Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microblogging (Twitter, X, Fediverse, Threads, BlueSky...) - моментална и идна состојба

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
628
836
Напротив, претходно тоа беше цел сајт. Сега барем е балансирано.


Вака кога зборувате изгледате на новинаров:
View: https://youtu.be/XqJKAnN0-gM?si=qihZkXyPcbZ7nfkp

они се залагаат за уведување некаква тиранија и едноумие. Обожаваат различности, но мразат различности на мислата. Секој што не се слага со некои наративи што ги тераат мора да е баниран.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.332
7.920
Мелмак
Во слободно општество секој има мислење и право на мислење.

Ама во рационално, слободно и напредно општество исто така луѓето треба да знаат дека не се експерти за се. Така шо за некои работи треба да им се верува на акредитирани експерти кои животите ги посветиле на одредени науки, проблеми и слично.

Кога треба да се изгради ракета и јас и Петко може да имаме мислење како треба да се направи ама би било лудо да ми се дадат мене пари да правам ракета кога не знам ништо околу тоа во пракса. Немам тоа студирано, немам тоа работено, значи немам ни знаење ни искуство.

Така шо - ДА, се слагам дека секој може и смее да има мислење различно од на докажани експерти со напишани десеттици книги на темата, со животи посеветени на тоа, со истражувања кои ги поткрепуваат нивните мислења итн - ама исто така треба да се сложите дека секакви будали имаат секакви мислења и границата мора да биде повлечена некаде за кога таквите мислења добиваат премногу замав и платформа и почнуваат да сметаат на напредокот и на добробитието на сите.

Еве значи имате луѓе кои се уверени дека земјата е рамна уште, и мислењето успеале да го распространат многу.

Но дали кога ќе треба да се прави мисија кон Марс ќе дозволат агенциите кои ќе лансираат ракети во нивните тимови за навигација да има некој кој мисли (читај е уверен) дека земјата е рамна?

Епа нема.

-----------------

Значи имајте си мислење какво сакате сите, ама за некои работи не сме никој од нас тука експерти.

И најголема глупост е човек кој не е експерт по нешто да ги надгласува експертите, да собира публика да ги негира и контрира.

Треба сите да си сме свесни кои наши мислења имаат основа а кои немаат.

Кажав што кажав.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
628
836
Во слободно општество секој има мислење и право на мислење.

Ама во рационално, слободно и напредно општество исто така луѓето треба да знаат дека не се експерти за се. Така шо за некои работи треба да им се верува на акредитирани експерти кои животите ги посветиле на одредени науки, проблеми и слично.

Кога треба да се изгради ракета и јас и Петко може да имаме мислење како треба да се направи ама би било лудо да ми се дадат мене пари да правам ракета кога не знам ништо околу тоа во пракса. Немам тоа студирано, немам тоа работено, значи немам ни знаење ни искуство.

Така шо - ДА, се слагам дека секој може и смее да има мислење различно од на докажани експерти со напишани десеттици книги на темата, со животи посеветени на тоа, со истражувања кои ги поткрепуваат нивните мислења итн - ама исто така треба да се сложите дека секакви будали имаат секакви мислења и границата мора да биде повлечена некаде за кога таквите мислења добиваат премногу замав и платформа и почнуваат да сметаат на напредокот и на добробитието на сите.

Еве значи имате луѓе кои се уверени дека земјата е рамна уште, и мислењето успеале да го распространат многу.

Но дали кога ќе треба да се прави мисија кон Марс ќе дозволат агенциите кои ќе лансираат ракети во нивните тимови за навигација да има некој кој мисли (читај е уверен) дека земјата е рамна?

Епа нема.

-----------------

Значи имајте си мислење какво сакате сите, ама за некои работи не сме никој од нас тука експерти.

И најголема глупост е човек кој не е експерт по нешто да ги надгласува експертите, да собира публика да ги негира и контрира.

Треба сите да си сме свесни кои наши мислења имаат основа а кои немаат.

Кажав што кажав.

Работата е што тоа е лажен наратив, разбираш? Лажни наративи и измислени проблеми, народот тоа природно го отфрла. Као морате да се бустате доживотно и покрај тоа што вирусот е практично сведен на една настинка. Морате да ја поддржувате Украина зошто тие се добрите дечки кои ја бранат слободата и демократијата. Еве сега и глобално затоплување. Ќе водиме војна против ветерници. Што е следно, вонземјани?

Уште од коронава кога искочи тие платени експерти и медиуми работат само народот да го држат во константен терор и страв. Ќе се плашиме сега ние дали сме ја возеле колата додека Леонардо Дикаприо и слични ликови кои ги фураат тие работи се возикаат секој ден со приватни авиони, отвори ги малце очите.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.697
4.444
Прво Нетанјаху зборува за како од секогаш има многу ботови на Твитер и како многу од нив шират омраза и дека би било добро да се најде начин тие хејтери да се ограничат во смисла да не можат да прават фејк акаунти и демек и да си хејтер океј оставете го нека хејта ама не му дозволувајте да прави армија од ботови. На ова Маск враќа дека затоа вовеле и subsrciption и затоа ги бустаат верификуваните акаунти и дека размислуваат за воведување и на понизок tier за претплата. Потоа додава дека тоа е негово лично размислување за како да се борат против ботови и никаде не вика "сите ќе плаќаат" туку дека вака ќе се филтрираат дел од корисниците - со други зборови кој сака нека плаќа.
Еве изгледај го и ти (ако немаш попаметна работа :) ) па кажи дали грешам.

Еве транскрипт од тој дел.

This is actually a super tough problem. And it's probably really, I'd say the single most important reason that we're moving to having a small monthly payment for use of the X system is, it's the only way I can think of to combat vast armies of bots. Because a bot costs a fraction of a penny, call it a tenth of a penny. But if somebody even has to pay a few dollars or something, some minor amount, the effective cost of bots is very high. And then you also have to get a new payment method every time you have a new bot. So that actually, the constraint of how many different credit cards you can find, even on the dark web or whatever, and then prioritizing posts that are written by basically ex-premium subscribers. And we're actually going to come out with a lower tier pricing. We want it to be just a small amount of money. And it's a longer discussion, but in my view, this is actually the only defense against vast armies of bots. Because as the AI gets very good, it's actually able to pass these sort of capture tests better than humans. In fact, one of the ways you might say, like, wait a second, is passing the test too fast? That must be a robot, it must be AI.

Од тоа колку што разбирам англиски, зборува во идно време, за воведување месечен надомест за користење на X (болдираното). Со цел да оневозможат креирање илјадници ботови, не заради што ќе биде скапо, туку заради неможност за обезбедување на различен метод за плаќање за секој од нив.
Нека прочитаат и другите, па нека кажат како го разбираат.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Еве транскрипт од тој дел.Од тоа колку што разбирам англиски, зборува во идно време, за воведување месечен надомест за користење на X (болдираното). Со цел да оневозможат креирање илјадници ботови, не заради што ќе биде скапо, туку заради неможност за обезбедување на различен метод за плаќање за секој од нив.
Нека прочитаат и другите, па нека кажат како го разбираат.
Може и вака и така да се толкува. Community Notes ставил свое видување и тоа треба нешто да значи. Можната претплатата е само мал дел од ова што го дискутираме на темата. Јас лично сум против претплата за сите, мислам дека е невозможно да остане така голема платформа со принудна наплата и покрај тоа што секогаш над глава виси она старото - If you're not paying for the product, then you're the product.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.697
4.444
Кажав што кажав.
Амин.

Како што порано пишал еден мудар човек:
There is a cult of ignorance in the United States, and there has always been. The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that 'my ignorance is just as good as your knowledge.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Као морате да се бустате доживотно и покрај тоа што вирусот е практично сведен на една настинка.
на кое точно сознание го базираш ова тврдење - ама баш ме интересира!
ама биди конкретен, бројки и/или графици.


„само настинка“ низ слики:

Life_expectancy_in_some_big_countries.png
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
628
836
на кое точно сознание го базираш ова тврдење - ама баш ме интересира!
ама биди конкретен, бројки и/или графици.


„само настинка“ низ слики:

Life_expectancy_in_some_big_countries.png

каква врска има графиков со муабетот? Ке се бусташ доживотно за да не добиеш настинка која секако ќе ја добиеш иако се бусташ?
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.697
4.444
Може и вака и така да се толкува. Community Notes ставил свое видување и тоа треба нешто да значи.
Не знам баш, она што беше пренесено од медиумите е она што го кажа човекот, а и има повеќе смисла од твоето толкување. Забелешката може да се однесува само на тоа што од сѐ што кажа, медиумите се фатија баш за претплатата.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.405
16.440
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
на кое точно сознание го базираш ова тврдење - ама баш ме интересира!
ама биди конкретен, бројки и/или графици.


„само настинка“ низ слики:

Life_expectancy_in_some_big_countries.png

Ова може и да се толкува како "мама е*аа со вакцината".

Еве друг график,
1695468112686.png
Може да се види дека во Норвешка life expectancy е зголемен за 0,3 години, додека кај Белгија, која се наоѓа на другата страна на графикот, намален е life expectancy за 1,2 години. Двете се високо-развиени земји, со висок процент на вакцинација, во Норвешка 80% со најмалку една доза, во Белгија исто тука некаде, 80% со една, 79 со две. Значи статистички, подеднакво се боцкале, ама некако кај норвежаниве се зголемил очекуваниот животен век, кај Белгијциве се намалил и тоа многу повеќе.

Поентата ми е, со иста статистика може да ги подджиме и двете страни. Пре-симплифицирани е толкувањево.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.858
17.633
Така шо за некои работи треба да им се верува на акредитирани експерти кои животите ги посветиле на одредени науки, проблеми и слично.
Да..
Видовме со Короната што правеа експертите.

Немој некој да сум фатил да ми напише citation needed :)
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ова може и да се толкува како "мама е*аа со вакцината".

Еве друг график,
Погледнете го атачментот 129728
Може да се види дека во Норвешка life expectancy е зголемен за 0,3 години, додека кај Белгија, која се наоѓа на другата страна на графикот, намален е life expectancy за 1,2 години. Двете се високо-развиени земји, со висок процент на вакцинација, во Норвешка 80% со најмалку една доза, во Белгија исто тука некаде, 80% со една, 79 со две. Значи статистички, подеднакво се боцкале, ама некако кај норвежаниве се зголемил очекуваниот животен век, кај Белгијциве се намалил и тоа многу повеќе.

Поентата ми е, со иста статистика може да ги подджиме и двете страни. Пре-симплифицирани е толкувањево.
А замисли и од Шведска стастистиката да ја земеш. Како вчера да беше кога многумина ги колнеа Швеѓаните и зборуваа како биле неодговорни будали што не носеле маски додека џогираат и дека кај и да е сите ќе испоцркаат. Наместо како секој нормален човек логично да речеш - еј па и добро е да има една две земји кои ќе пробаат друга тактика за да видиме што ќе испадне на крај.
Мислењето е автоматски споено:

Не знам баш, она што беше пренесено од медиумите е она што го кажа човекот, а и има повеќе смисла од твоето толкување. Забелешката може да се однесува само на тоа што од сѐ што кажа, медиумите се фатија баш за претплатата.
А community notes? Или ќе речеш дека сe biased :) Инаку сега се потсетив, за да не испадне дека ова е чиста conspiracy theory против Илон - вакви наслови имаше уште од времето на MySpace, па после Facebook - ќе се плаќа, ќе ова, ќе она - значи вакви размислувања имало и претходно, а медиумите генерално ги пренесуваат за да има кликови.
Се разбира работите многу се сменија од тогаш. Социјалните медиуми сега се како eCommerce сајтови. Инстаграм секоја трета објава ти е реклама, ама ти викаш ќути добро е барем не плаќам, а под влијание на тоа ќе купиш некоја глупост :)
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
628
836
Неам зборови колку избегавте од тема и што се се збори.

се збори да се контролира твитер демек многу фејк ствари биле таму. Подобро било да се информираме на проверени страни за корона како ЦДЦ, или пак за глобално затоплување да веруваме дека треба скакулци да јадеме за да ја спасиме планетата од уништување кое е неминовно и секоја секунда може да се деси веќе 50 години. Ќе го дупиш народот но не се заборава дупешката така лесно, не е светот интернет па ќе ги банираш сите.

F6sQFhAXQAAJAxE
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.661
10.004
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Неам зборови колку избегавте од тема и што се се збори.

во рационално, слободно и напредно општество исто така луѓето треба да знаат дека не се експерти за се.

Убаво си е кажано во вториов цитат, за жал ние Македонците сме "експерти" за се. Јас сум благодарен на некој начин за коронава, точно се виде кој е болен во умот.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.858
17.633
Неам зборови колку избегавте од тема и што се се збори.
Не може да го растресеш осилото без buzzing sound

Социјалните мрежи не служат за тоа "како мали Ѓокица замишља слободу говора"

Навреди, етикетирања, public shaming, цензура..
Сето ова во голема мера го видов(ме) за време на Короната, Трамп, Џордан Питерсон, сега со војната во Украина итн.

Свака част за Маск. Го разбуца тоа гнездо на вејк пе*ерчиња once and for all

Ова е тортура што се случува. Нацистите се во сукњи завиени од овие блек лајф метрс, грети, флуидни ретарди, навредени миленијалци..
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.938
4.434
Ова може и да се толкува како "мама е*аа со вакцината".

Еве друг график,
Погледнете го атачментот 129728
Може да се види дека во Норвешка life expectancy е зголемен за 0,3 години, додека кај Белгија, која се наоѓа на другата страна на графикот, намален е life expectancy за 1,2 години. Двете се високо-развиени земји, со висок процент на вакцинација, во Норвешка 80% со најмалку една доза, во Белгија исто тука некаде, 80% со една, 79 со две. Значи статистички, подеднакво се боцкале, ама некако кај норвежаниве се зголемил очекуваниот животен век, кај Белгијциве се намалил и тоа многу повеќе.

Поентата ми е, со иста статистика може да ги подджиме и двете страни. Пре-симплифицирани е толкувањево.
Не може. Тие што знаат ќе знаат и точно да прочитаат и протолкуваат и пренесат. Не може и двете страни да се во право. Во твојов случај проблемот со твојот заклучок со графиконов е временската рамка. Во периодот за кој се однесува немаше вакцини сѐ уште, така да мислам јасно ти е даље.


Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
си ги дупчи воукерите, википедија станува тотално нерелевантна со оглед дека скоро све им е препишано да служи на воук пропагандата.
како мали џокица сфаќа факти и рисрч :)

важно Илонот да „си ги дупчи“ - друго небитно.

малку да прочиташе ќе знаеше дека Jimmy Wales идеолошки е прилично десно - ако не и подесно од Илонче.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Што вели неговата Dickipiedia за него:

"An interview with Wales served as the cover feature of the June 2007 issue of the libertarian magazine Reason.[8] In that profile, he described his political views as "center-right".[8] In a 2011 interview with The Independent, he expressed sympathy with the Occupy Wall Street and Occupy London protesters, saying, "You don't have to be a socialist to say it's not right to take money from everybody and give it to a few rich people. That's not free enterprise."[106] Dan Hodges in The Telegraph has described Wales as a "Labour sympathizer".[107] In 2015, he offered to help Ed Miliband with the Labour Party's social media strategy, but Miliband turned him down.[107] In 2015, Wales signed up as the committee chair for Democrat Lawrence Lessig's 2016 presidential campaign.[108] In 2016, Wales and eleven other business leaders signed on to an open letter to American voters urging them not to vote for Donald Trump in that year's presidential election.[109] In May 2017, Wales said on Quora that he is a centrist and a gradualist, and believes "that slow step-by-step change is better and more sustainable and allows us to test new things with a minimum of difficult disruption in society."[110] In May 2022, Wales said that he did not identify with any particular political label.[111]"

Овој не бил десничар, овој да ти бил крајна десница! Или чекај, не треба да се ослонувам на Dickipedia туку да пробуричкам некои други извори, па може ќе ја дознаеме вистината...
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.639
5.534

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
628
836
како мали џокица сфаќа факти и рисрч :)

важно Илонот да „си ги дупчи“ - друго небитно.

малку да прочиташе ќе знаеше дека Jimmy Wales идеолошки е прилично десно - ако не и подесно од Илонче.
Википедиа може само да го сменат името во Дикипедиа и да стават виножитото. Одамна тоа место не е релевантен извор на информации. Све што можеле измениле како што они замислуваат у нивниот забеган воукерски свет.
 
  • Уау
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно