1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Microsoft на прво место во светот по вложувања во наука и истражувања

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од AMD_fan, 23 oктомври 2008.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Aмериканскиот софтверски гигант Мајкрософт е компанијата која во изминатите години вложила 5,6 милијарди евра во науката и истражувањата, што претставуваат намјногу пари за вакви цели, објави Европската комисија.

  Меѓу првите десет компании се најдоа и три фирми од ЕУ. Според наодите на европската Влада, според темпото на раст на инвестициите на поединечните фирми за истражувања и развој од ЕУ прв пат за последните пет години ги претекнаа САД. Додека во САД овие вложувања растеа со стапка од 8,6 отсто, во ЕУ таа изнесуваше 8,8 проценти.

  Американските фирми, сепак, се наоѓаат на врвот на оваа листа. Зад Мајкрософт се смести производителот на автомобили Џенерал моторс, по која следи фармацевската индустрија Фајзер. Уште две американски фирми се наоѓаат меѓу првите десет, и тоа по уште еден гигант од фармацевската и автомобилската индустрија - Џонсон и Џонсон и Форд.

  Најголем инвеститор во науката и истражувањата меѓу земјите од ЕУ е финскиот производител на комуникациски апарати Нокиа, која се наоѓа на петтото место. Зад неа се наоѓаат двата германски производители на автомобили Фолсваген на деветтото и Дајмлер на десетото место.

  Најголемите вложувања во последните години се насочени кон енергетскиот сектор.

  - Инвестициите во наука и истражувања во ЕУ најмногу ги зголемуваат енергетските компании, кои на тој начин настојуваат да ја зголемат ефикасноста и искористеноста на ограничените извори, објасни европскиот комесар за наука и истражувања Јанез Поточник.

  Извор: Вечер
   
 2. Drakso

  Drakso
  Intern

  39
  0
  22 oктомври 2008
  :D microsoft да не биле немало на IT форум да седиме:D hahahhahahahahahahah :D
   
 3. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Така е,само нека продолжат така,и до година да имаат уште повеќе вложувања :)
   
 4. Supervisor

  Supervisor
  Intern

  82
  19
  15 oктомври 2008
  Браво за Мајкрософт, сите што плукаат по Bill Gates можат само вода да му носат.
   
 5. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Weeeeeeeeeeeeeeeeeee... Браво браво :bravo:

  +1 Реп. за Мајкрософт од мене :))
   

Сподели

Вчитување...