• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft го купува AMD?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
(ИЗВОР) Доста интересна ситуација, според мене. Првенствено поради тоа што токму Microsoft кокетираше веќе подолго време со конкурентите на AMD - Intel и Nvidia. Да не го споменувам тука будењето од зимски сон со појавата на Mantle. Дали нивниот план беше толку подмолно смислен однапред да се зграби што може поголем дел од пазарот и по можност да се создаде монопол? Имате ли идеја што значи за Intel и Nvidia - Мicrosoft да произведува и процесори и графички? Кокетираа со главните конкуренти на AMD со цел да ја паднaт вредноста на нивните акции за сега да ја откупат компанијата по пониска цен или тоа е само привидност? Каква корист/штета ќе имаме ние како крајни корисници?

Слободно споделете мислење. Информацијата е на ниво на шпекулација, но е доста возможна.
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Ке ги купат и ке ги затворат... сме виделе многу такви сценарија.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
Добро, и тоа е можно сценарио. Но, зошто не би продолжиле со производство на хардвер? Имаат полза од тоа.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Имаше вакви гласини за Microsoft пред неколку месеци, можеби и лани, не верувам дека ќе бидне нешто со нив.
Едино што е сигурно во врска со Amd е дека пред неколку дена беше направено реструктурирање на графичката дивизија и е оформен Radeon Technologies Group, и има гласини дека се спрема да продаде 20% од акциите, не ми текнува точно на кого.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Тогаш интел и нвидиа ќе работат на поголема оптимизација на линукс платформата што може да биде погубно за микрософт.
Како и да е ќе има промени на цените за крајниот корисник на харадвер доколку е вистина ова со Микрософт.
 
Последна промена:

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,009
1,505
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
A Linux од пазарот што има еден дел од колачот земено леле мајко... Ќе се растурат Nvidia и Intel од продажба на Процесори и Графички

Microsoft Mobile веќе ги купи Alcatel-lucent, преостанатиот дел од Францускиот Алкател за 15тина миљарди. Lumia, Hololens и Surface lineup-от допрва ќе се надоградува.

Не ми е јасно како за обичниот народ Micorosft пропаѓа 30 години а во реалност станаа огромна компанија која од правење софтвер прерасна во масивен компјутерски конгломерат
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Microsoft во последно време влегува од fail во fail. Windows 8, Windows 10, Nokia..
Шлаг на тортата е AMD

Новото име на компанијата „Здружени Лузери“ - ДОО
Се зезаш? AMD има неверојатни можности, само им фали буџет......
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
962
2,417
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Пропаѓал микрософт!?
Што нема да прочита човек...
Многу знаеме ние,би рекол и превише
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не сум сигурен дека антитрустовските закони дозволуваат но ако да ќе биде интересно. Каде ќе се најде nVidia тогаш не сум сигурен. Посебно ако мајкрософт почне да си го средува DX и целиот систем согласно новите архитектури на АМД дивизијата. nVidia во најмала рака ќе доцни со апдејтите споредено со АМД.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Intel го има x86 патентот, АМД х64, ако не се трансферира при купопродажба (а се збори дека не), ондак тешко нас.

@FLEGMA Здружени лузери ДОО или не, може цел балкан да го купи сосе гаќи. Мајкрософт на ваков или таков начин стана имерија а ако влезе на пазарот на хардвер асално (мауси, тастатури и икс коцки не рачунам), особено со АМД, линукс заедницата ќе страда највеќе како моментално стојат работите со нвидиа.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,009
1,505
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
996
1,705
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Имаше вакви гласини за Microsoft пред неколку месеци, можеби и лани, не верувам дека ќе бидне нешто со нив.
Едино што е сигурно во врска со Amd е дека пред неколку дена беше направено реструктурирање на графичката дивизија и е оформен Radeon Technologies Group, и има гласини дека се спрема да продаде 20% од акциите, не ми текнува точно на кого.
Логиката на ова преструктурирање го гледам во заштита на акционерите преку одделување на профитабилниот дел од компанијата(графичка дивизија) од ризичниот дел(процесорите).
Ако новата генерација на процесори на АМД (2016)биде утка како или бетер од Bulldozer, тоа секако ќе влиае на вредноста на акциите на АМД под претпоставка да останат една компанија. Вака го намалуваат ризикот.
За купување од Микрософт, кој го знае? Ако се оствари ова погоре можно е, и да го продадат делот за процесори. На Микрософт нема да им биде првпат да купат паднат гигант на попуст, секако имаат пари за тоа.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Kако што кажа MasteR_#0 oд поодамна кружат овие гласини кои што доаѓаат од некои "извори од индустријата", како копи-пејст се статииве. Интересно е за разговор ама све додека нема нешто поконкретно не вреди многу да се дискутира, чисти шпекулации.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,159
853
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Имаат Мајкросфот поголеми експерти од нас тука и знаат каде да инвестираат. Сите гледаат дека некоја голема фирма пропаѓа и тоа е лоша инвестиција, ама колку патенти ке добијат со купување и после тоа ке наплаќаат за користење е одлична инвестиција.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Икс коцките итекако остваруваат профит веднаш зад продажбата на Софтверски лиценци

http://www.microsoft.com/investor/earningsandfinancials/financials/FY15/Q4/SegmentRevenues.aspx

Банално е да се стави Xbox во ист кош со мауси и тастатури.
Не влијаат тие играчки на пазарот на хардвер за пц, барем не директно. Мајкрософт на ПЦ сцената со хардвер има искуство само со тракатанци. Ова може да се смени, ако се смени ќе има нови моменти. Не зборам за од кај му се парите на M$
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
И технологија. И технологија им фали.
AMD е технолошки пред Nvidia секоја година, секогаш имаат по напредени продукти и се пред нвидиа... Mantle, DX10, DX11, GDDR5, HBM итн.
 
Последна промена:

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Освен DX10 :D Nvidia испадна прва со 8800.
Инаку има логика тоа што goce03 го збори, мада не верувам дека ќе ја оплескаат со Zen, башка го имаат Jim Keller што го дизајнираше Athlon 64.
 

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1,241
304
Kako ke opleskaat ako opleskaat nema da go pustat ne se nenormalni vidoa sto se desi so bulldozer, ako zen potfrli togas najverojatno na katalarda jadra ke odat gledma spremaat nekoi blesavi 32 jadreni procesori za serveri, zen e pomalecko jadro najverojatno IPC ke gube od intel sekako, kako sto bese odsega so 8 jadreni mislam i vo idnina ke bide so HT 16 :D za da konkurira na i7
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,994
15,898
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Мене пологично ми е AMD да бидат купени од Qualcomm.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,724
2,246
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Мене пологично ми е AMD да бидат купени од Qualcomm.
Qualcomm веќе го одамна го има купено Adreno од AMD.

Ова се вести кои намерно се шират за се размрдаат малце акциите и да се добие на маркетинг (фронт пејџ нјуз). АМД веке го реструктурираше тимот (Радеон тимот го одделија од останатите) и можно е да размислуваат за одделни стратешки финансиски соработки но да се продаде комплет не би очекувал таков чекор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,089
Мислења
838,220
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно