• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft најавува наредна генерација LCD монитори

  • Ја почнал/а темата
  • #1
17 февруари 2008
193
2
Microsoft Research и University of Washington соопштија дека успеале да развијат нова технологија, која би можела да биде и до четири пати поефикасна во поглед на позадинското осветлување и можност за прикажување перфектна црна боја. Во исто време, технологијта за производство на дисплеи би била поеконмична, а идејата се базира на додавање на пар огледала на телескопските пиксели.
Научниците тврдат дека денешните технологии не овозможуваат целосно блокирање на светлото, што резултира со лош квалитет на сликата, особено на црна позадина. Новата технологија би овозможила далеку поголем контраст и подобро ниво на осветлување. Според научниците, LCD-ата емитуваат само 5 до 10% од позадинското осветлување, бидејќи полазираторот блокира повеќе од 50% од светлото, секој филтер за боја има можност да пренесе се на се 30% од остатокот на светлото, а другите дополнителни слоеви придонесуваат за дополнително расипување на квалитетот на сликата. Телескопските пиксели би можеле да го решат овој проблем.
Овие пиксели се опремени со пар спротивни огледала, кои комплетно можат да ја задржат светлината и да прикажат перфектно црна боја. Со помош на напојување, огледалата можат да ја менуваат својата форма од рамни до приближно параболични, свртувајќи го светлосниот зрак во другото огледало кое ќе го испраќа зракот во пикселот. Вака пикселот ќе стане видлив. Според научниците, ваквата технологија може да пренесе 36% позадинско осветлување, наместо денешните 9% во просек. Со оваа технологија би можело да се намали одзивот и до 1,5ms.

Загрижувачки е фактот што во денешните HD дисплеи имат околу 2 милиони пиксели, а наредните дисплеии би можеле да имаат и повеќе од 8 милиони пиксели (quad HD) или дури 12 милиони пиксели. Вградувањето по две огледала на секој пиксел би можело да биде многу комплицирано и скапо. Како и да е, научниците велат дека не само што овие дисплеи ќе поддржуваат повисоки резолуции, туку би се произведувале од многу поевтини материјали, а сепак би останале компатибилни со денешниот производствен процес.
За сега нема подетални информации за имплементирање на новата технологија, ниту пак колку би чинеле овие дисплеи.
извор:http://www.tehnologija.com.mk/
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
...која би можела да биде и до четири пати поефикасна во поглед на позадинското осветлување и можност за прикажување перфектна црна боја.
Би било супер доколку е се` така како што најавуваат..
Сепак, браво:bravo:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
ВОВ вака изгледа инзвонрендно,само да видиме дали ке се оствари ова.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,213
Мислења
858,235
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно