Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ми треба помош за innoDV smart tv

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
ajde pomos malce mi treba. ja kupiv innodv smart tv. na pocetokot se si bese super, znaci si simnuvav videa i se toa. ama eden den ja uklucuvam radioto super si raboti ali koga ke prefrlam na tv mi se slusa radio i ne mozam da gledam tv. vo so moze da bide problemot. ako napravm auto scan gore na leviot agol imam edno osum brojki koi voopsto ne se ni menuvaat. kazete mi so da pravam.
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
Ама однос!!!Пробај преинсталирај одпочеток драјвери и самата програма за тјунерот.
 

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
da ama fintata e so neznam so da instaliram. ja go dadov tamu kompjuterot i oni mi instaliraa se. taka da sega jas neznam ni u koj folder da idam, ni so da pravam.
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
Поентата е што самите тв картици имаат доста подесувања, што и да ти кажам може ќе ти поремети нешо. Најубаво однеси го таму од кај шо си го земала. Ако сакаш мжам и да ти кажам што да анинсталираш само може да биде залудно без подесувањата што ти ги спомнав.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Секоја ТВ/ФМ картичка од различен производител си има различен софтвер, за жал. Така да, ако не си го решила проблемот носејќи ја каде што ти ја инсталирале, прати го упатството како attachment, па да погледнеме што софтвер користи. Исто така и ознаката на моделот.
Баш како што ти кажа somun "самите тв картици имаат доста подесувања, што и да ти кажам може ќе ти поремети нешо."
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Во принцип е многу едноставно, имаш едно бело ЦД и едно Портокалево. На белото е драјверот а на портокалевото софтверот, е сега за софтверот ќе ти биде доста едноставно само го ставаш ЦД-то и само инсталираш се шо има на него, а за драјверот е малце посложено зошто на ЦД-то се ставени драјверите за сите модели на тв картички на InnoDV така да најдобро ти е ако немаш искуство со инсталирање и такви работи да викнеш некој што разбира или однеси го компјутерот пак да ти инсталираат
 
M

Mr.Alien

Гостин
Направи screenshot. А на ЦД-то имаш фајл, највероватно во PDF формат, кој е упатството кое ти го побарав.
 

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
kazete sto treba da instaliram jas, poso ne ja sfakam fintava radioto super mi raboti , a tv ne mozam da gledam tuku slusam radio koga ke prefrlam na tv. toa stavrno ne go sfakam. vo sto e problemot?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
За жал, немам користено и неможам баш да ти помогнам..
Во секој случај тие постови што беа во врска со помош околу InnoDV картичката, конкретно за овој проблем ги префрлив во нова тема, за да биде повидлива :) Локација: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=973

Инаку, би ти препорачал да разгледаш тука: http://www.innodv.com/support/support.html
и тука http://www.innodv.com/support/innodv_digi_zone_smarttv_install.html (инструкции за инсталирање на драјверите)

Ако уште откако си ја купила картичката не ти работи нормално и за Радио и за ТВ, пожелно е да се обратиш таму кај што си ја купила картичката за подетални информации.. (Ако ти е во близина)Bump за Анета.. Доколку некој има искуство со ова, нека помогне.. Поздрав :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Се ќе беше полесно ако Анета18 го наведе точниот модел на картичката. За тоа јас и го барав упатството, или screenshot од autorun менито од ЦД-то. Таа постираше слика на фолдерите внатре во ЦД-то.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Но мора да и биде јасно, дека некои работи едноставно не можат да се објаснат/решат на ваков начин. Некогаш е потребно да се погледне на лице место. Затоа, наместо да се замлатува, нека го однесе компјутерот таму каде што ја купила картичката, да и го средат проблемот и да и објаснат во што бил проблемот.
 

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
Може ли да се стави само да снима од толку до толку време. Незнам дали има таква функција!
 

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
Sakam da ja instaliram od ponovo tv i fm katickata no mi se pojavuva ova
 

Атачменти

  • jk.JPG
    jk.JPG
    95,1 KB · Прегледи: 14
M

Mr.Alien

Гостин
Е па што не е јасно тука? Едноставно, не може да прочита од ЦД-то. Види да не ти е гребнато или прљаво.
Пробај да го снимиш цело ЦД на хард диск во еден фолдер, па оттаму да ги бараш драјверите за инсталација, наместо од ЦД.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно