• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microsoft со отворени закани до Yahoo

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Софтверскиот гигант Microsoft му постави ултиматум на управниот одбор на Yahoo во рок од три недели да постигнат задоволувачки договор, во спротивно директно ќе се обратат до акционерите, се вели во писмото испратено од компанијата Бил Гејтс.

Во дописот, Microsoft се заканува со непријателско преземање на компанијата, потег кој ги изненади претставниците на ИТ круговите. Заканите следат откако Yahoo во февруари ја одби понудата на Microsoft со зборовите „понудата ја потценува вистинската вредност на компанијата“, одговор веројатно кој ги разбесни челните лица во Microsoft.

Според одредени аналитичари, ваквиот пристап може дополнително да му наштети на Microsoft, особено ако се земе предвид дека од почетокот на самиот процес вредноста на акциите на компанијата изгубија 10 отсто од својата вредност. Се предвидува дека ваквата отворена војна, во која со сигурност не може да се предвиди победникот, може да трае неколку години.
:rolleyes:

Извор: ИДИВИДИ
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
ЦЦЦ многу опасни овие од Мајкрософт гледам за нив непостои зборот не
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Како што спомна некој друг на форумов, за тврдиот орев треба поголем чекан. Поголем чекан од тој на Мајкрософт здравје. :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Блах... гледаат неможат по мирен пат да го купат па ај со закани ... со сила ништо не се решава
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Еве две реченици кој многу ги поштувам
1. Кај што буши пара бургија не буши
2. Кај што има сила правдина нема
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Kaj shto bushi para burgija ne bushi hahahah
povekje mi se svigja: Para vrti kude burgija nejkje. :>
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
850
Е како можат со сила да земат една фирма ? Објаснете ми, можда и јас со сила ќе си го земам Google.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Е како можат со сила да земат една фирма ? Објаснете ми, можда и јас со сила ќе си го земам Google.

Edno prashanje.. Miljarder si?
Ako si miljarder mozhebi kje go zemish google.. a bez toa nemash sila..
Vo deneshno vreme silata e vo parite..
Miljardite shto gi poseduva Microsoft, mu ja davaat silata za da ja dobie sekoja firma koja shto kje posaka.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
^^Во грешка си незнам фирма или поединец кој би можел да ја купи Google во овој момент на случувања во фирмта, освен ако не ја продаваат за да идат некаде на уживање до крај живот газдите.:D:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
^^Во грешка си незнам фирма или поединец кој би можел да ја купи Google во овој момент на случувања во фирмта, освен ако не ја продаваат за да идат некаде на уживање до крај живот газдите.:D:D

hmmmz.. Za da odat na uzhivanje do kraj na zhivotot, osven alchnosta za da spechalat ushte nekoja miljarda druga prechka ovde negledam.
Mislam deka dovolno mu se miljardite koi gi poseduvaat za da go pominat zhivotot so uzhivanje..
btw. Pak i neznam shto rabota imaat sega..Sekako tie uzhivaat.. Osven toa shto si gi podigaat parite ednash mesechno druga rabota vo sekoj sluchaj nemaat.. Se shto e okolu rabotata za opstanok na firmata vrabotenite si ja brkaat.Mozhebi na pochetokot ne im bilo lesno ama sega..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.401
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно