• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми требаат критики

 • Ја почнал/а темата
 • #1

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Изработувам веб страна за кабелски оператор па ми требаат критики за дизајнот на страницата.

http://tim-host.info/inel

Можете да ја оценувате од 1 до 10 :)

Поздрав
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ne se razbiram mnogu vo web design, no na mene licno, mi se dopaga, ima dobra preglednost.. i to...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
па мислењето на обичните корисници е најбитно :).

Сепак доколку има некој технички забелешки нека се изјасни. Страницата е во БЕТА фаза па пред да оде финална верзија сакам да ја прочешлате добро :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Мене ми се допаѓа. Само нешто. Не работи линкот до формот. Можи оти е во Бета, незнам, со да си кажам :) и тие сликите што се најгоре во банетот можи да се повоочливи оти јас не ги видов насреќа ги најдов.

Оф Топик: Темпјејт користеше или...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Мене ми се допаѓа. Само нешто. Не работи линкот до формот. Можи оти е во Бета, незнам, со да си кажам :) и тие сликите што се најгоре во банетот можи да се повоочливи оти јас не ги видов насреќа ги најдов.

Оф Топик: Темпјејт користеше или...
Намерно ги направив не воочливи туку случано да те изненадат :) тоа ми беше и идејата.
Форумот не работи пошто е во БЕТА фаза и уште некој линк може да се најде кој е без функција или слика која би требало да има линк ама нема.

Инаку не е офф топик туку он топик :) и не користев темплејт 100% мое дете е :)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Da ti kazam nemam nekakvo znaenje od toa web dizajn, ali kao sto kaza generator-stip, moze da projde..Inace iskreno nekako mi e se premnogu zbutano..Toa pozadinata iskreno ne mi se sviga bas..Mislam deka bolje bi bilo bez nejze i da bide sodrzinata niz celiot prozorec, ne znam kako da se izrazam se nadevam deka me svati... Valda nema da go zemes ova kako losa kritika (inace da znaes deka u osnova dobar ti e), ali samo sakav da ti kazam iskreno :)

Pozz
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Da ti kazam nemam nekakvo znaenje od toa web dizajn, ali kao sto kaza generator-stip, moze da projde..Inace iskreno nekako mi e se premnogu zbutano..Toa pozadinata iskreno ne mi se sviga bas..Mislam deka bolje bi bilo bez nejze i da bide sodrzinata niz celiot prozorec, ne znam kako da se izrazam se nadevam deka me svati... Valda nema da go zemes ova kako losa kritika (inace da znaes deka u osnova dobar ti e), ali samo sakav da ti kazam iskreno :)

Pozz
Најмногу го ценам искреното.
Фала.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Пројде времето кога на страниците се ставаа работи од типот:
Страницата најдобро се гледа на резолуција 1024х768 со Mozila Firefox 2.Х.

Сега е оставено на веб дизајнерите да си најдат решение како страната да ја прилагодат за сите резолуции и пребарувачи.

Позадината ти делува многу лошо на резолуција 1280х800 и не е соодветна со дизајнот на страната.

Боите воопшто не ти се прикладни, а сликите ти се "ужас". Би можел да ги подсредиш и да ги направиш сите да имаат ист feel, притоа користи ист фонт за секоја слика, може и исти бои.

Менито ти е премногу мало.

Хедерот ти е интересен,но премногу ти се транспарентни објектите.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Многу "агресивна" е позадината. Менито е многу збиено. Сликите во банерот скоро и не се познаваат. Другото горе-доле е добро. Ова е мое мислење. Поздрав.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Освен забелешките погоре јас би го спуштил малку логото да дојде на средина и би го поместил подесно + тоа што е осетливо на курсерот воопшто не е тренди.

Страната го нема оној web2.0 look што се практикува денес... додај некоја рефлексија, сјај, ептен е крута... можеш да пробаш со иконите на хедерот.
Боите се премногу интензивни и делува како arcade site.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи како што веќе е напоменато горе можеш да ја смениш позадината. Можеш иконите од понудата да ги направиш поуочливи, како би можеле корисниците да видат кои се каналите, радиостаниците и останатото што ти е ставено(оние кој ќе сакаат да се приклучат да можат лесно да го најдат делот, каде ќе видат што се нуди).
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Комбинацијата на боите зелена-плава е :ua:
* Тргни ја позадината и стави некоја боја, на пример светло-сива.

Ограничувањето на страната да се гледа само во одредени броусери и резолуции е :ua:, тоа беше пред 10години. A исто така е ограничен и енкодингот на windows-1251.
* Користи utf-8.

Менито и хедерот ти се во флеш. :ua:
Крајно не оптимизирана за SEO. А и тие што немат инсталирано флеш или пак им е исклучен, нема да можат да ја прелистуваат страната. Хедерот ти е многу збунувачки, никој не би очекувал дека таму би можело да има линкови, се додека не го забележи тоа случајно.
* Направи го барем менито HTML. Иконите во хедерот по забележителни.

Текстот ти е пренатрупан.
* Додади му padding и line-hight


Има уште но доста ти е ова за почеток. ;)
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
I bi dodal:
Dokolku koristis slika za pozadina se preporacuvaat mali slicinja koi kje se povtoruvaat po x i y oskata. vaka koga doaagjas najdolu slikata povtorno se iscrtuva i izgleda neubavo.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Од Flash делот малце ги осветлив иконите и сменив Encolding, другото е горе долу исто. Барам добра позадина имате некој предлог :)

Поновата верзија можете да ја видете тука: http://inelinternacional.com.mk


ОК. ФАЛА НА СИТЕ за критиките, кога ќе имам време ќе направам измени па повторно ќе ве прашам за верзијата 1.1 :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,425
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно