• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Microsoft Edge

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,481
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Microsoft го објави Dev и Canary верзиите на Microsoft Edge прелистувачот кој користи Chromium енџин. Истиот може да го симнете на линкот на сликата погоре.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
376
272
Microsoft го објави Dev и Canary верзиите на Microsoft Edge прелистувачот кој користи Chromium енџин. Истиот може да го симнете на линкот на сликата погоре.
Го пробав, сеуште трипа на некои работи ама добро, првична верзија е, значително е подобар од досегашните. :)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Инсталирам. Баш ме интересира како ќе работи со екстензии за хром.

ЕДИТ:

Ми се свиѓа како им се сетинзите организирани, и подобрувањата мали во дизајн.

Не ми се свиѓа дека нема опција бинг да се смени со гугл на new tab страницата. Ми се свиѓа сликата од бинг ама да стои...

За во URL bar-от може да се смени search енџин. Ќе видиме шо и како ќе тера натака. Сигурно ќе има опции или плагини за се да се подеси.
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Кул:
upload_2019-4-10_1-10-50.png

Изглеа се си работи шо работи на хром. Една работа шо сакам да ја додадат од претходниот Edge е да мож да се анотира и црта по веб страници лесно.

А да, и да се логираш со гмаил на броусер, нормално.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,481
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Направив целосен Import од Chrome на Edge и се до сега си работи без проблем.
Единствено малце што ме нервира е смајлито за Feedback, ако има некој идеа како да се тргне нека пише, сигурно има опција пошто ова го имаше и на IE.

edge://flags/ патем скоро и Chrome додадоа Lazy loading можете да го активирате и на двата прелистувачи.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Шо е со лејзи лоадингот?

ЕДИТ: оооо веб дев финти на ниво на цел броусер! Најс!

Иначе смајлито не може да се тргне дека е DEV верзија. У финална секако ќе го нема.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,481
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Шо е со лејзи лоадингот?
Иначе смајлито не може да се тргне дека е DEV верзија. У финална секако ќе го нема.
Lazy loading е опција каде што прелистувачите ќе вчитуваат одредени елементи од веб страната (слики, видеа и др.) при скролање на корисникот.
Повеќе тука:
Native image lazy-loading for the web!

Еве видео како тоа работи при скролање на слики на веб страна, истите се вчитуваат отпосле откако корисникот ќе скрола до делот со сликата:
View: https://youtu.be/CPmNHj9a0JI
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
хахаха фала :) го едитирав првиот коментар XD знам шо е туку мислев шо прават со него али прочитав во објаснувањето на опциите. интересно е.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,481
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Dark темата работи, копирајте го линкот подолу во адрес барот и изберете десно „Enabled“. За да работи ова мора и темата на Windows да ви биде Dark.
Setings > Personalisation > Colours > најдолу изберете Dark.
edge://flags/#edge-follow-os-theme
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
969
540
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Шо е финтата со новиот Edge, се инсталира нова надградба на системот доаѓа со новиот Edge. Го разгибав малку ова е исти Chrome дури и developer tools е исто како на chrome. Миграцијата беше два клика процес.
Чиста копија на пребарувачот.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,718
9,098
Скопје
Шо е финтата со новиот Edge, се инсталира нова надградба на системот доаѓа со новиот Edge. Го разгибав малку ова е исти Chrome дури и developer tools е исто како на chrome. Миграцијата беше два клика процес.
Чиста копија на пребарувачот.
На Chromium engine е, што сакаш.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Новиот Edge е базиран на Chromium што е open source софтвер од кој дериватива е стандардниот Chrome.

Не е копија туку е нов броусер базиран на таа платформа. Базирани на Chromium се скоро сите броусери веќе освен Firefox и Safari.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно