• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microsoft and Yahoo! Restart Talks

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Чудно за јавноста, но далеку од чудно за експертите - Microsoft повторно ја актуелизираше соработката со Yahoo!.

microsoft-yahoo-acquisition-440.jpg

Софтверскиот гигант во недела им предложил нов договор на челниците на Yahoo Inc, кој според информациите не претставува целосна аквизиција (превземање) туку алтернативен договор кој опфаќа делумна трансакција.

Откако Yahoo! ја одби и втората понуда на Microsoft од 47,5 милијарди долари (33 долари по акција) пред две недели, Microsoft понудил ново решение.

Според експертите, ваквиот потег не е ни од далеку случаен, имајќи го в предвид покерското однесување на софтверскиот гигант кој нема лесно да се откаже од ваква зделка.

Неформални извори велат дека новиот договор е насочен кон создавање на партнерство на Microsoft и Yahoo! за креирање на пребарувач кој директно ќе му конкурира на светски познатиот, број еден пребарувач – Google.

Ставот на Yahoo! е дека ќе се обидат на било кој начин да ја максимизираат вредноста на акциите.

Ако треба ќе ја прифатат и понудата на Microsoft или пак на било која друга компанија.

od idividi
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Neznam vekje shto da mislam za Microsoft.. Se dodeka konechno ne se potvrdi shto tochno kje sledi, ne bi sakal da komentiram.. Bezpolezni bea i predhodnite komentari na drugata vakva tema.. Dzabe tolku laenje..
Neznam.. No Comment.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм... ај баш да видеме овие преговори до кај ќе одат
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
чудно акциите на Yahoo да вредат само 33 долари по акција, ние имаме компании што котираат на нашата берза подобро
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
чудно акциите на Yahoo да вредат само 33 долари по акција, ние имаме компании што котираат на нашата берза подобро

Не е најважно колку е една акција. Ти можеш да ја направиш фирмата да ти биде со 100 акции од по 1000 денари, или со 10000 акции од по 10 денари. И пак фирмата ќе ја има истата вредност ;)
Ако Yahoo вреди 47 милијарди, а една акција е 33 долари израчунај колку акции има...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
BUMP

Еден мал update на темава. Знаеме дека Yahoo ја одби понудата вредна 47.5 милијарди долари за купување на Yahoo од страна на Microsoft пред шест месеци.

Е сега изгледа работите се менуваат. Сега Yahoo се нуди за продажба ама Microsoft веќе не е заинтересиран. Барем така вели Стив Балмер. :D
Прочитајте повеќе тука:
http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Se-svrte-trkaloto-za-Microsoft

Што мислите, како ќе заврши целава оваа работа на крај? :rolleyes:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Зошто Yahoo! е во криза сега, Гугл го води, никој не го купува или скучува партнерство, мислам дека полека ќе се повлече од сцената....
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Џабе дигаат паника,на крај ништо нема да испадне од овие преговори,а ако се здружат јаху и мајкрософт,може ке го надминат гугл :ninja2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно