• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft и "cloud computing"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Новиот стратешки чекор на Microsoft e проектот Midori OS којшто ќе е интернет центричен оперативен систем односно таканаречен "cloud computing". Cloud computing е поле коешто забрзано почнува да се користи и станува популарно. Под cloud computing се подразбира користење хардвер, софтвер(оперативен) преку интернет без потреба на класичен "домашен" десктоп компјутер со инсталирани апликации.

Сигурно ова не значи брза смрт на десктопот меѓутоа очигледно е дека ова е иднината со оглед на стратешката промена на Microsoft (живот после windows). Microsoft се променува и тоа е мислам директна реакција на машината на Google (фирма којашто ја предвиде иднината - за интернет центрични софтвер/апликации(software as service).

Microsoft комплетно заспа и го запостави интернетот и долго време се концентрираше исклучиво на "продукт во кутија" базирана стратегија Windows OS, MS Office итн. За ова најкрив е нормално чичко Bill Gates.
Затоа се отепаа да го купат Yahoo.

http://www.dailytech.com/Microsoft+Details+Midori+Cloud+Computing+OS/article12542.htm
http://www.sdtimes.com/MICROSOFT_S_...REDEVELOPMENT_and_WINDOWS_and_MICROSOFT/32627
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
уууу,мајкрософт праат некои мучки гледам,баш ме интересира како ке испадне ова,и дали ке биде доволно добро да ги замени класичните десктоп компјутери.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Интересно, но и глупо. Нема интернет, немаш компјутер. Вака барем можеш да си рабитш офлајн.
Да ама Интернетот(а и се што е IT) го гледаат како струја,вода, плин итн.
нема струја нема компјутер.

Прочитај го Nicholas Carr "IT doesn't matter".... ептем интереснен поглед(и реплики) во врска со статијата.

http://www.roughtype.com/archives/2007/01/it_doesnt_matte.php
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,880
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно