1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми треба совет околу ремоут десктоп за користење САМО НА ЕДНА апликација

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од skullmonkey, 26 Јуни 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,805
  2,933
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Го имам следново сценарио,
  треба да дозволам пристап од надвор на PC со Windows кое треба на тој што ќе пристапи да има опција да гледа САМО ЕДНАТА АПЛИКАЦИЈА која јас му ја давам. Да не чепка по пц, да не чепка по другите прогрми, само да може да ја работи таа една апликација, пример Notepad само да може да користи. Се друго да му е изгасено.

  Како е нај добро да го направам ова? Има ли некој искуство или бар идеја како е нај добро.

  Фала.
   
  Последна промена: 27 Јуни 2019
 2. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  994
  801
  4 Февруари 2014
  Машко
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,906
  4 Септември 2008
  Која верзија на OS се работи?
   
 4. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Intern

  306
  44
  10 ноември 2017
  Машко
  Caffe client или spy.exe да направиш и ќе имаш пристап надвор од која била држава,и тоа на десктоп и апп.
  Во германија користат sitekoisk,но незнам дали работи надвор од државата,еве видеа.

  View: https://youtu.be/GMSQX-Smuzk


   
  Последна промена: 27 Јуни 2019
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,805
  2,933
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Windows 10, пишав погоре.
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,906
  4 Септември 2008
  Немаше наведено која верзија на Windows, не е исто следново решение за сите верзии. Инаку ова е native Microsoft RDP без инсталација на екстра апликации.

  1. Симни го .reg фајлот, разгледај го и едитирај го спрема твоите потреби односно смени ја патеката до твојата апликација и името на истата.
  2. Импортирај го фајлот на страната каде треба да се закачиш.
  3. На клиентската страна од таму каде ќе се логираат стартувај го mstsc.exe, внеси ја адресата и сними ја RDP конкецијата како фајл (Save As...)
  4. Тој .rdp фајл едитирај го со Notepad и додади ги следните линии (исто така прилагоди ги спрема твоите потреби):

  Код:
  remoteapplicationmode:i:1
  remoteapplicationname:s:Samo Notepad da se startuva...
  remoteapplicationprogram:s:C:\Windows\System32\notepad.exe
  remoteapplicationcmdline:s:
  5. Толку.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 27 Јуни 2019
  На angeld, toshex, JasSum и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,805
  2,933
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Најдов нешто слично но ова ми изгледа поинтелигентно.
  Што прави точно ова? Забранува се друго освен Нотпад на ПЦ-то што се закачуваш преку РД и го повикува него?
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,906
  4 Септември 2008
  Ова ти е RemoteApp само за десктоп верзиите, кај сервер верзиите ова доаѓа со terminal services. Кога се конектираш преку rdp работиш remote но од клиентска страна тоа изгледа како локално да работи апликацијата.
  Пробај тестирај, ќе видиш како изгледа.
   

Сподели

Вчитување...