• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft го купува Facebook?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid


Откако на Microsoft не му успеа да го превземе Yahoo, компанијата реши да продолжи понатаму - најновата пикирана "жртва" е Facebook.

Kaко што објави Wall Street Journal, од компанијата на Гејтс веќе испратиле покана за преговори до Facebook за да видат дали се заинтересирани за евентуална аквизиција. Засега, ниту Facebook, ниту Microsoft не сакаат да ја коментираат оваа информација.

За потсетување, кон крајот на минатата година Microsoft купи мал удел во оваа страница за 240 милиони долари, а Facebook e проценет на дури 15 милијарди долари.

Очигледно, од Microsoft превземаат чекори за да му се приближат на Google, па бидејќи не им успеа со аквизиција на Yahoo, ќе се обидат со превземањето на една од најпопуларните друштвени страници.

Izvor: Kajgana

Ajde povtorno mislenje i za ova.. Kje bide ili ne ? :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,053
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно