• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

mi ukocuva ubuntu 8.04

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci se si e ok si raboti toB...i naednas da receme ke treba da se naprai software update neli avtomatski si e namesteni mi se pojavue ikona gore i onaka pocnuva nenormalno da secka mausot se dvizi na frejmovi :D...iskluciv toa vo system->preferences->appearance->visual effects iskluciv vizuelni efekti i pak znae da koci taka...cekam dali ke se oporavi i na kraj restart od kopce....ima li nekoe care na pr znam kaj xp-to odam properties na my computer i u device menager ili kaj bese ima preferences i isklucuev skoro site efekti i si rabotese toB....mislam mora da ima neso takvo :D

imaku ne sum neso tapa imam 512 MB ram,procesor AMD SEMPRON 64bit e sega me koci malce grafickata poso mi e onboard i mi e 256 ali psoo imam slabo ram stavena mi e na 64....bi trebalo do toa da e problemot t.e da mi ukocuva cel kompjuter poradi efektite ili pak mozebi ne.... :D

ajde nekoj poiskusen so ubuntuvo neka kaze............ :D
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Абе исклучи тие ефекти и онака повеќето не се од никаква корист, и то стави у appearance кај visual effects - none. Мада тоа шо ти кочи нема врска со ефектите, мислам шо врска има апдејт со графиката :chudenje: Исклучи го и update manager да не ти се вклучува автоматски, туку чат пат ко ќе се сетиш стартувај го и провери сам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Абе исклучи тие ефекти и онака повеќето не се од никаква корист, и то стави у appearance кај visual effects - none. Мада тоа шо ти кочи нема врска со ефектите, мислам шо врска има апдејт со графиката :chudenje: Исклучи го и update manager да не ти се вклучува автоматски, туку чат пат ко ќе се сетиш стартувај го и провери сам.
ama ne me svati ti...toa gi imam iskluceno...update nema veze so grafickata...nego grafickata mi e na 64 sto znaci deka nekoi efekti koi gi ima samoto ubuntu i pokraj toa sto mi e staveno na none u visual efect mozno e da koci...a jas za upade na software-ot ti dadov primer koga mi ukocuva....a ne deka ima veze

PRASANJETO MI E :

ima li nekade vo ubuntuto kade sto moze da se isklucuvaat efekti manuelno...na pr ti vika u windowsot ima da isklucis da nema efekti na krevanje i spustanje na prozorite koga pomestues gledas kako pomestues samo ramka koga ke ja pustis duri togas se pomestue prozorceto itn itn...ima mnogu takvi rab da ne ti gi nabrojuvam....
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
mac-ufs, со таа конфигурирација не би требало да ти коче убунтуто. Велиш имаш 64битен процесор, која верзија ја имаш инсталирано на убунту ? Таа 32 битната или 64 битната ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs, со таа конфигурирација не би требало да ти коче убунтуто. Велиш имаш 64битен процесор, која верзија ја имаш инсталирано на убунту ? Таа 32 битната или 64 битната ?
32 bitna...cekam da mi stigne 64bitnata...ali mislam deka ne bi trebalo da ima veze toa da mi secka ako mi e 32 bitna verzijata a imam 64 biten procesor
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... јас мислам дека има везе, кернелот не е наменет за 64битна архитектура и нормално нема да работи FULL
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
@mac-ufs - ја помислив само кога треба update да ти се направи ти кочи.. е тогаш врска немам зошто би можело така рандом да ти кочи. Јас имав многу проблеми со pulse audio server, randomly ми го замрзнуваше компјутерот, и на крај го избришав и си е ок сега. Така да провери тоа да не е случајно.. мада поверојатно е она шо Алекс го вика.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
@mac-ufs - ја помислив само кога треба update да ти се направи ти кочи.. е тогаш врска немам зошто би можело така рандом да ти кочи. Јас имав многу проблеми со pulse audio server, randomly ми го замрзнуваше компјутерот, и на крај го избришав и си е ок сега. Така да провери тоа да не е случајно.. мада поверојатно е она шо Алекс го вика.
tocno mi go zamrznuva kompjuterot....kazi mi kako da proveram dali go imam instalirano toj pulse audio server...vaka kako program go nemam...a i ne sum instaliral osven ako odi so update-ovite na ubuntuto me mrzi da gledam sto za sto e samo odam update
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ај кажи колку си направил SWAP партиција ???
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ме зезаш ??????:plachko2:
Ајде да направиш минимум 1024 МB... A јас би ти препорачил да направиш 1500 MB :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Ме зезаш ??????:plachko2:
Ајде да направиш минимум 1024 МB... A јас би ти препорачил да направиш 1500 MB :bravo:
aj sega kazi mi da ne zaebam neso...mozam li da napraam 1500 za swap bez da brisam ubuntuto poso me mrzi pak da go sreduvam....na pr so partition magic(slabo go koristam i ne znam dali moze)....imam particija so windows koja ne ja cepkam particija ubuntu isto taka ne ja cepkam i imam edna od 60GB...na pr od taa 2 GB da i zemam za swapot...ajde odgovor ziti sve
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Вака знам дека директно неможеш да направиш "RESIZE" на моунтирана партиција... но знам дека има некоја финта со Live CD'то ... е за ова ке го прашаш ALEKS. А и уште ова знам дека можеш да направиш уште една SWAP партиција со поголем капацитет...Но и за ова ке се обратиш кај АЛЕКС :)
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Druzhe go imav istiot problem so 8.04. Imam AMD Turtion 64, a imav instalirano 32-bitna verzija. Prvata nedela otkako go instalirav si raboteshe super, ama posle pochna da kochi kako ludo. :))
Go uninstalirav i si staviv 64-bitna verzija. Da chuknam u drvo dosega nema zakocheno nitu eden pat. :))
A vo vrska so swap.. si trebal da napravish barem 1024mb. :chudenje:

Pozdrav.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ок, гледам сите сте се зафанале со таа SWAP партиција, па ајде малце објаснување за тоа.

Најбрзата меморија во еден компјутер се регистрите на процесотор кои работат со огромна брзина т.е. неколку гигабајти во секунда. После нив следува кешот на процесорот, после РАМ меморијата и на крај SWAP меморијата која работи на многу мала брзина. Препорачливо е да се има SWAP меморија 2*РАМ меморијата, но 512МБ е одлична количина на меморија. Доколку Линуксот почне да запишува многу работи во SWAP меморијата тоа значи дека нешто нечини или се има многу малце РАМ меморија.

Направи ајде на пример 512 МБ SWAP и после во терминал пиши :

free -t

И пастирај тука да видеме
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Но SWAPOT е од оперативниот систем , а него му кочи оперативниот систем , плус од сигурни лица ова го слушнаФ дека и милион гигабајти РАМ или ПРОЦЕСОР да имаш ако SWAPOT од линуксот не ти е убаво монтирано нема да работи БРЗО , ако отвараш повеке апликации ке ти кочи скроз компјутерот ... :bravo:
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Нема врска, swap-от на Linux се искористува само ако снема RAM. Кај мене на 2GB RAM и 2GB SWAP, никогаш не се ни користи swap-от, и тоа со се вклучени Java заебанции, vmware којшто јаде 1GB и уште што не.. Али на 512 RAM да оставиш 8 swap - нонстоп ќе ти се прави swap in/swap out ко ќе се потроши RAM-от и бум се замрзнал компјутеро :) И ако имаш 1-2+ GB RAM не ти ни треба swap, ја и без swap сум работел на Debian..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно