• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft се откажа од Yahoo!

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
По скоро 3 месеци преговори, закани, ултиматуми, мал милион шпекулации за што навистина ќе се случи, обиди за вовлекување на Google во преговорите, експертски анализи за реалната вредност на компаниите и голем број на предвидувања... и по уште многу дешавки и случувања, приказната за Microhoo заврши со испраќање на официјално писмо од страна на Балмер до Џери Јанг во која беше објавено повлекувањето на понудата за купување на Yahoo!.

http://it.com.mk/index.php/Damjan-Arsovski/IT-novosti/Microhoo-Nishto-rabota
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
hmmmmz.. Tolku beshe borbata a? Nishto... Ne ochekuvav deka Mirosoft kje se predade.. Ama toa e toa..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
What's the catch? :ermm:
Не верував дека туку така ќе се откажат...
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
:isplashen: Нешто има тука... не е се чисто...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Се е чисто, сигурно Microsoft добил нови идеи и има други планови. BTW, попаметниот попушта :rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
Амин боже Yahoo се спаси од пропаст.
Хаха... воопшто не е така... Yahoo! допрва го чека пропаст ако не направи некое "чудо"...

Microsoft понуди 31 долар по акција, Yahoo! бараа прво 40... пред да качат воопшто Microsoft, Yahoo! спуштија на 38... па Microsoft пред некој ден качи на 33 а овие бараа 37....

Ко на тезга... со тоа Микрософт успеа да покаже дека ни Yahoo! не знаат колку вредат и едноставно да ги растресе и понижи. Сега ако дојде некоја друга компанија да ги купи, на пример Рупер Мурдок (News Corp.) пак ќе почне да се ценка затоа што ако можеа да спуштат за Microsoft, ќе можат и за нив... знаеш на пазар кога расправаш за колку да купиш кило патлиџани, епа исто е...

Од друга гледна тачка, Microsoft воопшто не се натпреварува со Yahoo!, ама баш воопшто. Тие сакаат да навлезат во онлајн маркетинг пазарот кој е вреден над 300 милијарди, затоа што сегашниот пазар за софтвер е само околу 35 милијарди. За онлајн маркетингот конкурент им е Google, не Yahoo! затоа што тие имаат малку дел од пазарот. Значи Yahoo! беше само алатка која Microsoft сакаше да ја употреби во борбата против Google, што на сите докажа дека Yahoo! не вреди толку и дека со откажувањето на понудата се докажа дека компанијата има само споредна улога и се може и без неа.

Да не заборавиме дека Microsoft сеуште има 45 милијарди долари, пари со кои премногу може да се направи.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мислам дека Microsoft ќе го дорасипеше Yahoo! Ако го купеше ..

BTW, Мислам дека Microsoft нема да успее да го престаса google
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
Мислам дека Microsoft ќе го дорасипеше Yahoo! Ако го купеше ..
Аргументирај... причината затоа што си Линукс фан и ги мразиш Мicrosoft не е доволна....

BTW, Мислам дека Microsoft нема да успее да го престаса google
Во што?

Google парите ги вади воглавно само од онлајн маркетинг, а Microsoft пари вади од многу разни ствари, меѓукои и пазарот за десктоп ОС од кој има околу 92% дел. Они се во гејминг индустријата, во мобилната индустрија, со овој потег покажаа само дека се заинтересирани длабоко да навлезат во онлајн маркетингот...

Зборуваме за компании кои се навистина моќни и можат да успеат во тоа што сакаат затоа што имаат доволно ресурси.

Како за факт, оној најпаметниот мудро си ќути... приметивте ли дека ИБМ ретко е во вестите, а прави профит како Microsoft, Yahoo i Google заедно? :)))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Де дека оти Линукс фан... Прво за мене hotmail.com ми е никаков... Yahoo и со овој мој слаб интернет се отвара без проблем, а за хотмаил несака ни на логин паге да ми отворе.

ПС: Ќе го дорасипеше во поглед на маил услугите од Јаху
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Де дека оти Линукс фан... Прво за мене hotmail.com ми е никаков... Yahoo и со овој мој слаб интернет се отвара без проблем, а за хотмаил несака ни на логин паге да ми отворе.

ПС: Ќе го дорасипеше во поглед на маил услугите од Јаху
:bravo:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Де дека оти Линукс фан... Прво за мене hotmail.com ми е никаков... Yahoo и со овој мој слаб интернет се отвара без проблем, а за хотмаил несака ни на логин паге да ми отворе.

ПС: Ќе го дорасипеше во поглед на маил услугите од Јаху
А можеби ќе беше обратно, програмерите од Yahoo! би го средиле Hotmail :rolleyes:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Аргументирај... причината затоа што си Линукс фан и ги мразиш Мicrosoft не е доволна....Во што?

Google парите ги вади воглавно само од онлајн маркетинг, а Microsoft пари вади од многу разни ствари, меѓукои и пазарот за десктоп ОС од кој има околу 92% дел. Они се во гејминг индустријата, во мобилната индустрија, со овој потег покажаа само дека се заинтересирани длабоко да навлезат во онлајн маркетингот...

Зборуваме за компании кои се навистина моќни и можат да успеат во тоа што сакаат затоа што имаат доволно ресурси.

Како за факт, оној најпаметниот мудро си ќути... приметивте ли дека ИБМ ретко е во вестите, а прави профит како Microsoft, Yahoo i Google заедно? :)))

:bravo:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Зборуваме за компании кои се навистина моќни и можат да успеат во тоа што сакаат затоа што имаат доволно ресурси.

Како за факт, оној најпаметниот мудро си ќути... приметивте ли дека ИБМ ретко е во вестите, а прави профит како Microsoft, Yahoo i Google заедно? :)))
Sun isto taka... ne znam kade stoi so profitot ama mi se svigja nachinot na koj raboti kompanijata.

A i nishto neochekuvano, po odbivanje na prvichnata ponuda pomalku i se nasetuvashe deka Microsoft barem zasega samo kje saka da ja "spushti" cenata na Yahoo! pa ponatamu zdravje mozhe druga kompanija kje go kupi "unishtenoto" Yahoo!, a Microsoft kje zapochne nova koja kje bide edinstven konkurent na Google... edno od mnogute mozhni scenarija.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Де дека оти Линукс фан... Прво за мене hotmail.com ми е никаков... Yahoo и со овој мој слаб интернет се отвара без проблем, а за хотмаил несака ни на логин паге да ми отворе.

ПС: Ќе го дорасипеше во поглед на маил услугите од Јаху
mene odlicno mi go otvora hotmail, neznam zs se zalite
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Sun isto taka... ne znam kade stoi so profitot ama mi se svigja nachinot na koj raboti kompanijata.

A i nishto neochekuvano, po odbivanje na prvichnata ponuda pomalku i se nasetuvashe deka Microsoft barem zasega samo kje saka da ja "spushti" cenata na Yahoo! pa ponatamu zdravje mozhe druga kompanija kje go kupi "unishtenoto" Yahoo!, a Microsoft kje zapochne nova koja kje bide edinstven konkurent na Google... edno od mnogute mozhni scenarija.
i jaс мислам така сето тоа беше трик на балмер (сличен на Oracle ) само да ја снижи цената на yahoo
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно