• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft подготвува два Windows сигурносни update-и!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Од Microsoft велат дека првиот update се смета за критичен и е битен за Windows Vista и XP корисниците, бидејќи дупката која треба да ја закрпат им овозможува на напаѓачите да неовластено да инсталираат софтвер на компјутерот на жртвата. Овој update се смета за важен за Windows Server 2003 корисниците.

Другиот update се смета за неопходен и важен за сите Windows корисници. Треба да закрпи дупка која може да овозможи на напаѓачите да покренат софтвер со повисоко ниво на привилегираност на одреден систем, повисоко ниво отколку што би било дозволено.

Од Microsoft не прецизираат ништо околу техничките детали на овие два update-и, само се најавува дека двата ќе бидат објавени наредната недела.

Со само два најавени update-и, Јануари 2008 ќе се смета за мирен месец според стандардите на Microsoft. Во 2007 Microsoft испорача 69 update-и вкупно или по околу 6 update-и месечно.

Извор:www.infoworld.com
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,212
Мислења
858,231
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно