1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми требаат Computer Ports...

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од FATAL ERROR !, 17 Мај 2012.

 1. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Направив едно едноставно порт скенерче на порти за ип на пц то, но ми требаат и сите порти што постојат на пц то со објанување од каде до каде за што служат по можност на мк...
   
 2. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
 3. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Конкретно на Linux RedHat:

  cat /etc/services

  Тоа е текст фајл со листа на сите порти и објаснување.

  Исто така овој линк мислам дека е подобар од Wikipedia. Бидејки се работи за официјална листа од организацијата која ги регистрира портите.
  http://www.iana.org/assignments/port-numbers

  # /etc/services:
  # $Id: services,v 1.51 2010/11/12 12:45:32 ovasik Exp $
  #
  # Network services, Internet style
  # IANA services version: last updated 2010-11-09
  #
  # Note that it is presently the policy of IANA to assign a single well-known
  # port number for both TCP and UDP; hence, most entries here have two entries
  # even if the protocol doesn't support UDP operations.
  # Updated from RFC 1700, ``Assigned Numbers'' (October 1994). Not all ports
  # are included, only the more common ones.
  #
  # The latest IANA port assignments can be gotten from
  # http://www.iana.org/assignments/port-numbers
  # The Well Known Ports are those from 0 through 1023.
  # The Registered Ports are those from 1024 through 49151
  # The Dynamic and/or Private Ports are those from 49152 through 65535
  #
  # Each line describes one service, and is of the form:
  #
  # service-name port/protocol [aliases ...] [# comment]

  tcpmux 1/tcp # TCP port service multiplexer
  tcpmux 1/udp # TCP port service multiplexer
  rje 5/tcp # Remote Job Entry
  rje 5/udp # Remote Job Entry
  echo 7/tcp
  echo 7/udp
  discard 9/tcp sink null
  discard 9/udp sink null
  systat 11/tcp users
  systat 11/udp users
  daytime 13/tcp
  daytime 13/udp
  qotd 17/tcp quote
  qotd 17/udp quote
  msp 18/tcp # message send protocol
  msp 18/udp # message send protocol
  chargen 19/tcp ttytst source
  chargen 19/udp ttytst source
  ftp-data 20/tcp
  ftp-data 20/udp
  # 21 is registered to ftp, but also used by fsp
  ftp 21/tcp
  ftp 21/udp fsp fspd
  ssh 22/tcp # The Secure Shell (SSH) Protocol
  ssh 22/udp # The Secure Shell (SSH) Protocol
  telnet 23/tcp
  telnet 23/udp
  ...
   
Слични теми
 1. Demonce14
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,120
 2. sumi
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,340
 3. AndrejGagale
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,050
 4. prichina
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,233
Вчитување...

Сподели

Вчитување...