra97

Intern
21 ноември 2019
2
0
Планирам во скоро време да се префрлам на ubuntu 18.04 ама зависен сум од Microsoft Teams пошто таму најчесто имам состаноци and stuff like that. Ме интересира, доколку некој има користено, дали е се океј со MSTeams на ubuntu 18.04? На интернет читав некаде дека не може да се споделува екран па дали е тоа точно доколку некој има искусено?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,181
2,630
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Од лично искуство можам да ти кажам дека на 20.04 работи одлично, вклучувајќи и делење екран. Само custom background effects не работат на линукс, останатото се работи.
А зашто 18.04 а не 20.04? 20.04 ти е LTS...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

algebra97

Intern
21 ноември 2019
2
0
Од лично искуство можам да ти кажам дека на 20.04 работи одлично, вклучувајќи и делење екран. Само custom background effects не работат на линукс, останатото се работи.
А зашто 18.04 а не 20.04? 20.04 ти е LTS...
Треба да правам дипломска ама готовиот проект на кој што планирам да додадам некои функционалности плус, сега за сега се стартува само во 18.04. Пробав на сервер со ubuntu 20.04 да го стартнам ама не сакаше додека пак на сервер со 18.04 го стартна од прва. Не сум многу стручен ама најверојатно до тие npm библиотеките што ги инсталирам е пошто таму најчесто крашнува.

Фала ти за информацијата tho :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,181
2,630
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Затоа имаме докер!

Веројатно работи и на 18.04. Можеш да пробаш да бутниш еден лајв и да го инсталираш teams.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
739
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Какво зло правиш со Teams на Ubuntu не си свесен :LOL: :LOL: , но се е океј на Ubuntu 18.04 со Team. Дури и на Debian 10 и Arch работи како што треба.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Секако стави Ubuntu 20.04 или 20.10 … проблемот со npm пакетот многу полесно ќе се реши, отколку со проблеми со хардвер на Ubuntu од пред 3 години.
(и ко шо реше декомоте, уште полесно со docker ќе го решиш тој проблем со npm)
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
421
380
Имаш два клиенти на teams преку snap store.
Едниот е teams - кој е официјален од мајкрософт. Не почитуваат system side decorations и слично, ама може да гледаш до 4ца на конференција и ги менува според активност. Нотификациите им се custom тука, ама ако некој почне состанок од календар, ти стига нотификација каде шо со клик се поврзуваш
Другиот клиент е teams-for-linux - кој е electron wrapper. Нотификациите одат преку системот, така што DND и слични работи ќе ти функционираат, ама кога имаш конференциски повик, може да гледаш само една личност, активната.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,339
Членови
29,472
Најнов член
Горјан Стојчев
На врв Дно