• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми треба препорака за PSU

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ќе напојува само MB, CPU и два HDD. (ниту графичка, ниту DVD, ниту тестатура).
Важно ми е да биде активен најмалку три години без пауза.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,610
28,425
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

chemioftw

Gaining Experience
26 март 2015
360
203
Аеродром
chemioftw's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 8750H
Storage
1TB
PSU
72W
RAM
8GB DDR4 2666
Video card
GTX1050Ti
Case
HP
Mouse
Genesis
Monitor
15.6" IPS
OS
Windows 10
Све што е до 3.500 од Антек. :D
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,706
4,532
У строК центар!

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Бидејќи треба да работи 24/7, предлогот на @psyside е сосем доволен.

Многу слаб квалитет, поготово за оваа намена.
До сега 0 проблеми со Gigabyte веке работи 3-4 години 24/7 на неколку машини, од толку gigabyte напојувања само со 2 вкупно сум имал проблем, едното беше power копчето позади, другото не се ни секавам важно и тоа се среди. Ако ова е слаб квалитет стварно неможам да го замислам колку добар ке е одличниот квалитет на напојување.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,706
4,532
У строК центар!
До сега 0 проблеми со Gigabyte веке работи 3-4 години 24/7 на неколку машини, од толку gigabyte напојувања само со 2 вкупно сум имал проблем, едното беше power копчето позади, другото не се ни секавам важно и тоа се среди. Ако ова е слаб квалитет стварно неможам да го замислам колку добар ке е одличниот квалитет на напојување.
Супер чим ти се погодиле, јас за напојувања не жалам пари...најважна компонента од цела конфигурација.
 
S

Sukhoi

Гостин
Некоја логика ми вели дека ако работи нон-стоп треба да земеш напојување со најдолга гаранција. Од горните најдолга има Кулер-Мастерот. А практично со денешниве процесори, секоја конфигурација без дискретна графичка може да вози и на канта напојување, само што не вреди да ризикувате.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Супер чим ти се погодиле, јас за напојувања не жалам пари...најважна компонента од цела конфигурација.
Види, ме зачуди малку пошто го пиша како со многу слаб квалитете не дека се подобри од CM ама еве десетици напојувања никаков проблем барем според квалитетот така да ем завршив работа ем заштедив ем немам проблеми, ова е од искуство со години.

Имаш некое лично негативно искуство, чисто ме интересира ако случајно наидам на сличен проблем добро е да се знае.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,610
28,425
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Види, ме зачуди малку пошто го пиша како со многу слаб квалитете не дека се подобри од CM ама еве десетици напојувања никаков проблем барем според квалитетот така да ем завршив работа ем заштедив ем немам проблеми, ова е од искуство со години.

Имаш некое лично негативно искуство, чисто ме интересира ако случајно наидам на сличен проблем добро е да се знае.
Е вака да упростиме. На форумов членови се ентузијасти, кои имаат пасија за хардвер, еден од нив сум и јас. Па така имаме направено своевида анализа на продуктиве кај нас, и дојдовме до заклучок дека CM GM е најдоброто напојување за парите, со најголема гаранција, со најтивок фен, со најмодерен дизјан, и изработка.

Истото напојување е прогласено за price/performance шампион на неколку рецензии, и има одлични перформанси - повторно за парите. Gigabyte не се и никогаш нема да бидат производител кој се фокусира на било што сем матични и графички, па така нивните продукти се тежок просек. Значи не е битно дали тоа PSU е доволно добро, битно е што има доста подобро за слична цена.


Cooler Master decided to give Channel Well Technology a shot with their new GM units and the outcome of today's review proved them right. The G550M scored pretty well on all tests I conducted, delivering steady and ultra-clean ripple and voltages while being efficient enough for its category. It achieved pretty high efficiency at especially lower loads because of its low capacity and good design. Its dimensions are also incredibly compact, and it features a very silent operation at low-mid range loads and is Haswell ready thanks to the DC-DC converters it exploits for the generation of the minor rails.

To wrap up, the G550M is a fine PSU that comes at a very nice price, proving that manufacturers can provide good products with even a restricted budget—the G550M should be one of your top of choices if you need a PSU that won't break the bank for your new Haswell system"

 
Последна промена:

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
Psy ne e slicna cena tuku duplo poskapo e CM.

Za da projde nekoj poeftino a sepak saka solidno napojuvanje se slozuvam so sumi za Gigabyte-ot. Imam iskustvo i jas so nekolku desetici montirani vo razni konfiguracii dosega bez nikakov problem. Isto i fan-ovite im se dosta tivki, po moe potivki od CM B2 Series sto otprilika se ista klasa.

Inaku nema muabet deka CM GM se najdobri kaj nas vo momentov za parite.

Ama za eftini office bazirani konfiguracii pa i so 6/8 pin konektor graficka i ako saka nekoj musterija nesto pokvalitetno a ne kinesko eftino bucno napojuvanje dobar izbor se gigabyte i deepcool.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Последна промена:

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,706
4,532
У строК центар!
Зборот ми беше, во мое куќиште не го ставам тоа.
За други во буџет конфигурација не е проблем. Не дека е канта напојувањето но сепак gigabyte никогаш не се "покажувал" на тоа поле.
Се сложувам со мислењето на @Sukhoi
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,610
28,425
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Psy ne e slicna cena tuku duplo poskapo e CM.

Za da projde nekoj poeftino a sepak saka solidno napojuvanje se slozuvam so sumi za Gigabyte-ot. Imam iskustvo i jas so nekolku desetici montirani vo razni konfiguracii dosega bez nikakov problem. Isto i fan-ovite im se dosta tivki, po moe potivki od CM B2 Series sto otprilika se ista klasa.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Еве ти ги напајањата, не се ни сертифицирани, OEM-е Andyson, тотален нонејм се никакво инфо нема за нив.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Некоја логика ми вели дека ако работи нон-стоп треба да земеш напојување со најдолга гаранција. Од горните најдолга има Кулер-Мастерот. А практично со денешниве процесори, секоја конфигурација без дискретна графичка може да вози и на канта напојување, само што не вреди да ризикувате.
инаку кантата напојување која кошташе 1000 денари и работеше во просек по пар саати дневно една година изгоре после некаде 14 саати непрекидна работа...
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Е вака да упростиме. На форумов членови се ентузијасти, кои имаат пасија за хардвер, еден од нив сум и јас. Па така имаме направено своевида анализа на продуктиве кај нас, и дојдовме до заклучок дека CM GM е најдоброто напојување за парите, со најголема гаранција, со најтивок фен, со најмодерен дизјан, и изработка.

Истото напојување е прогласено за price/performance шампион на неколку рецензии, и има одлични перформанси - повторно за парите. Gigabyte не се и никогаш нема да бидат производител кој се фокусира на било што сем матични и графички, па така нивните продукти се тежок просек. Значи не е битно дали тоа PSU е доволно добро, битно е што има доста подобро за слична цена.

Види, не дека не си во право, но сепак цената на GIGABYTE што ке му заврши ИСТО работа со CM во случајот е пониска. Метафорички кажано и вака и така ке биде ИСТО изорана нивната но едниот начин е поскап од другиот.

Тоа е мое мислење и предлог. Јас никогаш не сум да се оде скроз на буџет, но сум и против фрлање пари заради името на брендот кога друг бренд направил сличен производ КОЈ ке заврши исто или слично работа. Тестовите се релевантни но на крај кога ке собереш се и со двете напојувања компјутерот исто ке работи. За тоа дека Gigabyte не им е главен фокус е факт но не се венчава со Gigabyte доживотно па да береме гајле дали некој во иднина повеќе или помалку ке се посветува на напојувања, битно е конкретниов елемент дали ке брка работа или не.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,610
28,425
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ми е јасно зошто мислиш дека тие 1500 денари ќе му значат нешто на дечкото кој ја отвори темата? пиша негде дека нема доволно буџет или нешто слично? напротив пиша дека ќе работат 24/7 3 години! Чим ќе работат 24/7 без престан 3 години - тоа значи дека нешто битно се врши на тој пс, и сега да ризикува за 1500 денари нема никаква логика?

Напајањата кои ги препорачувате се ок како канцелариски избор на некој стар pc на пример - не негирам дека си вршат работа, али се далеку од GM серијата, и далеку од нешто што би можело или треба да се ослониш на него 3 години. Сеедно негов избор на крајот, нема поента да идеме у опширни дебати кога е очигледно што е што, лично кај мене ѓубре не поминува.
 

chemioftw

Gaining Experience
26 март 2015
360
203
Аеродром
chemioftw's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 8750H
Storage
1TB
PSU
72W
RAM
8GB DDR4 2666
Video card
GTX1050Ti
Case
HP
Mouse
Genesis
Monitor
15.6" IPS
OS
Windows 10
No love for Antec?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,610
28,425
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Antec VP е ок, но губи од GM а разликата е мала со помала гаранција.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Не ми е јасно зошто мислиш дека тие 1500 денари ќе му значат нешто на дечкото кој ја отвори темата? пиша негде дека нема доволно буџет или нешто слично? напротив пиша дека ќе работат 24/7 3 години! Чим ќе работат 24/7 без престан 3 години - тоа значи дека нешто битно се врши на тој пс, и сега да ризикува за 1500 денари нема никаква логика?

Напајањата кои ги препорачувате се ок како канцелариски избор на некој стар pc на пример - не негирам дека си вршат работа, али се далеку од GM серијата, и далеку од нешто што би можело или треба да се ослониш на него 3 години. Сеедно негов избор на крајот, нема поента да идеме у опширни дебати кога е очигледно што е што, лично кај мене ѓубре не поминува.
Тоа и ми е комплетно муабетот, дека НЕ се ѓубре и дека нема да ризикува бидејќи и вака и така ке добие квалитетен производ кој ке работи. Да му стави gembird напојување ке работи не пак gigabyte за такви потреби.

И да малку забегавме од темата, мојот предлог беше на сосема доволно ниво, не значи ако нема поголем буџет да не си купи подобро и поскапо напојување. Под сосема доволно сметам долна граница кое ке брка одлично работа спрема потребите без ризиците кои ги напомена. Ако има поголем буџет што и да одбере нема да згреше дали било CM, Gigabyte или Deepcool на пример.
 
S

Sukhoi

Гостин
инаку кантата напојување која кошташе 1000 денари и работеше во просек по пар саати дневно една година изгоре после некаде 14 саати непрекидна работа...
А што е намената, server, NAS? Добро си прошол не цркнало и останато, обично ретко се случува се да отиде ама ипак :p
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
72
141
Битола
До сега 0 проблеми со Gigabyte веке работи 3-4 години 24/7 на неколку машини, од толку gigabyte напојувања само со 2 вкупно сум имал проблем, едното беше power копчето позади, другото не се ни секавам важно и тоа се среди. Ако ова е слаб квалитет стварно неможам да го замислам колку добар ке е одличниот квалитет на напојување.
Јас 8 години имав Gigabyte Odin Pro 800W напојување, немав никакви проблеми, освен два пати чистење од прашина. Го сменив бидејќи при оптоварување, имаше големи варијации на 12V линија пропратени со повремено гасење на компјутерот. Секако, сеуште го чувам, слободно ќе напојува компјутер без толкаво оптоварување.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,994
4,226
SK
Тоа и ми е комплетно муабетот, дека НЕ се ѓубре и дека нема да ризикува бидејќи и вака и така ке добие квалитетен производ кој ке работи.
Чекај малку, виде колку гаранција имаат двата производа?
Да се земе производ со 1на година гаранција, кога може да земе подобар производ со 5 години гаранција... Тоа за тебе не е ризик? :D

Посебно кога човекот нагласил дека напојувањето ќе работи 24/7 со години?
ОП да има можност да доплати уште 4 години гаранција за гигабајтот, пак поскапо ќе го фати (и ќе добие полошо напојување).... Не дека некој за било какви пари би се нафатил да даде 5год. гаранција за тоа напојување. Не се глупи момците во Анхоч, се обложувам дека тоа напојување не случајно има само 1на година гаранција. :)
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,143
Скопје
Antec VP450 го имам во систем веќе 2 години и ете си работи ок во офис/лајт гејминг конфигурација. Мислам 2300 е во мебиус ако цената е битна за што пониско иди на тоа.
Во обратен случај бираш CM GM серија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,208
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно