• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми треба совет околу хардвер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Ова се однесува највеке до хардвер фриковите.

Планирам неделава да склопам нова конфигурација. Горе доле се разбирам, но не на експерстско ниво како повекето членови овде.

Конфигурацијата ми е потребна за Photoshop, Illustrator, Flash ( Да не ми гргорат коа имам отворено 5-6 други прозорци ) и за гејминг ( Се мислам околу WoW или AoC )

Планирам да шибнам околу 500 евра, монитор не ми треба моментално. Од кај да зиам, шо да зиам? Any help would be appreciated.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
чим ти е за adobe ти препорачувам мин 3 гига рам да ти работи добро
и core 2 duo > 2.4 GHz

за игри нека ти каже некој друг не сум играл со месеци :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
За РАМ 4гигс зимам обавезно.

Е сеа за процесор core 2 duo или quad ако најдам не знам.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Со 500 евра quad и 4 GB рам тоа малце тешко ако планираш тоа тогаш спреми си 1000 евра минимум.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Земи некое старо куќиште без напајање и ондак земи некое јако и квалитетно напајање... Па после јака Асус или Гигабајт матична. Прво додади 2 гига рам и јак процесор, па графичка од 8ххх сериите. Па после кога ќе уклучиш ако работи без проблеми, додај рам и нешо јак хард диск. Гледај, со миниум 8 мегабајти кеш да биди... Ако не ти стигнат пари за се ова, ондак земи јака матична и напајање, јак процесор и миниум еден гигабајт меморија. Хард диск не мора одма да зимаш, можеш и подоцна тоа.... :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
ne ti треба толку јак процесор
џабе ке фрлаш пари

core 2 duo си земи
Се согласувам. На лаптопот имам процесор Core 2 Duo 1.6, FSB 800Mhz со 2Мб cash. Кога паралелно работам во Photoshop CS3, Flash CS3, Aptana, Corel x3, IE, Mozila, неколку фолдери, музика... процесорот спие, ич не се оптеретува, недостиг ми јавува во рамот (уште имам само 1гб :plachko2:треба да одам до Скопје да ставам до 3-4) и слаба ми е графичката (интегрирана X3100).
Така да мислам немаш потреба од јак процесор. Тој можеби ќе го искористиш да имаш потреба од рендерирање (нека кажат тие што се занимаваат со тоа).
Поздрав
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Процесор: Не ти треба Quad Core. Јас пре би за појака варијанта на Core 2 Duo
Плоча: Земи си посолидна плоча - P35 чипсет.
Рам: 2 гига е супер. Со 3 гига мислам нема да работи dual channel (имаше најава дека ке работи и со распар модули), 4 гига ако работиш на Vista или ХР 64-битно. Ако работиш на обично XP ќе ти ги јавува само 3 или 3.25 гига рам (до толку може да адресира).
Одбери си подобро напојување. Имаш добри Spire напојувања за некаде 35 евра.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
да токму така за adobe не ти треба толку јак процесор
он сака само рам повеќе и немај му гајле
значи кога купуваш делови оди нешто по овој редослед па колку ти стигне

RAM, Процесор, графичка (доколку имаш добар монитор) , матична, напојување и ладење добро и хард диск

па тогаш доколку имаш вишок пари купи си тракаталци за разубавување на куќиштето и останати перферни уреди:)
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Moj sovet- ako sakas Core 2 Quad 2.4 GHz so 4 GB DDR2 667 i maticna so integrirana grafika,250 GB SATA2 8MB buffer HDD i DVD-RW za 500 evra(so transport do vrata),pisi mi na email:[email protected] ( rabotam za novoformirana firma od Bitola koja se trudi da stekni novi klienti,pritoa nudejki kvalitet ).
P.S.-Za neoverclock-uvan procesor ne ti treba ni Gigabyte ni ASUS.Ke gi preplatis.Toa e ednostavno-tie proizvoditeli nudat maticni koi sto podocna ke mozis da gi overclockuvas,a ne veruvam deka ke ti treba za skoro.Nekoj ke reci deka navedeniot procesor moze dosta da se overclockuva,no veruvaj mi deka dodeka toa da ti zatreba ke pomini dosta vreme.So navedenata konfiguracija ke mozis slobodno da rabotis toa sto ti treba i da nemas nikakvi problemi.Zaboraviv da ti napomenam-dobivas i gratis TV Tuner dokolku se odlucis za ponudata.Razmisli.
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Moj sovet- ako sakas Core 2 Quad 2.4 GHz so 4 GB DDR2 667 i maticna so integrirana grafika,250 GB SATA2 8MB buffer HDD i DVD-RW za 500 evra(so transport do vrata),pisi mi na email:[email protected] ( rabotam za novoformirana firma od Bitola koja se trudi da stekni novi klienti,pritoa nudejki kvalitet ).
P.S.-Za neoverclock-uvan procesor ne ti treba ni Gigabyte ni ASUS.Ke gi preplatis.Toa e ednostavno-tie proizvoditeli nudat maticni koi sto podocna ke mozis da gi overclockuvas,a ne veruvam deka ke ti treba za skoro.Nekoj ke reci deka navedeniot procesor moze dosta da se overclockuva,no veruvaj mi deka dodeka toa da ti zatreba ke pomini dosta vreme.So navedenata konfiguracija ke mozis slobodno da rabotis toa sto ti treba i da nemas nikakvi problemi.Zaboraviv da ti napomenam-dobivas i gratis TV Tuner dokolku se odlucis za ponudata.Razmisli.
Ako e kvalitet da ponudis integrirana grafika i noname maticna, sekoja cest.:ua:. Stabilna i dobra maticna e osnova na sekoj PC. TV tunerot e najmala rabota sto mu treba na covekot. Moja preporaka Core 2 Quad, 4 GB RAM (po moznost Corsair), solidna maticna (jas bi odbral Abit) i nisto drugo.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Да, и како што видов gOJDO има отворено тема во Продавам делот, 8800 графичка за 160 евра, таа не би требало да ја смениш долгооо време, а во моментов е во ТОП делот помеѓу графичките
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
@Angel
Otsekogas sum se prasuval so baraat da komentiraat nekoi koi od vcera rabotat so kompjuteri.Maticnata ne e noname,a i prvpat slusam deka postojan noname maticni:D Se raboti za Asrock maticna.Imam igracnica vo koja 15 PC-a se so ASUS i 5 so ASROCK.Mozam od moe licno iskustvo da kazam deka pomalku problemi imam so ASROCK otkolku so ASUS.Znaci za stabilnost,koga se raboti pod default proizvoditelot ne igra ama bas nikakva uloga.Znaci,Angel,da ti gi razjasnam rabotite-nemoj da se zanesuvas po zvucni iminja posto pogolema e verojatnosta vo MK da bide donesena chkart varijanta od nekoj poznat proizvoditel otkolku od nekoj kako ASROCK.Ednas poseduvav ABIT IS7-E i maticnata bese skroz promasuvanje-koga ke dadev komanda da se rastartira toj se gasese i sl.Se ispostavi deka e fabricka mana.ASROCK maticnite,dosega sum prodal okolu 30tina od niv,na servis se nosat isto kolku i MSI i GIGABYTE.Ako toa ti znaci nesto...Inaku i jas licno sakam ABIT bidejki sakam da overclock-uvam.No dokolku ne overclockuva zosto da preplati nekoja maticna vo cijasto cena i smesten i OC potencijalot.Nema potreba.TV Tuner na sekoj moze da mu zatreba inaku.

@CyberSpic
8800(nemas navedeno koj model) veke podolgo vreme ne e TOP megu grafickite.Za taa cena ke si zemi ATI 4850 od ANHOCH.Znaci prvo informiraj se pa potoa pisuvaj;)
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
@zorandesign
Posto sakas da zboruvame od licno iskustvo ke ti kazam nekolku raboti. Prvo, znaev deka e AsRock plocata uste od prviot post, ama ostaviv da se osiguram. Pred nekolku meseci vo Kumanovo bese hit da se kupi PC koj e 30-40% poeftin od site ostanat dileri vo gradot. Site mislea deka ovoj covek e spasitel i nudi kompjuteri so nevideni performansi, luda grafika itn,itn. E sega site Kumanovci go znaat ducanot kade sto stojat preku 100 izgoreni AsRock ploci. Posto nemas iskustvo so losi AsRock ploci, moze da se dogovorime i da ti pratime nekoja. Drugo nesto od iskustvo. So eden drugar pred 4 godini napravivme potpolno isti konfiguracii za obrabotka na video. Abit IC 7-G, so 1GB RAM GEIL, P4 2.66Ghz 512KB cache i Geforce 5600. So ovie konfiguracii rendavme video (DV AVI to MPEG2) vo realtime. I "posle nekolku neuspesni obidi", drugarot uspea da rasipe Coca-Cola vo kukjisteto i da ja izgori plocata. Po preporaka na "strucni lica", zema AsRock. Mu velea deka firmata e sozdadena da rusi rekordi, ceni, poznati iminja. Edinstveno nesto sto se rusese bese PC-to. Jas i ponatamu rendav video vo realtime, a toj edvaj uspevase da odi so brzina od 0.7 realtime. Posle nekolkumesecna nervoza, ja izvadi plocata i ja frli. I kako za kraj, Asrock raboti od 2002, Abit samo desetina godini povekje. Zatoa ako ne znaes sto e dobro, prasaj sto e skapo. Tuku da ne ja spamiram temava. Znaci koga se kupuva PC, ne se stedi na CPU, MB, RAM, grafika. Kje zastedis ako ne zemes TV-tuner, trkalca za kukjiste, neonka i prozirna stranica i nekoi slicni raboti. Tie ne rabotat nitu so Photoshop, nitu so Flash, a i ne se pokazale kako nesto sto ke go krene brojot na frejmovi vo sekunda vo bilo koja igra.
@Voya, noja preporaka, podaleku od AsRock. Znam mnogu sto se izgoreja na toa super cena, jaki performansi. Toa nekako ne odi zaedno. Da ne bidam sfaten pogresno, ne se samo Abit dobri ploci. MSI, GIGABYTE, INTEL, ASUS, site se super. Pa duri i AsRock e dobar, ama za sekretarka vo kancelarija, a ne za ozbilna rabota
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
@zorandesign
Posto sakas da zboruvame od licno iskustvo ke ti kazam nekolku raboti. Prvo, znaev deka e AsRock plocata uste od prviot post, ama ostaviv da se osiguram. Pred nekolku meseci vo Kumanovo bese hit da se kupi PC koj e 30-40% poeftin od site ostanat dileri vo gradot. Site mislea deka ovoj covek e spasitel i nudi kompjuteri so nevideni performansi, luda grafika itn,itn. E sega site Kumanovci go znaat ducanot kade sto stojat preku 100 izgoreni AsRock ploci. Posto nemas iskustvo so losi AsRock ploci, moze da se dogovorime i da ti pratime nekoja. Drugo nesto od iskustvo. So eden drugar pred 4 godini napravivme potpolno isti konfiguracii za obrabotka na video. Abit IC 7-G, so 1GB RAM GEIL, P4 2.66Ghz 512KB cache i Geforce 5600. So ovie konfiguracii rendavme video (DV AVI to MPEG2) vo realtime. I "posle nekolku neuspesni obidi", drugarot uspea da rasipe Coca-Cola vo kukjisteto i da ja izgori plocata. Po preporaka na "strucni lica", zema AsRock. Mu velea deka firmata e sozdadena da rusi rekordi, ceni, poznati iminja. Edinstveno nesto sto se rusese bese PC-to. Jas i ponatamu rendav video vo realtime, a toj edvaj uspevase da odi so brzina od 0.7 realtime. Posle nekolkumesecna nervoza, ja izvadi plocata i ja frli. I kako za kraj, Asrock raboti od 2002, Abit samo desetina godini povekje. Zatoa ako ne znaes sto e dobro, prasaj sto e skapo. Tuku da ne ja spamiram temava. Znaci koga se kupuva PC, ne se stedi na CPU, MB, RAM, grafika. Kje zastedis ako ne zemes TV-tuner, trkalca za kukjiste, neonka i prozirna stranica i nekoi slicni raboti. Tie ne rabotat nitu so Photoshop, nitu so Flash, a i ne se pokazale kako nesto sto ke go krene brojot na frejmovi vo sekunda vo bilo koja igra.
@Voya, noja preporaka, podaleku od AsRock. Znam mnogu sto se izgoreja na toa super cena, jaki performansi. Toa nekako ne odi zaedno. Da ne bidam sfaten pogresno, ne se samo Abit dobri ploci. MSI, GIGABYTE, INTEL, ASUS, site se super. Pa duri i AsRock e dobar, ama za sekretarka vo kancelarija, a ne za ozbilna rabota
Епа ке горат матичните кога ги продаваат заедно со шкарт напојувања! Иначе имам користено неколку AsRock матични и да ти кажам право никогаш не сум се покајал за изборот. AsRock почнаа да вадат матични со солидни перформанси за мн ниски цени.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Епа ке горат матичните кога ги продаваат заедно со шкарт напојувања! Иначе имам користено неколку AsRock матични и да ти кажам право никогаш не сум се покајал за изборот. AsRock почнаа да вадат матични со солидни перформанси за мн ниски цени.
Tuka si vo pravo. Za ova te podrzuvam 100% . AsRock mozda e hibrid ama izleze deka se mnogu dobri ploci. Jas na stariot celeron imam AsRock ploca i pravo da ti kazam eve uste ja koristam i nikad sum nemal problemi so nea(da cuknam u drvo) veke nekoi 5 godini:D@Voya

Ako ti treba konfiguracija za toa sto go kaza bi ti preporacal Core2 Duo so najvise 3 GB RAM. E sea site se fatija za procesorot...........ama najvazno kaj tebe e memorijata. Zosto? Pa XP ne moze da procita povekje od 3GB RAM. A ako koristis Windows ke mora da koristis XP a ne Vista, zatoa sto od Adobe glasno i jasno rekoa deka ne planiraat da obezbedat podrska za nivniot softver za Vista. A ako ne koristis Windows ........ pak bi ti go preporacal istoto.
E sega.......... eden mal TIP..........
Ako epten sakas da zemes Quad procesor ne zimaj od Intel.......podobro od AMD ekvivalent na toj od intel........zatoa sto za dvojno pomala cena dobivas skoro isti performansi (malku pomali):bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
AsRock се добар модел
имам јас на еден стар комп AsRock P4VT8 ме служи више од 7 години и нема гајле
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
E sega.......... eden mal TIP..........
Ako epten sakas da zemes Quad procesor ne zimaj od Intel.......podobro od AMD ekvivalent na toj od intel........zatoa sto za dvojno pomala cena dobivas skoro isti performansi (malku pomali):bravo:
Ова од ракав ја извади двојно помалата цена? Поефтин е за 15% некаде, а добиваш и послаби перформанси. Кога ќе видиш отприлика исто му доаѓа...
 
Ох и те како може до 4 GB.
Абе може, ако е 64 битен.

32 битни оперативни системи(не само џамот туку и линукси и остале ствари) можат да адресираат макс 4GB ВКУПНО(сосе рамот на графичката, рам за другите компоненти на плочата како чипсет, контролери и останати глупости). Затоа по обичај гледате 2.98-3.5ГБ рам во зависност од конфигурација.

64 битни оперативни системи адресираат 16 ексабајти рам(16,000,000+ GB)
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Абе може, ако е 64 битен.

32 битни оперативни системи(не само џамот туку и линукси и остале ствари) можат да адресираат макс 4GB ВКУПНО(сосе рамот на графичката, рам за другите компоненти на плочата како чипсет, контролери и останати глупости).
Си помешал некои работи. Физички не може сите 4 GB што е нормално, зошто уредите зафаќаат одредена меморија од адресниот простор, уствари го зафаќаат само адресниот простор. Ама виртуелно може без проблем да се адресира до 4 GB (мада има hard limit кај Windows апликација може да адресира 2/3 GB).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,909
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно