• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft Lumia 950

 • Ја почнал/а темата
 • #1
16 септември 2016
10
7
HumantMagician's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz
Storage
Seagate 1 TB (ST1000LM024 HN-M101MBB
RAM
8.00 GB
Video card
NVIDIA GeForce 840M 2GB
Mouse
A4 Tech Bloody Gaming T70
Audio
Dell MaxxAudio Pro
OS
Microsoft Windows 10 Professional (64-bit)
Јас сум прилично нов на форумов, па сакав да слушнам мислење околу купување на нов телефон. Морам да напоменам дека сум фан на Microsoft и дека користам веќе една година Lumia 640 и сум презадоволен. Сакам да го сменам со Lumia 950, па се обратив прво во Телеком, но цената е превисока - 36 990 ден. (само уред), за разлика од Anhoch каде е 25 980 ден. (само уред). Сите знаеме дека цените на Lumia 950 и Lumia 950 XL драстично паднаа во Америка заради исклучување од пазарот после Нова Година. Дали некој е запознаен зошто Anhoch ја намали цената на овој модел, дали е Unlocked, Dual Sim и сл. информации?
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
имав 930ска што до некаден беше добар телефон исто така си имам поиграно и со 950, би те советувал да не си ги даваш парите на мајкрософт уред т.е телефон бидејки нема добра подршка за многу апликации, друго тој амолед екран нема споредба со овие на самсунг моментално поточно кога го видов екранот на 950 се осетив како да држам галакси с4 пред неколку години значи така лошо калибриран екран... плус 26000 за пластика не би дал јас лично.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,514
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Јас сум прилично нов на форумов, па сакав да слушнам мислење околу купување на нов телефон. Морам да напоменам дека сум фан на Microsoft и дека користам веќе една година Lumia 640 и сум презадоволен. Сакам да го сменам со Lumia 950, па се обратив прво во Телеком, но цената е превисока - 36 990 ден. (само уред), за разлика од Anhoch каде е 25 980 ден. (само уред). Сите знаеме дека цените на Lumia 950 и Lumia 950 XL драстично паднаа во Америка заради исклучување од пазарот после Нова Година. Дали некој е запознаен зошто Anhoch ја намали цената на овој модел, дали е Unlocked, Dual Sim и сл. информации?
Телеком, како и другите оператори, ги пумпаат цените на уредите до внебо. ете и сам гледаш добар пример за тоа. во анхоч ти е таа нормална цена и тоа е тоа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5
16 септември 2016
10
7
HumantMagician's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz
Storage
Seagate 1 TB (ST1000LM024 HN-M101MBB
RAM
8.00 GB
Video card
NVIDIA GeForce 840M 2GB
Mouse
A4 Tech Bloody Gaming T70
Audio
Dell MaxxAudio Pro
OS
Microsoft Windows 10 Professional (64-bit)
Сите апликации кои што ми се потребни за професионалност и функционалност веќе ми се достапни на Windows Phone. Премногу сум задоволен од Microsoft во поглед на иднината на Windows Mobile, Insider платформата функционира одлично. Сепак се работи за млад оперативен систем. Android сум користел, повеќе не, бев и на iOS, подолг период на BlackBerry, се во зависност од потребите. Continium, најдобрата камера во смартфон, процесорот, 3те GB RAM и променливата батерија се повеќе од доволно за мене да платам за пластика која што речиси е некршлива во споредба со Samsung Galaxy S7 Edge, кој на другар ми му падна од еден метар после една недела користење и сега чека дисплеј од 300 евра кое што е незамисливо. Можам да ти кажам дека Lumia 640 ги има издржано најтешките удари некогаш. После пад од 5 метра, единственото што не работи е touch-от. На дисплејот речиси и нема никаква гребнатинка, а нов е околу 50 $. Потребна ми е оптимизација, а не иновација. Плус користам Windows 10 на сите уреди. Причина плус.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,514
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
јас имам и нокиа лумиа 1520, презадоволен сум од перформансите. топ ми е телефонот
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
А има ли синхронизација на лозинки моментално со Edge прелистувачот. Значи мобилниот со десктоп на ист мајкрософт акаунт?
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Сите апликации кои што ми се потребни за професионалност и функционалност веќе ми се достапни на Windows Phone. Премногу сум задоволен од Microsoft во поглед на иднината на Windows Mobile, Insider платформата функционира одлично. Сепак се работи за млад оперативен систем. Android сум користел, повеќе не, бев и на iOS, подолг период на BlackBerry, се во зависност од потребите. Continium, најдобрата камера во смартфон, процесорот, 3те GB RAM и променливата батерија се повеќе од доволно за мене да платам за пластика која што речиси е некршлива во споредба со Samsung Galaxy S7 Edge, кој на другар ми му падна од еден метар после една недела користење и сега чека дисплеј од 300 евра кое што е незамисливо. Можам да ти кажам дека Lumia 640 ги има издржано најтешките удари некогаш. После пад од 5 метра, единственото што не работи е touch-от. На дисплејот речиси и нема никаква гребнатинка, а нов е околу 50 $. Потребна ми е оптимизација, а не иновација. Плус користам Windows 10 на сите уреди. Причина плус.
Не е комплетен уред.. иначе за пластиката не мислев дали ке падне и ке се скрши туку за филингот во рака за цената по која се нуди.. али како сакаш ако веке си решил да го земаш немало потреба да отвараш тема, едноставно идеш во анхоч и тоа е тоа.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
564
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Доколку веќе имаш искуство со WM10, и како што гледам си задоволен и не ти недостигаат некои апликации што ги нема, не гледам зошто не би купил 950ка. Само ме интересира, што ти фали на 640ката? Ти треба подобра камера, 640ката ти е бавна или чисто ти се здосади :) ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10
16 септември 2016
10
7
HumantMagician's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz
Storage
Seagate 1 TB (ST1000LM024 HN-M101MBB
RAM
8.00 GB
Video card
NVIDIA GeForce 840M 2GB
Mouse
A4 Tech Bloody Gaming T70
Audio
Dell MaxxAudio Pro
OS
Microsoft Windows 10 Professional (64-bit)
Се до пред Anniversary Update 1, синхронизацијата со лозинките на Microsoft Edge не функционираше како што треба, за разлика од Windows 8.1 и Internet Explorer. После Anniversary Update-от, приметив драстични промени, но се уште има потреба од дотерување на ситни работи. Мислам дека Microsoft ги исклучува Lumia телефоните за да можат Third-Party компании како HP со нивниот Elite X3, Huawei, Acer и останати да го промовираат малку Windows Mobile.

Останува девелоперите да почнат да креираат повеќе апликации за оваа платформа. Ете можеби и затоа го одложуваат долгоочекуваниот Surface Phone. За во случај UWP апликациите да не одат според очекуваното, ќе може да изградат нов Windows Mobile from ground-up и повторно да конкурираат со Surface. Останува да видиме, се на се сметам дека ќе имаме доста новости од Microsoft во иднина.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
16 септември 2016
10
7
HumantMagician's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz
Storage
Seagate 1 TB (ST1000LM024 HN-M101MBB
RAM
8.00 GB
Video card
NVIDIA GeForce 840M 2GB
Mouse
A4 Tech Bloody Gaming T70
Audio
Dell MaxxAudio Pro
OS
Microsoft Windows 10 Professional (64-bit)
Доколку веќе имаш искуство со WM10, и како што гледам си задоволен и не ти недостигаат некои апликации што ги нема, не гледам зошто не би купил 950ка. Само ме интересира, што ти фали на 640ката? Ти треба подобра камера, 640ката ти е бавна или чисто ти се здосади :) ?
Lumia 640 е повеќе од добар телефон. Одлична цена, задоволувачки перформанси, дури и конкурентен во камера со поскапите смартфони. Не ми здосадил никако само преживеа голем пад, чекам нов екран и планирав да си ја користам за Insider верзиите, а овој да ми биде примарен телефон.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,781
6,821
www.mikrotikmacedonia.net
Нема ништо чудно друже во цената во Анхоч. Се знае дека Windows 10 Phone се послабо троши од Андроид телефоните на пример, и затоа Анхоч не оди со напумпани цена на виндоус телефоните, за да не им скапуваат со години на рафтови. ништо повеќе.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,594
2,839
Gaston's setup  
Audio
AR
Пошто и јас го користам овој телефон што се паѓа во Смоки, да кажам збор-два.

WM10 ми се бендисува и го користам, работи релативно задоволително на телефон со вака смешни перформанси со следниве забелешки:

Мани:
- Edge не е добар браузер или пак не му е доволно добар хардверот на Lumia 640. Споро лоадува страни, понекад знае да се замрзне, па ајде чекај дреми...
- После Anniversary Update повеќе не работи добро bluetooth-от. Влагаш у кола, се врзува, ама веќе не е толку брзо синхронизирањето со радиото у кола. И сеа више коа ќе искочам од кола он си мисли дека е сеуште поврзан, а дури ни гасењето на bluetooth не помага. Мора да завртиш некаде па на call screen-от да го угасиш bluetooth-от, иначе ако ти ѕвони некој ќе имаш пропуштен позив зашто он наводно си ѕвонел, ама на звучките од колата, иако више не си у неа.
- Иако доста апликации добија UWP, ко на пример Viber, али џабе кога не работи баш најдобро иако се појавија прилично доста закрпи кои ништо посебно не направија.

Предности:
- Совршен GPS уред кој воспоставува инстантно конекција и во ниту еден момент не ја губи. Прво се разочарав што ги скинаа Here Maps, па морав со финти да ги вратам на Anniversary Update, али сватив дека џабе сум се мучел пошто Microsoft Maps е еднакво добра, па можеби и подобра апликација.
- Пред две-три недели ми истренира нерви, нешо се укочи во критичен момент и си помислив - океј толку ти беше... и го акнав со сета сила од паркет и очекував лом и све да биде искршено. Дали дека паркетот е лизгав или некако му се погодил аголот при ударот... само се разлета на три дела - тело, батерија и капак. Го составив го упалив и си работи исто, дури нема ни грепка една единствена иако си мислев дека барем екранот ќе се напраи крш.

Има добра синхронизација, на ПЦ-то дома и на телефонов сум со исти акаунт.
Ако праам реинстал ме прашува дали сакам да почнам со чист телефон или да ми врати се ко што ми било. Му викам ко што ми било. И враќа све - како што ми биле наредени иконите на десктоп, wallpaper-от, сите можни повици, сите СМС пораки, ти ги инсталира апликациите што си ги имал претходно, фејворитс и такви ствари све по список.

Друго многу битно за не-беќари: Седнува жена ми си праи чек листа (пазар листа) во OneNote и како си ја куца она се појавува кај мене на телефон realtime. Идам пазарам и ако нешто не најдам или ме мрзи да го барам и не го штиклирам она одма глеа дома дека тоа и тоа не и е штиклирано и немам потреба да се објашњавам ова имаше, ова немаше, него она више нервозна ме чека дома, спремна да ми се дере зашто не сум и купил фарба за коса, ама ја нормално тоа го очекувам и си имам спремен одговор.
Убава работа, го прави животот попредвидлив.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мртва платформа, никако.

Земи си S7.
 

Luki Junior

Gaining Experience
28 декември 2015
151
266
Кои апликации фалат на WP платформата, а се многу корисни на iOS/Android?

Озбилно прашувам.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,514
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Мртва платформа, никако.

Земи си S7.
за жал во право си, пропаѓа скрос платформата, прашање на време е кога скрос ќе откаже поддршка и за телефоните. а можеше да прерасне во нешто големо, ама тоа е. лумиа 1520 што ја имам, ќе си ја чувам не би ја продал, сентиментално ми е врзан телефонот :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,514
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
да се надополнам само на погорното: до извесен степен , дилот на мајкрософт и нокија објективно и покасно гледано, е обид да мајкрософт до извесна мера да го направи истото ко епл - имаш своја платформа, хардвер кој се склопува во твоја фабрика, со софтвер оптимизиран за тие телефони. чуваа и чуваат сеуште затворен систем, досега не сум сретнал да инсталирале виндоуз фоун на друг телефон (можда има примери, незнам за сигурно). штета шо оперативниот не доби тракција, така ќе беше уште поинтересен пазарот. мене лично, виндоуз фоун од 8ца навака ми легна ептен, 7цата некако неинсипративна, на моменти примитивно ми делуваше, со малку неоптимизирана потрошувачка на батерии, но сепак. за пример пак ќе ја земам лумиа 520ката, иако буквално ја згазив несакајки пред да купам друга, работеше феноменално добро дури со 512MB Ram, а не па оние со од по гига рам.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,790
9,226
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
ARM Windows, т.е. windows mobile/phone - е мртва да,
или Микрософтски Жива - термин за било што кај микрософт каде коматозно вегетирање е исто што и живот. Затоа и изданија како ME/Vista издржаа толку долго.

Се надевам ќе се откажат од идејата комплетно и ќе видиме Windows на Х86 мобилна платформа, т.е. 64 битен Windows Pro, на некој наследник на Cherrytrail, со 8gb ram, 256gb ssd, мини-дисплеј порта излез или универзален док, и 5.5 - 6" екран со некој мобилен шел за кога уредот се користи како телефон.

Оваа цела ARM екскурзија беше многу оптимистичка. WindowsRT е потфрлање од епски размери.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,514
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Win RT да...катастрофи живи. една од главните причини шо иницијално ме одвлече од желбата да купам Nokia 2520 ... налик на full blown 8-ка, али ретардирана до немајкаде (со неколку хромозоми помалку).

аспект од виндоуз фоун шо многу ми се свиѓа е continuum - меѓу последните наследници на ова е HP Elite X3 - флегшип уред, кој секако, има уште за доработка за да биде king of kings во целава виндоус фоун свера.

edit: лумиа 950XL е исто така достоен лански флегшип шо достојно ќе се држи наредниве 4-5 години. еве, лумиа 1520 мојата е ~2ипол години стара, и се држи исто како и денот кога е купена :)
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
862
edit: лумиа 950XL е исто така достоен лански флегшип шо достојно ќе се држи наредниве 4-5 години. еве, лумиа 1520 мојата е ~2ипол години стара, и се држи исто како и денот кога е купена :)
Па само заради тоа и го скратуваат развојот, која компанија сака нејзиниот производ да се користи вечно, брзата промена на уредчиња заради незнам се некакви измислени потребштитни и перење мозок со арф (да не остане трага :p) ја движи индустријата напред и се полнат џепчињата на новокомпонираните перачи на мозок.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,514
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
до некаде ќе се сложам со оваа теза , додуше и факти се :) но, ваљда ова не важи (не на долги патеки) за флегшипи од рангот на 1520, 950/950XL
 

Bravo

Gaining Experience
12 декември 2015
215
310
Ја користам 930ка година ипол и сум презадоволен од телефонот. НО, виндоус полека но сигурно тоне. Ја би земал 950ка за рецимо 220-250 еу нова. За 420-450 евра, НЕ!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,956
Членови
29,325
Најнов член
VirtualMechanic
На врв Дно