• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft лансира астрономски софтвер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com

Софтверскиот гигант Microsoft сега посегнува кон ѕвездите со неговата нова програма WorldWide Telescope (WWT).
Софтверската апликација предизвика големо внимание на астролошката јавност во февруари кога производителот ја најави на една конференција за печатот.

WWT им овозможува на корисниците на комјутери да пребаруваат информации низ небото како да гледаат презентации - (тури) и да дознаат повеќе информации за небесните тела преку истражувањата на професионалните набљудувачи. Tоа е само почетокот на можностите на софтверот.

Производот е промовиран во “бета“ верзија и, иако не е комплетно готов, врз него се прават многу модификации и подобрувања и може да се користи. WWT изгледа дека ќе остане во “бета“ верзија бидејќи ќе остане бесплатен за користење.

Првиот чекор е да се спушти и инсталира WWT преку WorldWideTelescope.org. Како што ќе почнете да го користите, ќе ја забележите опцијата “Communities“ преку која можете да учествувате во клубови или да создавате свои клубови на астрономи.

Што значи да се биде во “заедница“ (клуб)? Што тоа ќе ви донесе на вас?


За сега, ќе можете да добиете четири вида на услуги:

1.Презентации – (тури)можете да направите подвижна колекција на слики и видеа кој ќе ги склопите во една презентација . Иако сеуште нема официјален прирачник за оваа опција, таа не е многу тешка за учење.

2.Колекции на слики – преку WWT ќе можете да направите своја галерија на слики од небесни тела и пропратни појави.

3.Слични артикли – кога сте поврзан во заедница, повремено на некои вести или слики ќе забележите “S&T“ икона на долниот дел на екранот. Со кликање на оваа икона ќе преминете на друга страна каде има додатни информации или колумни за темата која предходно сте ја гледале.

4.Соѕвездија – освен сетот на слики од соѕвездијата кои доаќаат со самиот софтвер, вие ќе можете да инсталирате свои слики од соѕвездија.

Софтверот на Microsoft е во вид на виртуена обсерваторија, која се фокусира на блиските и далечните вселенски пространства.

Ако сте астроном, припадник на некој астрономски клуб или само обичен љубител на вселената, слободно спуштете го програмот и проучувајте.

from: идивиди
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Супер е само ме нервира кај мене пример ќе отидам до некое небесно тело и не ми ја покажува неговара слика ништо неможам да видам:ermm:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
fiascooo еве како изгледа кај мене

Ова е пример да ми ја покаже планетата Уран ама кај мене само ме носи до неа а не ми ја покажува:ermm:Знаеш ли како може ова да се среди?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
pa ne mozam da ti kazam konkretno oti programava samo kaj eden drugar ja cepkav a jas ja nemam.
A da probas so scroll up da vidis do kade ke se priblizi? Ili ne biva taka :ermm:
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
@filipvslena: Are you trying to see UrAnus ? :w00t:
Attention ppl, he's looking for urarnus !
Help him plix ktnx bye :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@filipvslena: Are you trying to see UrAnus ? :w00t:
Attention ppl, he's looking for urarnus !
Help him plix ktnx bye :)
ама јас сакам да ја видам планетата а не само да ме однесе до неа на видеото на офицјалната страна се е кул ги покажува сите небесни тела а кај мене само линии кој само астрономи знаат што се:LOL:
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
@filipvslena: Are you trying to see UrAnus ? :w00t:
Attention ppl, he's looking for urarnus !
Help him plix ktnx bye :)
ама јас сакам да ја видам планетата а не само да ме однесе до неа на видеото на офицјалната страна се е кул ги покажува сите небесни тела а кај мене само линии кој само астрономи знаат што се:LOL:
Priceless :muahaha:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,946
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно