1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Microsoft предупреди за опасни безбедносни пропусти

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од JunkieMKD, 7 Јули 2009.

 1. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,086
  3 Декември 2008
  Машко
  Софтверскиот гигант Microsoft предупреди за опасни безбедносни пропусти во корисничкиот Internet Explorer, Windows XP и Windows Server 2003.Загрозени се оние кои користат Internet Explorer на некој од наведените оперативни системи, а заканата е во ActiveX безбедносниот пропуст.За да се заштитат од заканата, Microsoft советува да се онеспособи ActiveX компонентата. Со оглед дека Microsoft одлучи веднаш да реагира, а не да чека до следниот месец или Patch Tusday, кога се пуштат новите закрпи, дефинитивно станува збор за поголем и поопасен пропуст.

  Извор.
   
 2. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Или едноставно ги пренасочуваат корисниците на икспе кон виста/7цата.
   
 3. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Па сега сугурен сум дека секој кој има доволно перформанси ќе сними 7ка. Не е важно дали користи виста или xp.
   
 4. Zeratul

  Zeratul
  Intern

  242
  29
  30 ноември 2008
  Ајде за Виста или 7ка... Ама тешко дека ќе натераат фирми и корпорации едноставно да скокнат на WS2k8 заради некој ActiveX пропуст. Очигледно некој спиел на работа... не им е прв пат.
  А ако си администратор на сервер, малку потешко дека ќе дозволиш слободен пристап преку IE, а богами и инсталација на ActiveX компоненти. (Нормално дека има исклучоци...)
   
 5. darknessdimi

  darknessdimi
  Intern

  220
  4
  5 Март 2009
  хаха како и секогаш мајкософт со пропусти хаха:plachko2:
   
 6. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Кога тогаш ќе променат и големите компании бидејќи нови можности,опции нема да ги подржуваат старите системи и ќе мора да надградуваат и инвестираат во нови
   

Сподели

Вчитување...