• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

МИ6 регрутира агенти преку Facebook

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
images


Британските разузнавачки служби почнале да го користат интернет сајтот Facebook во потрага по потенцијални агенти - соопштува денес Британското министерство за надворешни работи.
Британската разузнавачка служба МИ6 веќе неколку дена објавува огласи на Facebook во рамките на кампањата за регрутирање на нови агенти.

"Кампањата за регрутирање на нови агенти на тајната разузнавачка служба продолжува со цел пронаоѓање на група на таленти кои го претставуваат денешното Британско опшество" - објаснува портпаролот на Форин офисот.

Во продолжение портпаролот вели дека "се користат повеќе канали како би се прикажале професионалните можности во организацијата". "Facebook e еден од последните примери" - вели портпаролот.

МИ6 уште во Април 2006 започна со отворена регрутација на нови агенти, со користење на промотивни кампањи главно преку радиата и весниците.

Службата регрутира агенти и преку својот веб сајт, на кој кандидатите можат директно да пополнат формулар.

Извор: Sun
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.183
Мислења
895.513
Членови
31.918
Огласи
354
Најнов член
Kikirekovi
На врв Дно