Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Microblogging (Twitter, X, Fediverse, Threads, BlueSky...) - моментална и идна состојба

toshex

the fool
18 септември 2013
6.332
7.920
Мелмак
Ја отварам темава дека се случуваат многу транзиции периодов во состојбата на нештата со микроблогинг сферата. Со години Твитер беше местото каде се идеше за инстантни новости и дискусии за моментални случувања, со брзи апдејти и голем број на корисници за да се верификуваат случувања или настани.

Твитер го направи микроблогирањето популарно, но после купувањето на платформата од Е.М. и преименување на истата во Х работите се доста сменети - сервисите не работат ко шо треба, често има проблеми, има доста измени во начинот на кој што платформата работи како и најави дека уште повеќе ќе се менува накај платена платформа.

Ова доведе до подем на алтернативни платформи како што се Fediverse алтернативите, Threads од Мета, BlueSky од поранешниот газда на Твитер, итн.

Што мислите која платформа ќе преовладее на крај? Дали сте ги пробале некои од алтернативниве мрежи и што мислите за нив?
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
342
470
/home/coki
Јас сум секогаш за самохостирани, децентрализирани решенија. ActivityPub и сличните протоколи се одлична шанса да се овозможи ова. Единствено на овој начин може да им се одземе силата на корпорацииве што воспоставуваат монопол и изиграваат полицајци на протокот на информации.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.332
7.920
Мелмак
За мене единствен проблем со тоа е дека јузернејмот ти е во формат на имејл адреса, шо значи на различни сервери има потенцијал твојот јузер да биде копиран/имперсониран.

Останатото е супер. Го користам lemmy се повеќе и за редит алтернатива е брилијантно.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
"Ова доведе до подем на алтернативни платформи" - навистина? Нема никаков подем. И покрај силната кампања на М.Ц. преку неговите Фејсбук и Инстаграм, Threads бележи драстично опаѓање на бројот на корисници.
Од друга страна, освен неколку јавни личности (кои сум убеден уште секој ден висат на платформата), никој друг не го напуштил X/Twitter. Се уште е место каде добиваш информации во речиси истата секунда откако ќе се случат. Тие наводни проблеми не постојат или се краткотрајни а се претставуваат како да се крај на светот, а најавите за наплата за користење се неточни. Go X!
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.639
5.534
"Ова доведе до подем на алтернативни платформи" - навистина? Нема никаков подем. И покрај силната кампања на М.Ц. преку неговите Фејсбук и Инстаграм, Threads бележи драстично опаѓање на бројот на корисници.
Од друга страна, освен неколку јавни личности (кои сум убеден уште секој ден висат на платформата), никој друг не го напуштил X/Twitter. Се уште е место каде добиваш информации во речиси истата секунда откако ќе се случат. Тие наводни проблеми не постојат или се краткотрајни а се претставуваат како да се крај на светот, а најавите за наплата за користење се неточни. Go X!
Точен одговор.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.332
7.920
Мелмак
"Ова доведе до подем на алтернативни платформи" - навистина? Нема никаков подем. И покрај силната кампања на М.Ц. преку неговите Фејсбук и Инстаграм, Threads бележи драстично опаѓање на бројот на корисници.
Од друга страна, освен неколку јавни личности (кои сум убеден уште секој ден висат на платформата), никој друг не го напуштил X/Twitter. Се уште е место каде добиваш информации во речиси истата секунда откако ќе се случат. Тие наводни проблеми не постојат или се краткотрајни а се претставуваат како да се крај на светот, а најавите за наплата за користење се неточни. Go X!

И тоа дека секој месец по нешо не работи бар неколку дена од сервисите на твитер (а со тоа и самите твитер апликации) валјда е неточно а?

И тоа дека deboost се прави на се шо не е претплатен акаунт а boost на тие шо плаќаат?

И тоа дека вредноста на платформата е опадната далеку испод цената шо ја плати Е.М. за неа (се шпекулира дека 90%).

Вакви работи полека ја уништуваат мрежата, домината се наредени и мое мислење е дека кога тогаш ќе почнат да паѓаат. Не мора да се согласуваш, ама и моето мислење е валидно колку и твоето. Ја сум на твитер од 2009та некаде знам доста за тоа што е суштината на мрежата.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.639
5.534
Логично е да има буст на тој што е претплатен. За разлика од претходно каде буст/дебуст се дешаваше строго од политика и пропаганда.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
И тоа дека секој месец по нешо не работи бар неколку дена од сервисите на твитер (а со тоа и самите твитер апликации) валјда е неточно а?

