1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми треба совет како да направам бекап на фолдер во Program Files на Synology NAS

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од skullmonkey, 20 Мај 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Имам ситуација каде што треба да правам бекап на фајлови кои се наоѓаат во C:\Program Files на Synology NAS 218+.
  Проблемот е што Cloud Station не дозволува да се селектира Program Files и негови потфолдери како сорс, а преку Active Backup Server не сакам да правам имиџ на цел драјв.

  Му текнува ли на некој интегрален начин без да треба да користам middleman програма да ги копира фајловите од Program Files во друг фолдер па после со нов таск да ги бекапира со Cloud Station?

  Фала.
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  1. Да го шернеш Program Files па да видиш дали синолоџито ќе го прими името на шерот.
  2. Истото со некои symbolic links, не знам точно кои, мислам со /D .
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,496
  1,817
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не се мачи нема шанси со дефолт Синолоџи апликациите. Сите системски фолдери им се блеклистед од Cloud Station, Synology Drive и слични. Јас на крај завршив на два начина. Или со Windows Backup, a подобро за мене со SyncToy 2.1. Топ си работи и е фри. Или било кој друг бекап програм кој уствари ќе бекапира на шеард фолдер на Синолоџито.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ми треба автоматски а SyncToy мислам дека нема распоред да ставиш само да прави.
  Ќе проверам сега. Фала.
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,496
  1,817
  5 oктомври 2007
  Машко
  Има има. Види у хелпот е објаснето. На 10-ка има мал проблем со авоматското закажување но има и воркараунд
  Schedule Sync in SyncToy 2.1 Windows 10
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Чисто информативно, што е тоа во Program Files на кое треба да се прави бекап?
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Бекапот на бекапот на MySQL на програм за финансиска евиденција. Полесно ми е да најдам воркараунд него да им објаснувам да го пребацуваат бекапот на друга локација.
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Кој талент подесил бекап во Program files...
   
 9. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  Bvckup го препорачав и претходно, се плаќа - но работи брзо и како што треба, селектираш 2 фолдера, интервал и други опции

  upload_2020-5-21_11-52-1.png
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,496
  1,817
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нема потреба од платени варијанти за обични бекап работи, кога има бесплатни.
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Се сложувам. Веќе имам добра бекап алатка, мене ми треба просто префрлање на фајлови од еден фолдер на друг.
  Фала ви, ќе пробам со она горе што е на @Metuzalem па ако не иде така одам со SyncToy.
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Вака го решив:
  1. Направив .bat фајл со команда: xcopy /s "C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.ZSQL\MSSQL\Backup" "D:\CloudStationSource"
  2. Направив распоред да се стартува секој ден во одредено време преку Task Scheduler од Windows-от
  3. На крај со CloudStatiion од Synology го врзав D:\CloudStationSource со NAS-от.

  Огронем пропуст на Синолоџи кој се провлекувал со години и сеуште не го менуваат.
   
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,006
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е пропуст, намерно е и логично е. Преголем број на фајлови со многу чести промени има таму кои би влијаеле на перформансите на синкот со силогијата, а реално, во виндовс не се бекапираат апликации со копирање на фајлови.
   
  marv, moongose и на Avid им се допаѓа ова.
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не се сложувам. Секој девелопер си има своја логика, без разлика дали е добра или лоша. И сега Синолоџи ќе прави педагошка мерка? Ретка глупост. Ретка! Остај на клиентот да одреди дали е тоа добро или не. Еве у мојот случај ми треба. На форумот глеам бесконечни топици на темава од збеснати корианици.
  Тоа што го продаваат као “ептен лесно можете да праите што сакате” излага не баш... И да е подефолт изгасено, напраи начин, комолексен нека биде, сма коа на некој ку треба да може да го постигне.

  Пак ќе кажам, огромно разочарување ми е ова. До сега сум немал некој не решлив проблем, но ова е аматеризам.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,196
  3,717
  18 Април 2007
  Synology ги продава + моделите како за SOHO корисници а нема document management system, макар да треба и да се купи.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  По правило во Program Files има само програмски податоци. На тоа нема зошто да се прави бекап. За измени во тој фолдер потребна е администраторска привилегија. Обичен корисник нема пристап за измени.
  А се што апликациите или корисниците менуваат, се чува во AppData или некаде во корисничкиот профил. Тоа е така од уште од ХР, а од виста и седмица е уште построго. Заради безбедносни и практични причини.

  Е сега не знам зошто се Synology толку ригорозни да забрануваат бекап на системски работи, сигурно имаат причина.

  Но се согласувам дека треба корисникот да има таква можност. Нека биде оневозможена фабрички, но да има начин да се активира по потреба.
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,496
  1,817
  5 oктомври 2007
  Машко
  Работат едно чудо DMSи на синолоџи. Што нејтив што како докер имиџ. PaperOffice, OneFolder, LigicalDoc (ima free community verzija) itn. И Odoo и OpenERPисто мислам имаат документ модул.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Повторно кажувам, уред од 50000 денари (без дискови), да не може да направи бекап на фолдер кој е на одредена локација, која сака нека е, е НЕ-ПРОС-ТИ-ВО.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,496
  1,817
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е да де. И како рече им го бараат нонстоп, они се вадат на како тоа не требало така да се прави. Нека е мој избор колку и да е глуп. Ај ProgramFiles биле програми (па што) а исто неправи и на ProgramData фолдерот, каде стојат јузер сетинзи. И на ова гарант имаат глуп одговор.
  Е сега од друга страна може и држи, пошто и Клауд стејшн и новото Драјв стејшн, не се бекап класични апликации. Они се фајл синхронизациски апликации за "нормални" јузер фајлови. Истото не го дозволуваат ни онедрајв ни дропбокс да речам. Ама па да имаше избор барем.


  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Последна промена: 23 Мај 2020
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...