• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microsoft ќе ги тера потрошувачите повторно да ја разгледаатVista

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
250px-Windows_Vista_logo.svg.png

Microsoft ќе лансира нова кампања во обид да ги натера потрошувачите и компаниите повторно да ја разгледаат Вистата.
Колку ќе биде успешен обидот останува да се види, но Steve Ballmer -Microsoft CEO(Chief Executive Officer) јасно им порачал на сите вработени минатата недела дека од главните приоритети на компанијата, успехот на Windows е најважен:
"the success of Windows is our No. 1 job."

" Во наредните неколку недели" - вели Ballmer во дописот до вработените - " Microsoft ќе започне кампања насочена кон било какви сомнежи и двоумења што ги имаат потрошувачите за Windows Vista".

Овие напори доаѓаат на половината од тригодишниот животен циклус на Windows Vista, после која е најавен новиот оперативен систем наречен Windows 7 кој се најавува за крајот на 2009 или почетокот на 2010 година.

"Нема сомневање дека во текот на претходните месеци Вистата е подобрена" - вели Michael Cherry кој е истражувач во Microsoft. "Веќе има повеќе достапни device драјвери и Вистата е посигурна (more reliable). Единствено нешто што не се подобри е тоа што не е побрза. Сеуште има огромни побарувања за ресурси."

Вистата работи подобро на новите компјутери со побрзи процесори и поголема меморија отколку на старите РС-а. Дури и на новите РС-а, Вистата може да биде поспора на старт за разлика од Windows XP. Многу од потрошувачите не сакаа да ги потрошат нивните пари на нови компјутери и нов софтвер кој им е потребен за работа на Виста.

Извор: Xinhuanet
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Многу од потрошувачите не сакаа да ги потрошат нивните пари на нови компјутери и нов софтвер кој им е потребен за работа на Виста.

Арно си знаат... Ај ќе фрлам пари за нов компјутер само за Виста да имам. Како не! :ua:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1,635
181
Баш вчера ја забележив рекламата за Виста, вика „На луѓето кои не знаеја дека работат на Виста им се допадна“ Малку очајно нели?
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Можда од Microsoft ќе ни купат некои супер-машини за Vista-та да работи како што треба :) Имам 2 гига рам, графичка 512 мега, процесор не толку јак али е 3 гигахерци па пак не бев задоволен од тоа како работи Vista-та на мојот компјутер. XP е далеку подобар за работа, може не е толку добар на изглед како Vista, но не ни заостанува толку многу.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Што и да прават, не верувам дека ќе го натераат светот да ја засака вистата.. Мислам дека Microsoft направија тотален промашај со Виста..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Баш вчера ја забележив рекламата за Виста, вика „На луѓето кои не знаеја дека работат на Виста им се допадна“ Малку очајно нели?

Desperate people do desperate things. :D

Лично, не верувам дека значајно ќе ја подобрат продажбата на Виста. :)
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Вака луге.
Јас мислам дека Microsoft навистина избрзаа со објавувањето на Vista. Не е во ред некој да пушти прозивод што не е завршен, треба барем површно да работи како што треба. И сега замисли, некој од вас купил Vista и многу јасно, работи за никаде и бара перформанси кои неможете да си ги дозволите. После година дена доаѓа Microsoft и пак ви вели, ај сега пробај ја, ја попраивме. на ништо не личи :ua::ua::ua:
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Можеби овие од Microsoft ќе имаат подобри денови со тој новиот windows 7 а можеби и не, масовно се зголемува употребата на linux.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,963
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно