1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

ми треба препорака за телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од ''TcM>>, 16 Јуни 2012.

1. ''TcM>>

''TcM>>
    Intern

961
    38
    6 Јануари 2008
    Машко
    Здраво, бидејќи не следам, не знам точно што како има на пазаров. Но ме интересира што телефон има (би ми препорачале) за цена од околу 9-15к денари (+ - нешто)

До сега што прелистував по мобимак и оне на нетов овие ми фрлија око (но не знам дали се добри/задоволителни):
    Samsung Galaxy Mini 2 S6500 (9790 ден.)
    HTC Explorer (10450)
    Sony Ericsson Xperia Mini Pro (13290)
    Sony Ericsson Xperia Ray (15990) (овој ми е сега за сега фаворит, ако успеам да го земам)
    HTC Wildfire S (ако може да се земе преку оне со она месечен бонус за 9899)

Па дали има некој што би можел да се додаде на листава кој би се издвоил како подобар?
    Или што би ми препорачале вие за во овој период да се земе - за како добар избор..?

2. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,439
    825
    1 Април 2012
    Машко
    според мене најдобар избор би ти било Sony Ericsson Xperia Neo V од ледиком точно 14к е http://ledikom.com/mobilen.php?id=155&cid=6 Јас требаше овој да го земам ама додадов уште 5к и купив Xperia Arc S.

На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,017
    1,637
    30 Мај 2010
    Дефинирај точно колку буџет имаш.
    Нормално е дека телефоните од 10000 и 14000 не се исти, па со тоа би ти кажале дека најскапиот е најjдобар :)

4. atanastanas

atanastanas
    Gaining Experience

285
    94
    2 Мај 2012
    Машко
    zemi go xperia u od ovie site e duplo podobar so dual core procesor jaka graficka i 15k e.Samo snima vo 720p i 5mp kamera

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,260
    24,692
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    sony ericsson се покажаа многу слабо кога се во прашање паментните телефони.Така да мој совет не зимај xperia

6. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

314
    203
    3 Февруари 2010
    Машко
    a da si zemes poloven Iphone 4 , ako se naucis na nego nikogas nema da go smenis vise
    epten se dobri i mnogu aplikacii i sve sto ke ti treba gi ima
    a osobeno icolud mi se dopaga za iphone koj sto mnogu ke ti koristi kako backup na podatoci

На jimmyMK и ''TcM>> им се допаѓа ова.
  7. ''TcM>>

''TcM>>
    Intern

961
    38
    6 Јануари 2008
    Машко
    @LaLi, половни искрено не сакам. Сакам на ново да си имам купено телефон на кој што ќе се бидам 'вистински газда' (нема да ми биде толку мерак ако го земам на поволно)

@Fatality_ во кој смисол мислиш не се покажаа добро? Бидејќи колку што разгледував rewievs за овие немаше негативни коментари во тој смер.. И како алтернатива што ми препорачуваш?

@atanastanas Да земав го видов и тој телефон, фала на предлогот. Претходно не го земав во обзир дека го видов само на one страната но за 16,5к, а сеа видов и во мобимак го имало за 13,5к што може да се разгледа..
    Но имам прашање во однос на овој телефон, гледам пишува за него дека работи само на т-мобиле картички. Колку ќе чини за да можам на него да користам и од други оператори? (бидејќи ќе сум корисник од друг припејд оператор)

@Steff_Maja Па одприлика до 15к планирам да потрошам. Но намерно кажав од помалце до повеќе, затоа што не секогаш поскапиот телефон е и подобар, некогаш некои серии нели може да се покажат како ептен лоши, а бидејќи немам ич следено што како се појавува на пазарот не знам точно кој што позитивни и/или негативни особини има во однос на другите телефони..

8. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,260
    24,692
    28 Февруари 2008
    Машко
    Негативни критики од стилот на проблеми со хардвер,барем оние што ги носат кај нас. Оваа констатација е донесена врз основа на приатели кој работи со Мобико и тоа колку xperi-и им доаќаат на поправка неделно

На zorandesign и ''TcM>> им се допаѓа ова.
  9. genius

genius
    Gaining Experience

359
    237
    6 ноември 2007
    И јас планирам да земам некој телефон за таа цена отприлика. И од тоа што досега разгледав убедливо најдобар ми е Xperia U или евентуално Xperia Sola(малку поголем екран и SD картичка). И на gsmarena рецензијата за U многу го испофалија.
    Само ке почекам прво некоја од мобиларите да донесат некој од овие два телефони затоа што се поефтини од оператори. Од овие што си ги пишал Ray има подобра камера и малку подобар екран, ама и послаб хардвер.

10. atanastanas

atanastanas
    Gaining Experience

285
    94
    2 Мај 2012
    Машко
    jas go imam xperia u veke edna nedela i sum zadovolen od nego,imav htc desire pred da go zemam ovoj i gledam mnogu golema razlika.I nema mnogu da te fati za da mu napravis unlock.Okolu 1000 den vo nekoja mobilara.I plus e mnogu sexy :D.Vo odnos so drugite telefoni za taa cena ovoj e ocigleden pobednik.

11. tomi

tomi
    Guru

9,868
    9,113
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Ме мрзи да читам се нагоре ке ти одговорам на твоето прашање. Земи си стрикно android телефонче препорачливо HTC се покажаа безпрекорни и ненадмиливи, каков Iphone какви бакрачи. Моја препорака смао HTC по можност Desire,Sensation

На ''TcM>> и petre.dimov им се допаѓа ова.
  12. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

314
    203
    3 Февруари 2010
    Машко
    @tomi
    sekoj si ima svoe mislenje ali pak mislam ios e najdobar mobile os do den denes
    kako prvo mi se slucilo da mi se izgubi telefonot i preku icloud sum go nasol telefonot sum otisol do doma do X licnosta i pak telefonot bil vo moi race

vtoro icloud ako ti se bitni contactive notes,mail, itn... preku icolud gi imas sekade i da go nemas telefonot so sebe
    ili ke si naprais backup vo icloud , i ako go izgubis telefonot ako ti se bitni informaciive programi it... so eden restore site informacii ti gi vraka email, contacts , sms , notes, instalirani programi i sve drugo sto moze da se najde vo eden telefon
    znaci samo se logiras vo icloud i site informacii ti se dostapni vo drug telefon
    barem za mene sum prezadovolen ne deka sum nekoj apple iphone fan
    ali probav i android(2.3.5, ICS 4.0 uste ne sum probal) edna nedela nikako ne mi odese so android ne znam sega dali e do toa deka sum naucen so ios ali do sega sve sto mi trebalo sum gi imal vo ios
    za performansi imat podobri performansi camera procesor itn... ali za OS ne moze nikako android so ios

На jimmyMK и DoCi им се допаѓа ова.
  13. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,260
    24,692
    28 Февруари 2008
    Машко
    Моабети кажани врз основа на симпатии негирам. Ја сум повеќе од сигурен дека има и icloud и за андроид. Пошто се фати само за таа апликација. И сеа што го прави ајфонот подобар од ха-те-це?

14. tomi

tomi
    Guru

9,868
    9,113
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Znaci da se razbereme. Covek koj doma ima machintosh pc i lap top ubavo e da ima i iphone pospo se ke mu bide sihronizirano i povrzano licno se iam uvereno kaj moj prijatel, no dokolku nema nisto od toa dzabe seta telefon od 500 evra vo dzep samo za calam i kurtasak

RagingDemon, igor_xxxx и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  15. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

314
    203
    3 Февруари 2010
    Машко
    Ne e bas taka deka ima icloud za android ima razni programi za synchonizacija ali samo sliki nekoj dokument itn..

ali cel telefon restore da ti napravi so notes mail pa i pozadina od telefon lock code i sve sto si imal na drugiot telefon ke imas i na drugiot a ne samo tie vazni notes dokumenti ili kontakti nego cel telefon se pravi backup so site aplikacii sto se vo nego

16. pilch@rd

pilch@rd
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Xperia е телефон кој што повеќе го поштува од IPhone. Пример доколку би морал да бирам помеѓу Xperia Arc S и Iphone 4 би ја зел Xperia-та секако, бидејки е многу подобра варијанта од јаболкото. Второ тоа дека многу Xperi-и доаѓале на сервис незначи дека Xperia како бренд нечини, т.е напротив. Досега сум користел неколку Xperii почнувајки од X1 (закон од телефон) потоа Xperia Mini (солидно телефонче за убава цена), после X10, и сеа ја мавам X8-цата, телефон кој што се распродаде како алва, со карактеристики што го прават уникатен на пазарот, во поглед на перформанси / цена. Така да земај Xperia и со здравје да си го користиш.

На Kajsibebraat и ''TcM>> им се допаѓа ова.
  17. Borsa

Borsa
    On your way to fame

870
    528
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    И јас се двоумам помеѓу Sony Ericsson Xperia Ray и Sony Xperia U двата се нмогу добри. Само Rey-от нема дуел кор процесор, а пак U има послаба камера и нема микро сд влез има само 4гб внатрешна меморија.

18. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,334
    5,246
    24 Март 2009
    Машко
    Тоа веке не важи дека ако имаш ајфон си мадафака со скап телефон, бидејки има и андроиди од по 500-600-700 евра (поскапи и од ајфонот) :)

И какви се тие глупости дека само ајфонот има синхронизација и бекап :offended:

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,439
    825
    1 Април 2012
    Машко
    незнам зошто ама македонскиот народ ќе се запали ако види ајфон 4с, а ќе се однесува нормално ако види галакси с3... Незнам што е толку убаво кај јаболкото....

20. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,334
    5,246
    24 Март 2009
    Машко
    Ништо посебно, се пали народот на името.

21. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,260
    24,692
    28 Февруари 2008
    Машко
    Пошто толку им е образованието.

На AlexanderMK и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
  22. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,415
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    Apple е “бренд“. И такви кои не се доволно информирани а имаат длабок џеп, секако дека ќе го купат. iPhone сите го знаат, а сакаат да се пофалат дека и они можеат да го купат, иако можат да купат и подобар и поскап телефон, но за не. Македонски феномен во светски ранки. Тоа е факт. Се драпаат коа ќе видат iPhone.
    Еве јас имам Symbian телефон, наскоро Android. Имам вклучено интернет на телефонот бидејќи ми е премногу потребен(mail), и само тоа. Апликации, такви работи не ми се потребни, телефонот го користам за тоа што е и направен - телефонирање. Најверојатно спаѓам во бизнис тип на корисници па iPhone не ми треба да можам каде било да си ја ставам(носам) мојата позадина од телефонот. ;)

23. IntelAmd

IntelAmd
    Gaining Experience

740
    197
    18 Јануари 2012
    iPhone почиња да се шекнуе на температури блиски до 0, демек некои си таму хемиски реакции и батеријата ја секогаш при тие температури покажувало празна и се исклучувал телефонот или нешто во тој стил :D

Едит: Имам читано за сите паметни телефони вакви слабости :)

The LEGEND SIMENS A 52 :D

Прикачени датотеки:

На prichina и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
  24. atanastanas

atanastanas
    Gaining Experience

285
    94
    2 Мај 2012
    Машко
    Ima 8 gb a ne 4gb greska e toa 2gb za os 4 za muzika i takvi stvari i 2 za aplikaci.Plus ima otg support ako tolku ne ti stiga memorija butni pesni i filmovi na usb stick i staj vo telefon ke go prepoznae kako memoriska.Brat mi go ima xperia ray mojot e duplo podobar vo performansi.

25. AlexanderMK

AlexanderMK
    Practice makes perfect

1,144
    1,787
    19 Мај 2011
    Машко
    Знам на кој тест мислиш :) Галакси С2 издржа до -20-30 !

Сподели

Вчитување...