1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ми треба препорака за телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од ''TcM>>, 16 Јуни 2012.

 1. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Здраво, бидејќи не следам, не знам точно што како има на пазаров. Но ме интересира што телефон има (би ми препорачале) за цена од околу 9-15к денари (+ - нешто)

  До сега што прелистував по мобимак и оне на нетов овие ми фрлија око (но не знам дали се добри/задоволителни):
  Samsung Galaxy Mini 2 S6500 (9790 ден.)
  HTC Explorer (10450)
  Sony Ericsson Xperia Mini Pro (13290)
  Sony Ericsson Xperia Ray (15990) (овој ми е сега за сега фаворит, ако успеам да го земам)
  HTC Wildfire S (ако може да се земе преку оне со она месечен бонус за 9899)

  Па дали има некој што би можел да се додаде на листава кој би се издвоил како подобар?
  Или што би ми препорачале вие за во овој период да се земе - за како добар избор..?
   
 2. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,438
  861
  1 Април 2012
  Машко
  според мене најдобар избор би ти било Sony Ericsson Xperia Neo V од ледиком точно 14к е http://ledikom.com/mobilen.php?id=155&cid=6 Јас требаше овој да го земам ама додадов уште 5к и купив Xperia Arc S.
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,111
  1,670
  30 Мај 2010
  Дефинирај точно колку буџет имаш.
  Нормално е дека телефоните од 10000 и 14000 не се исти, па со тоа би ти кажале дека најскапиот е најjдобар :)
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 4. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  278
  93
  2 Мај 2012
  Машко
  zemi go xperia u od ovie site e duplo podobar so dual core procesor jaka graficka i 15k e.Samo snima vo 720p i 5mp kamera
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,576
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  sony ericsson се покажаа многу слабо кога се во прашање паментните телефони.Така да мој совет не зимај xperia
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  a da si zemes poloven Iphone 4 , ako se naucis na nego nikogas nema da go smenis vise
  epten se dobri i mnogu aplikacii i sve sto ke ti treba gi ima
  a osobeno icolud mi se dopaga za iphone koj sto mnogu ke ti koristi kako backup na podatoci
   
  На jimmyMK и ''TcM>> им се допаѓа ова.
 7. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  @LaLi, половни искрено не сакам. Сакам на ново да си имам купено телефон на кој што ќе се бидам 'вистински газда' (нема да ми биде толку мерак ако го земам на поволно)

  @Fatality_ во кој смисол мислиш не се покажаа добро? Бидејќи колку што разгледував rewievs за овие немаше негативни коментари во тој смер.. И како алтернатива што ми препорачуваш?

  @atanastanas Да земав го видов и тој телефон, фала на предлогот. Претходно не го земав во обзир дека го видов само на one страната но за 16,5к, а сеа видов и во мобимак го имало за 13,5к што може да се разгледа..
  Но имам прашање во однос на овој телефон, гледам пишува за него дека работи само на т-мобиле картички. Колку ќе чини за да можам на него да користам и од други оператори? (бидејќи ќе сум корисник од друг припејд оператор)

  @Steff_Maja Па одприлика до 15к планирам да потрошам. Но намерно кажав од помалце до повеќе, затоа што не секогаш поскапиот телефон е и подобар, некогаш некои серии нели може да се покажат како ептен лоши, а бидејќи немам ич следено што како се појавува на пазарот не знам точно кој што позитивни и/или негативни особини има во однос на другите телефони..
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,576
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Негативни критики од стилот на проблеми со хардвер,барем оние што ги носат кај нас. Оваа констатација е донесена врз основа на приатели кој работи со Мобико и тоа колку xperi-и им доаќаат на поправка неделно
   
  На zorandesign и ''TcM>> им се допаѓа ова.
 9. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  И јас планирам да земам некој телефон за таа цена отприлика. И од тоа што досега разгледав убедливо најдобар ми е Xperia U или евентуално Xperia Sola(малку поголем екран и SD картичка). И на gsmarena рецензијата за U многу го испофалија.
  Само ке почекам прво некоја од мобиларите да донесат некој од овие два телефони затоа што се поефтини од оператори. Од овие што си ги пишал Ray има подобра камера и малку подобар екран, ама и послаб хардвер.
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 10. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  278
  93
  2 Мај 2012
  Машко
  jas go imam xperia u veke edna nedela i sum zadovolen od nego,imav htc desire pred da go zemam ovoj i gledam mnogu golema razlika.I nema mnogu da te fati za da mu napravis unlock.Okolu 1000 den vo nekoja mobilara.I plus e mnogu sexy :D.Vo odnos so drugite telefoni za taa cena ovoj e ocigleden pobednik.
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ме мрзи да читам се нагоре ке ти одговорам на твоето прашање. Земи си стрикно android телефонче препорачливо HTC се покажаа безпрекорни и ненадмиливи, каков Iphone какви бакрачи. Моја препорака смао HTC по можност Desire,Sensation
   
  На ''TcM>> и petre.dimov им се допаѓа ова.
 12. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  @tomi
  sekoj si ima svoe mislenje ali pak mislam ios e najdobar mobile os do den denes
  kako prvo mi se slucilo da mi se izgubi telefonot i preku icloud sum go nasol telefonot sum otisol do doma do X licnosta i pak telefonot bil vo moi race

  vtoro icloud ako ti se bitni contactive notes,mail, itn... preku icolud gi imas sekade i da go nemas telefonot so sebe
  ili ke si naprais backup vo icloud , i ako go izgubis telefonot ako ti se bitni informaciive programi it... so eden restore site informacii ti gi vraka email, contacts , sms , notes, instalirani programi i sve drugo sto moze da se najde vo eden telefon
  znaci samo se logiras vo icloud i site informacii ti se dostapni vo drug telefon
  barem za mene sum prezadovolen ne deka sum nekoj apple iphone fan
  ali probav i android(2.3.5, ICS 4.0 uste ne sum probal) edna nedela nikako ne mi odese so android ne znam sega dali e do toa deka sum naucen so ios ali do sega sve sto mi trebalo sum gi imal vo ios
  za performansi imat podobri performansi camera procesor itn... ali za OS ne moze nikako android so ios
   
  На jimmyMK и DoCi им се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,576
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Моабети кажани врз основа на симпатии негирам. Ја сум повеќе од сигурен дека има и icloud и за андроид. Пошто се фати само за таа апликација. И сеа што го прави ајфонот подобар од ха-те-це?
   
 14. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Znaci da se razbereme. Covek koj doma ima machintosh pc i lap top ubavo e da ima i iphone pospo se ke mu bide sihronizirano i povrzano licno se iam uvereno kaj moj prijatel, no dokolku nema nisto od toa dzabe seta telefon od 500 evra vo dzep samo za calam i kurtasak
   
  RagingDemon, igor_xxxx и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 15. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  Ne e bas taka deka ima icloud za android ima razni programi za synchonizacija ali samo sliki nekoj dokument itn..

  ali cel telefon restore da ti napravi so notes mail pa i pozadina od telefon lock code i sve sto si imal na drugiot telefon ke imas i na drugiot a ne samo tie vazni notes dokumenti ili kontakti nego cel telefon se pravi backup so site aplikacii sto se vo nego
   
 16. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Xperia е телефон кој што повеќе го поштува од IPhone. Пример доколку би морал да бирам помеѓу Xperia Arc S и Iphone 4 би ја зел Xperia-та секако, бидејки е многу подобра варијанта од јаболкото. Второ тоа дека многу Xperi-и доаѓале на сервис незначи дека Xperia како бренд нечини, т.е напротив. Досега сум користел неколку Xperii почнувајки од X1 (закон од телефон) потоа Xperia Mini (солидно телефонче за убава цена), после X10, и сеа ја мавам X8-цата, телефон кој што се распродаде како алва, со карактеристики што го прават уникатен на пазарот, во поглед на перформанси / цена. Така да земај Xperia и со здравје да си го користиш.
   
  На Kajsibebraat и ''TcM>> им се допаѓа ова.
 17. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  941
  674
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  И јас се двоумам помеѓу Sony Ericsson Xperia Ray и Sony Xperia U двата се нмогу добри. Само Rey-от нема дуел кор процесор, а пак U има послаба камера и нема микро сд влез има само 4гб внатрешна меморија.
   
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Тоа веке не важи дека ако имаш ајфон си мадафака со скап телефон, бидејки има и андроиди од по 500-600-700 евра (поскапи и од ајфонот) :)

  И какви се тие глупости дека само ајфонот има синхронизација и бекап :offended:
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,438
  861
  1 Април 2012
  Машко
  незнам зошто ама македонскиот народ ќе се запали ако види ајфон 4с, а ќе се однесува нормално ако види галакси с3... Незнам што е толку убаво кај јаболкото....
   
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ништо посебно, се пали народот на името.
   
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,576
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пошто толку им е образованието.
   
  На AlexanderMK и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 22. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Apple е “бренд“. И такви кои не се доволно информирани а имаат длабок џеп, секако дека ќе го купат. iPhone сите го знаат, а сакаат да се пофалат дека и они можеат да го купат, иако можат да купат и подобар и поскап телефон, но за не. Македонски феномен во светски ранки. Тоа е факт. Се драпаат коа ќе видат iPhone.
  Еве јас имам Symbian телефон, наскоро Android. Имам вклучено интернет на телефонот бидејќи ми е премногу потребен(mail), и само тоа. Апликации, такви работи не ми се потребни, телефонот го користам за тоа што е и направен - телефонирање. Најверојатно спаѓам во бизнис тип на корисници па iPhone не ми треба да можам каде било да си ја ставам(носам) мојата позадина од телефонот. ;)
   
 23. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  iPhone почиња да се шекнуе на температури блиски до 0, демек некои си таму хемиски реакции и батеријата ја секогаш при тие температури покажувало празна и се исклучувал телефонот или нешто во тој стил :D

  Едит: Имам читано за сите паметни телефони вакви слабости :)

  The LEGEND SIMENS A 52 :D
   

  Прикачени датотеки:

  На prichina и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 24. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  278
  93
  2 Мај 2012
  Машко
  Ima 8 gb a ne 4gb greska e toa 2gb za os 4 za muzika i takvi stvari i 2 za aplikaci.Plus ima otg support ako tolku ne ti stiga memorija butni pesni i filmovi na usb stick i staj vo telefon ke go prepoznae kako memoriska.Brat mi go ima xperia ray mojot e duplo podobar vo performansi.
   
 25. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Знам на кој тест мислиш :) Галакси С2 издржа до -20-30 !
   

Сподели

Вчитување...