И тоа дека deboost се прави на се шо не е претплатен акаунт а boost на тие шо плаќаат?

И тоа дека вредноста на платформата е опадната далеку испод цената шо ја плати Е.М. за неа (се шпекулира дека 90%).

Вакви работи полека ја уништуваат мрежата, домината се наредени и мое мислење е дека кога тогаш ќе почнат да паѓаат. Не мора да се согласуваш, ама и моето мислење е валидно колку и твоето. Ја сум на твитер од 2009та некаде знам доста за тоа што е суштината на мрежата.
Што знам јас не сум приметил дека нешто не работи, а и што е тоа што не работи? Нема нешто толку многу опции на X. Краткорочни проблеми се јавуваат кога има некои позначајни промени а тоа се случи неколку пати во година дена, што веројатно е нормално. На времето Фејсбук кога цветаше (пред да стане платформа за бизнис, маркетинг и пензионери) цело време се воведуваа новини и веројатно тоа беше една од причините што платформата одеше напред.
Јас сум со претплатен акаунт и не сум приметил некоја разлика во однос на видливоста. Истото се однесува и за тоа што го гледам во фидот како препорачано - 90% се од непретплатници.
Мрежата стана дувло на woke-измот и драго ми е што Илон ја презема. Сега има од се по нешто и корисниците се горе-доле рамноправни. А за што ќе се случува во иднина ќе видиме :)
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.923
5.054
Скопје
Х (Хикс) веројатно оди кон станување на Super App, мислам дека и тоа била намерата на Маск за да го купи. И мене тоа не ми се допаѓа, а како „стендалоун“ апликација немам против.
Тредс иако повлече регистрации, ми се појави нешто и ми се активираше, не го користам.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.405
16.440
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Тредс иако повлече регистрации, ми се појави нешто и ми се активираше, не го користам.

Тредс имаше 500 миљони миљарди корисници за пар денови само затоа што мета имаше медиум преку кој им овозможи на сите да кликнат едно дугме и да имаат профил и на тредс. Јас кликнав чисто од радозналост, после имав уште 100 нотификации овој се прикључил оној се прикључил, практично сите мои инстаграм "другарчиња". Секако дека кај никој од нив немаше никаква активност. Тредс го прогласувам за умрено... уште одамна.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.697
4.444
а најавите за наплата за користење се неточни. Go X!
Како мислиш неточни? Па самиот газда само што изјави дека ја разгледува таа можност.
Дали и како ќе се спроведе е друга работа.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Х ќе биде главна мрежа за слободната мисла. Све друго е само геј пропаганда.
осим ако не збориш нешто што на Елмо Мусковиќ не му се свиѓа. ондак го јадеш.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Како мислиш неточни? Па самиот газда само што изјави дека ја разгледува таа можност.
Дали и како ќе се спроведе е друга работа.
Го видов ова што го пиша уште вчера, ама не можев да одговорам затоа што заборавив каде беше ставен Community Note-от на една ваква објава. И види интересна работа, ми требаше долго време да го најдам гуглајќи. Кога ќе гуглаш за информации се јавуваат интересни наслови во првите резултати - некои викаат дека "Илон Маск ќе почне да наплаќа", други викаат "би можел" и тн. Само на едно место најдов дека се мислидинг ваквите информации и ставен е Community Note.
Во прилог следува линк и слика од објавата - View: https://twitter.com/Dexerto/status/1703852502888644676


Па потоа морав да одам и во делот од интервјуто кој се споменува во Community Notes и види за чудо во право се. Замисли голем дел од мејнстрим медиумите се против Илон Маск и X па мора да пуштаат вакви полу-фејковачи и сензационалистички наслови. Ако не те мрзи оди од 34:00 од интервјуто и тоа трае минута и пол. View: https://twitter.com/netanyahu/status/1703806204894498966

Прво Нетанјаху зборува за како од секогаш има многу ботови на Твитер и како многу од нив шират омраза и дека би било добро да се најде начин тие хејтери да се ограничат во смисла да не можат да прават фејк акаунти и демек и да си хејтер океј оставете го нека хејта ама не му дозволувајте да прави армија од ботови. На ова Маск враќа дека затоа вовеле и subsrciption и затоа ги бустаат верификуваните акаунти и дека размислуваат за воведување и на понизок tier за претплата. Потоа додава дека тоа е негово лично размислување за како да се борат против ботови и никаде не вика "сите ќе плаќаат" туку дека вака ќе се филтрираат дел од корисниците - со други зборови кој сака нека плаќа.
Еве изгледај го и ти (ако немаш попаметна работа :) ) па кажи дали грешам.
Мислењето е автоматски споено:

осим ако не збориш нешто што на Елмо Мусковиќ не му се свиѓа. ондак го јадеш.
За разлика од претходно кога Твитер беше бастион на слободата каде како цензори работеа слободоумни луѓе без предрасуди. Кого заебаваме. Па излегоа преписки во кои буквално овие вработени биле на дугме со вработени од ЦИА/ФБИ и тоа не за да тргаат постови со закани за тероризам туку за политички неподобни коментари. Се откри дека има шедоубан, бустање на политички погодни коментатори и твитови и криење на објави на политички противници, Трамп буквално на секој пост добиваше комјунити ноутс и на крај го банираа додека уште беше претседател.
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
За разлика од претходно кога Твитер беше бастион на слободата каде како цензори работеа слободоумни луѓе без предрасуди.
не кажав такво нешто.

го спорев тврдењето дека Елмо Маск е нешто про-слобода.

Па излегоа преписки во кои буквално овие вработени биле на дугме со вработени од ЦИА/ФБИ и тоа не за да тргаат постови со закани за тероризам туку за политички неподобни коментари. Се откри дека има шедоубан, бустање на политички погодни коментатори и твитови и криење на објави на политички противници,
citation needed.

Трамп буквално на секој пост добиваше комјунити ноутс и на крај го банираа додека уште беше претседател.

Трамп беше баниран пошто не ги почитуваше основните правила на Твитер, не знам што е спорно тука.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Маск е повеќе про-слобода од претходниците. Немам илизуии дека е некаков светец, ама ова што се случуваше претходно личеше на оркестрација на сите социјални медиуми од еден центар. Тоа не ми се допаѓаше, напротив изгледаше страшно.
Повеќе за шедоубанс и слично тука - Twitter Files - Wikipedia
Тука имаш конкретно за трамп - Twitter Files - Wikipedia - сега видов дека банот бил донесен врз основа на правила кои биле обновени тој ден (значи не ни постоеле претходно).
И не се работи само за денот на упадот туку и претходно. На пример, ако пишеш мојот политички противник лаже или не ги исполни ветувањата, одма имаше community note дека не е баш така. За спротивната страна немаше ништо такво а нормално како и секој политичар пола од објавите им беа во најмала рака полувистини.
Да не правиме муабет за ситуацијата со ковидот каде се виде демократскиот капацитет на човештвото.
Како и да е, поддршка за господинот Илон, сега за сега добро се држи.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.405
16.440
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.842
2.071
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Бараше бараше и најде еден да го наречеме пример (не многу значаен) а и од ова што го пишува во сензационалистичкиот текст самиот се побива во првиот параграф.

"AFTER MEMBERS OF the United Auto Workers walked off the job at midnight, Twitter stripped the union of its account verification without notice, according to a UAW official. The account, as of publication time, lacked verification — but its blue check was restored shortly after the story began circulating widely. Twitter’s verification policy temporarily removes verification from accounts that change profile pictures, which the UAW did in conjunction with the walkout."

Прво пишува дека откако почнал штрајкот Твитер ја тргнал верификацијата и демек ја добиле назад откако се проширирала приказната (сугерира дека намерно е тргната верификацијата и ја вратиле под притисок), а во последната реченица пишува дека тоа е стандардна процедура кога се менува профилната слика и верификацијата се враќа откако ќе потврди тимот на Твитер дека се е ок.
Да се изразиме модерно според речникот на кобајаги либералите - misleading, misinformation, disinformation, fake news :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.405
16.440
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
628
836
Хикс и особено Елон = дезинформации.


па климатските промени се дезинформација, тоа не постои и они ќе го праат главен наратив у светот. Ќе отечат со ретардите кои тоа ќе им биде религија од сега натака.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.639
5.534
Хикс и особено Елон = дезинформации.

Напротив, претходно тоа беше цел сајт. Сега барем е балансирано.


Вака кога зборувате изгледате на новинаров:
View: https://youtu.be/XqJKAnN0-gM?si=qihZkXyPcbZ7nfkp
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно