• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft издаде Пакет за јазичен интерфејс (ПЈИ) на македонски за Windows Vista

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Ич не ми оди со користење не-англиски софтвер...ама ова е чекор за Македонските корисници
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Имам лиценцирана верзија на Windovw XP и од Microsoft центарот во Скопје бесплатно добив јазичен интерфејс на македонски јазик. Само што го инсталирав уште истиот ден морав да го вратам на англиски. Верувајте не можев да се снајдам во менијата на македонски јазик и ептен глупаво ми изгледаше. Можеби треба малу време да се навикне човек но јас уште истиот ден си го вратив на англиски.
Како и да е потегот на Microsoft е за поздравување. :bravo:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Slagam se so AMD Fan.Ednaska mi tekna da zemam i da probam so Office na makedonski.luge osekase se kako da sum pocetnik so kompjuteri nemase pojma koe soe, uspea da se snajdam po analogija/sekavanje od Ofiice na angliski.ali se do navika definitivno.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Офис на Македонски мислам дека вклучува и spelling & grammar check за македонски јазик.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Јас искрено не би инсталирам јазичен интерфајс на македонски. Секако доколку Мајкрософт ја вкучиле опцијата за проверка на spelling на македонски јазик тоа е многу олеснителна околност. Особено за некој како мене кој има проблеми со грешки при пишувањето =)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,113
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно