1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Microsoft Surface Studio

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од esquimaux, 26 oктомври 2016.

 1. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  546
  882
  16 Јануари 2016
  Машко
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Несакајќи свршив.
   
  На Astro, Kajsibebraat, esquimaux и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,294
  917
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  R.I.P. iMac
   
  На Astro и Gaston им се допаѓа ова.
 4. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,267
  2,298
  9 Февруари 2011
  Welcome to Planet Microsoft.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  @bogoevski
  Заслонски сликоцрт :)


  btw
  Иако не гледам особена примена за компјутеров освен пување ова сепак не е конечното име на овој хардвер. AiO компјутерите не се новина
  И не очекувам ова да биде под 3000$
   
  Krkac, bogoevski и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,598
  1,359
  27 Јануари 2011
  Машко
  Не бе ништо ново оваа....ма дај не зафркавај.
  Ај едноминутно молчење за iMac.
   
  Astro, RagingDemon и на Taurus им се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Па не е. Еве гледам и цената ја објавиле а јас сум ја погодил од прво (не се фолирам)
  Wacom вакви нешта прави со години без паѓање во несвест (а цената е тука некаде за FHD моделите)
   
  На ivan88 и moongose им се допаѓа ова.
 8. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Како комплетен производ изгледа многу добро.

  А како е да се живее и работи со него, ќе видиме. Некако тач, комбиниран со interaction puck и пенкалце е рецепт за непотребни интеракции.
   
  На Krkac и the_maker им се допаѓа ова.
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  513
  3 Април 2008
  13 милиони пиксели викаат.

  тоа е нешо као 4500 x 3000 резолуција.

  едит:
  се појавила страната
  https://www.microsoft.com/en-us/surface/devices/surface-studio/tech-specs

  Screen: 28” PixelSense™ Display Resolution: 4500 x 3000 (192 PPI) Color settings: Adobe sRGB and DCI-P3 and Vivid Color Profiles, Individually color calibrated Touch: 10 point multi-touch Aspect Ratio: 3:2 Supports Pen enabled and Zero Gravity Hinge
   
  На Krkac и the_maker им се допаѓа ова.
 10. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,267
  2,298
  9 Февруари 2011
  Мене ептен ме бендисува и баш ми е хај тек. Ко да е продукт за чаламење на Мајкрософт. Али добар чалам. Има инженеринг бре во ова, не као смешнине ајмаци.
  Тоа пружините ми се малце сомнителни колку ќе издржат. Можеби подобро ќе било со амортизери, ама во тој случај ќе имало пссссс хсссссс, ама па вака постои можност од олабавување на пружините и раскрцкување со тек на време. ОСВЕН ако користат некој беспрекорен челик со гарантирани карактеристики на замор. Ама па тогаш не би бил 3000 долари, туку дупло.
   
  На Krkac и the_maker им се допаѓа ова.
 11. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,880
  5,962
  14 Август 2014
  Машко
  Топ е ова, и јас сега го студирав.. Тоа е dream come true за Win корисници :) све што ти треба, сем гејминг..
  Нешто е како breakthrough кај телефониве со Mi MIX, баш во исто време два доста напредни концепти.. Добри денови за технологијата по мене :)
   
  На dsokoloski, Astro, Krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,267
  2,298
  9 Февруари 2011
  Па може и за гејминг, што да не:
  Clip.png
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  260
  327
  2 Април 2011
  Дизајот на чудово е одличен. Барем за мене. Она што ми боде очи е гаранцијата од "само" 1 година. Според мене е малку за еден премиум(по спецификации е) уред од премиум бренд.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 14. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,880
  5,962
  14 Август 2014
  Машко
  Уффф, па по мои норми е итекако доволно :)) јас бев креативен директор 12 год. и искрено мислам дека оваа логика на Микрософт е свежо и добредојдено размислување. Калибрација на монитор (ние вадевме match print за 50 еур страна :) ) пенкалце за цртање, моќен хардвер (сега и ова телефониве со по 6ГБ рам се, а не па РС да не врти 2ГБ епс фајл) и топ дизајн :)
  За мене е напредок приметен, пишав и погоре, за компанија која има 96% од корисниците на компјутер, а помалце од 1% од корисниците на смартфони :)

  Sent from my MI 5
   
  Последна промена: 27 oктомври 2016
  На Astraion и Gaston им се допаѓа ова.
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Чудна ми е темата дури... сеуште не се избацил некој фенбој со Јаболков коментар. :suprised:
  Само едно нешто ме иритира.. зашто бре го крстиле Studio?!
  Кога прв пат слушнав за него без да видам шо е, името ми асоцираше на некаков софтвер.

  Дизајнот е бонбона, особено дисплејот е е**ње.. само со цениве почнаа сите да забегуват.
   
  RagingDemon, Krkac, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  546
  882
  16 Јануари 2016
  Машко
  Па не баш. Wacom прави pen dispay не баш компјутери. Wacom-от се користи како втор/трет монитор не како персонален компјутер сам засебе (освен ако не ги рачунаш тие малечките 13" што се ѓубре таблети). Wacom имаат Cintiq 27QHD што кошта ~2500$. За 3 бона пре би го зел ова, башка поголем и поголема резолуција. Wacom имаат монопол на ова поле редно време да им конкурира некој освен Apple со пенкалото, иако на Wacom е сеуште непобедливо.
   
  На Krkac, Avid, Nikola Sone и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Супер изгледа како концепт, ама сепак е само реклама. Ќе видиме во пракса како ќе функционира. Знаејќи го мс, тек после сервис пак ќе биде како што треба :) Инаку е прв чекор кон идниот десктоп, она што требаше да биде „површината“
   
  Krkac, mdeni, the_maker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,466
  1,473
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Со и7мица за 4300 долара... Скапичко некако. со тие пари купува се 2 дисплеја 4к резолуција и со остатоко купуваш Intel Core i7-6950X и вишок пари ќе ти останат дури...
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,238
  2,933
  24 Септември 2012
  Според цената се гледа која е целната група и намената на производов.

  За да те видат, и да се сликаш по фејзбуци. Растур ќе направи со продажба.
   
  toshex, Krkac и на Molec им се допаѓа ова.
 20. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  260
  327
  2 Април 2011
  Мислам дека воопшто не се оптеретувале со македонски пазар кога го правеле производот. Наменет е за делот на глобусот западно од Македонија. Добро, и оној најисточниот.
   
  На Krkac и the_maker им се допаѓа ова.
 21. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Не ставиле барем 10хх графичка?? озбилно??
  Мене ме интересира со топлината како ќе биде, дали ќе има throttling и слично, сепак има набутано доста јаки делови во ептен мала кутиичка..
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Зошто имам чувство дека мислеше на Apple во овој коментар?
   
  Noumenon, RagingDemon, Kajsibebraat и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Хардверот како статусен симбол најмногу пали во посиромашните држави.
   
  На krale, moongose, RagingDemon и уште 4 други им се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Глеј бе шо напраи Astarion, уста проклета! (се надевам ќе сфатат модераторите дека ова не е вистинска навреда :D)
   
  На RagingDemon, Krkac, the_maker и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  И ти си таков кобник понекогаш :)
   
  На the_maker и Astraion им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. VLAD
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,335
 2. prichina
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,347
 3. psyside
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,773
 4. vladealfagv
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  493
 5. nik0la_
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  833
Вчитување...

Сподели

Вчитување...