1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ми треба совет за принтер

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од acko panov, 11 Април 2019.

1. acko panov

acko panov
    Intern

5
    0
    11 Април 2019
    Машко
    Сакам да почнам со изработка на налепници и ми треба соврт каков принтер би ми вршел работа за таа цел ?

Евр пример какви сакам да изработувам

2. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Ти теба фото-принтер за да немаш текстури кај полигоните со интензивна боја.

3. acko panov

acko panov
    Intern

5
    0
    11 Април 2019
    Машко

Ако може линк од интернет каков е тој точно ? По можност од Македонска продавница ?

4. Alucard

Alucard
    Шериф

1,717
    1,455
    22 oктомври 2012
    Машко
    Ако добро контам, тебе ти треба катер, а не принтер :)

На JasSum и smole им се допаѓа ова.
  5. smole

smole
    Unstoppable

2,854
    3,108
    18 Април 2007
    Ако сака да "печати" еднобојни стикери му треба само катер и леплива фолија за таа намена.

Ако сака да печати повеќебојни стикери му треба екосолвентен принтер/катер (ова е една машина која печати и катира).

Во двата случаи ако можеш да си приуштиш Roland машина нема да згрешиш, само имај во предвид дека не се ефтини.

На JasSum и Banjifiko им се допаѓа ова.
  6. acko panov

acko panov
    Intern

5
    0
    11 Април 2019
    Машко

Па за почеток ќе си работам само црно/бело.(Дали ќе може да ми пратиш линк за таквов принтер од македонска продавница.. ?(anhoch/amc..)

И мислам ќе ми треба самолеплива хартија али да е отпорна на сонце и дожд,оти ќе се лепи на надворешна површина,и ако има каде можам да ја најдам ?

7. smole

smole
    Unstoppable

2,854
    3,108
    18 Април 2007
    Катер нема во Анхоч и компанија, не знам каде и дали некој во МК продава Roland, гледај го најголемиот Stika модел или GS-24.

Материјали барај во Попе компани, а материјали и катер во Кони Копи.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,845
    3,791
    28 oктомври 2008
    Принтери што користат бои на солвент база, односно печатење на материјал што треба да биде изложен на надворешно влијание (кој бара UV coating), не се наоѓа во локална IT продавница. Тоа се професионални принтери, и како што ти пиша членот погоре, чинат многу пари (по неколку илјади евра).
    Инаку за црно-бело можеш да пробаш со сито печатење, далеку поевтино, но и понеквалитетно и поспоро.

9. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    Најбитна информација, колкав волумен сакаш да печатиш?
    За свои потреби или професионално?

10. acko panov

acko panov
    Intern

5
    0
    11 Април 2019
    Машко

ми треба за на а4 формат

не голем формат

за лични потреби

11. acko panov

acko panov
    Intern

5
    0
    11 Април 2019
    Машко

Али не вреди да фрлам толку пари...ми треба за на а4 формат..сите грешно ме разбравте али и јас грешно кажав :) сакам мали налепници за на кола или мотор :)

12. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,845
    3,791
    28 oктомври 2008
    За лична употреба или за продажба? Ако е првото, не вреди да инвестираш, подобро некаде да ги нарачаш.
    Ако е за второто, имај на ум дека цената на печатењето е обратно-пропоционална со цената на принтерот, т.е. што поевтин принтер, тоа поскап принт. И тоа што е А4 формат , не значи дека ќе биде ефтин, барем не испод 1000-1500$. Мислам дека за тоа што го бараш сито-то е најоптимално.

13. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,090
    11,992
    2 Август 2012
    Машко
    За лична употреба се оди кај приватник кој има катер или принтер со солвентни бои.

Друга опција е набавка на црно бел ласерски принтер со кој би печател на транспарентна самолеплива фолија (доколку постои такво нешто)

Катер ти е над 1000 евра. За солвентен принтер немој ни да размислуваш.
    Додуша има хоби катери на Амазон ама батали...

14. Alucard

Alucard
    Шериф

1,717
    1,455
    22 oктомври 2012
    Машко
    Постои ;)

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

708
    693
    5 Април 2015
    Машко
    не е само Roland, ако располага со буџет еве локално Home

16. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,612
    1,572
    8 Мај 2007
    Машко
    Значи на кратко:
    Ако сакаш за себе, оди во печатница ќе ти средат.
    Ако сакаш за бизнис, за старт оди во печатница и работи со мал профит, па ако иде бизнисот, инвестирај во опремата што воопшто не е ефтина. Профитот ќе ти биде во печатењето со сопствена опрема, ако планираш да стигнеш до тоа ниво.

На maci му/ѝ се допаѓа ова.
  17. smole

smole
    Unstoppable

2,854
    3,108
    18 Април 2007
    Од

До

има голема разлика.

Да кажеше убаво и читко на почетокот немаше да се замараме со предлози за катери и еколвентни принтери, ќе те пратевме во печатница и готово.

Последна промена: 13 Април 2019
    На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    Епа, кога не ви текнува да го прашате човекот.... Глеаш ли јас колку сум професионално деформиран, бизнис аналитичар, морав јас прв да прашам хахаха.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Сподели

Вчитување...