• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microsoft ќе го отвори кодот

Статус
Затворена за нови мислења.

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7257411.stm

Microsoft ќе го отовори кодот на некои од неговите водечки програми, најверојатно се мисли на Windows.

Интересно е тоа Microsoft се обрврзува дека нема да ги тужи open source програмерите ако го употребат кодот во не комерцијални цели.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Ајдееееееее... Сега е ред на програмерите да го употребат, и после тоа да нема коментари од типот има дупки. Зошто дупкуте ќе може самите да си ги средат
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
WOW.Ова стварно ке биде интересно.Кој знае колку код ке видиме ако се мисли на виндовс!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Microsoft vide deka nema fajde od proprietary software i sega se prefrla na open source ... iako ne veruvam deka kje go puchti source kodot na windowsot... Ostanuva da videme shto kje se sluce
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Јас го имам изворниот код од јадрото на Windows + литература за интерналите на Windows. Доколку има некој заинтересиран нека прати ПП и ќе му пратам линк за симнување или пак ако администраторите немаат ништо против ќе го постирам линкот :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Hm... legalno go najde ili ? ... Ne mi se veruva deka go ima nekade izvadeno kernelot na windowsot .. mislam negoviot source
 

D

Администратор
31 март 2007
3.649
3.312
www.iwmnetwork.com
Јас го имам изворниот код од јадрото на Windows + литература за интерналите на Windows. Доколку има некој заинтересиран нека прати ПП и ќе му пратам линк за симнување или пак ако администраторите немаат ништо против ќе го постирам линкот :)

Nemozhesh legalno da go imash... zatoa ushte vednash te predupreduvam da ne promovirash nelegalni raboti na forumov, vo sprotivno ke bidesh baniran.

@ hijackhacker
stvarno me nasmea... :))))
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
125
Hm... legalno go najde ili ? ... Ne mi se veruva deka go ima nekade izvadeno kernelot na windowsot .. mislam negoviot source

Знам за што збори, се работи за source code -от на win 2000 и win nt4.0.
Одамна го има по нетов (2004та година) и од м$ офцијално имаат потвредно дека е leak -нат.И да, не е легално :muahaha:
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
@neW1:
Кодот е од поновите верзии на Windows.

Кодот од јадрото кој го имам и останатите едукативни материјали Microsoft ги дава на универзитети за истражувачки цели и запознавање со внатрешностите (internals) на Windows.

http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/Licensing/WindowsAcademic.mspx
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7257411.stm

Microsoft ќе го отовори кодот на некои од неговите водечки програми, најверојатно се мисли на Windows.

Интересно е тоа Microsoft се обрврзува дека нема да ги тужи open source програмерите ако го употребат кодот во не комерцијални цели.

Хахаха... Сигурно нема да стаасаат до толку (после повлекувањето на Бил Гејтс) па и да го пуштат кодот на Виндоус. Ќе пуштат код на одредени апликации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.594
Членови
32.174
Огласи
550
Најнов член
FaithHall
На врв Дно