1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми треба совет за принтер

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од acko panov, 11 Април 2019.

 1. acko panov

  acko panov
  Intern

  5
  0
  11 Април 2019
  Машко
  Сакам да почнам со изработка на налепници и ми треба соврт каков принтер би ми вршел работа за таа цел ?

  Евр пример какви сакам да изработувам

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,005
  8,023
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ти теба фото-принтер за да немаш текстури кај полигоните со интензивна боја.
   
 3. acko panov

  acko panov
  Intern

  5
  0
  11 Април 2019
  Машко

  Ако може линк од интернет каков е тој точно ? По можност од Македонска продавница ?
   
 4. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,717
  1,455
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ако добро контам, тебе ти треба катер, а не принтер :)
   
  На JasSum и smole им се допаѓа ова.
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  2,854
  3,108
  18 Април 2007
  Ако сака да "печати" еднобојни стикери му треба само катер и леплива фолија за таа намена.

  Ако сака да печати повеќебојни стикери му треба екосолвентен принтер/катер (ова е една машина која печати и катира).

  Во двата случаи ако можеш да си приуштиш Roland машина нема да згрешиш, само имај во предвид дека не се ефтини.
   
  На JasSum и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. acko panov

  acko panov
  Intern

  5
  0
  11 Април 2019
  Машко

  Па за почеток ќе си работам само црно/бело.(Дали ќе може да ми пратиш линк за таквов принтер од македонска продавница.. ?(anhoch/amc..)

  И мислам ќе ми треба самолеплива хартија али да е отпорна на сонце и дожд,оти ќе се лепи на надворешна површина,и ако има каде можам да ја најдам ?
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  2,854
  3,108
  18 Април 2007
  Катер нема во Анхоч и компанија, не знам каде и дали некој во МК продава Roland, гледај го најголемиот Stika модел или GS-24.

  Материјали барај во Попе компани, а материјали и катер во Кони Копи.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,845
  3,791
  28 oктомври 2008
  Принтери што користат бои на солвент база, односно печатење на материјал што треба да биде изложен на надворешно влијание (кој бара UV coating), не се наоѓа во локална IT продавница. Тоа се професионални принтери, и како што ти пиша членот погоре, чинат многу пари (по неколку илјади евра).
  Инаку за црно-бело можеш да пробаш со сито печатење, далеку поевтино, но и понеквалитетно и поспоро.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,005
  8,023
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Најбитна информација, колкав волумен сакаш да печатиш?
  За свои потреби или професионално?
   
 10. acko panov

  acko panov
  Intern

  5
  0
  11 Април 2019
  Машко

  ми треба за на а4 формат

  не голем формат

  за лични потреби
   
 11. acko panov

  acko panov
  Intern

  5
  0
  11 Април 2019
  Машко

  Али не вреди да фрлам толку пари...ми треба за на а4 формат..сите грешно ме разбравте али и јас грешно кажав :) сакам мали налепници за на кола или мотор :)
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,845
  3,791
  28 oктомври 2008
  За лична употреба или за продажба? Ако е првото, не вреди да инвестираш, подобро некаде да ги нарачаш.
  Ако е за второто, имај на ум дека цената на печатењето е обратно-пропоционална со цената на принтерот, т.е. што поевтин принтер, тоа поскап принт. И тоа што е А4 формат , не значи дека ќе биде ефтин, барем не испод 1000-1500$. Мислам дека за тоа што го бараш сито-то е најоптимално.
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,090
  11,992
  2 Август 2012
  Машко
  За лична употреба се оди кај приватник кој има катер или принтер со солвентни бои.

  Друга опција е набавка на црно бел ласерски принтер со кој би печател на транспарентна самолеплива фолија (доколку постои такво нешто)

  Катер ти е над 1000 евра. За солвентен принтер немој ни да размислуваш.
  Додуша има хоби катери на Амазон ама батали...
   
 14. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,717
  1,455
  22 oктомври 2012
  Машко
  Постои ;)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  708
  693
  5 Април 2015
  Машко
  не е само Roland, ако располага со буџет еве локално Home
   
 16. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,612
  1,572
  8 Мај 2007
  Машко
  Значи на кратко:
  Ако сакаш за себе, оди во печатница ќе ти средат.
  Ако сакаш за бизнис, за старт оди во печатница и работи со мал профит, па ако иде бизнисот, инвестирај во опремата што воопшто не е ефтина. Профитот ќе ти биде во печатењето со сопствена опрема, ако планираш да стигнеш до тоа ниво.
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  2,854
  3,108
  18 Април 2007
  Од

  До

  има голема разлика.

  Да кажеше убаво и читко на почетокот немаше да се замараме со предлози за катери и еколвентни принтери, ќе те пратевме во печатница и готово.
   
  Последна промена: 13 Април 2019
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,005
  8,023
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Епа, кога не ви текнува да го прашате човекот.... Глеаш ли јас колку сум професионално деформиран, бизнис аналитичар, морав јас прв да прашам хахаха.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...