1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми треба помош за да сменам регион на двд уред

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од bicikle, 24 Мај 2019.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Значи имам ASUS drw-1608p3s двд режач, како да му сменам регион во „not selected“ ? Фала
   
  Последна промена: 24 Мај 2019
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,144
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако не ти е страв, флешувај со ова. Појма немам дали е заразено со вируси или дали ќе ти експлодира драјвот, но пред деценија и повеќе го користев сајтов. Би требало да е RPC1 firmware затоа што е на тој сајт, но ни тоа не го знам со сигурност.

  Други алтернативи ти се VLC (викаат дека свири без оглед на регион; веќе не се ни сеќавам дали е така), AnyDVD (не е бесплатен, а тој и сличните програми се многу нападни и се бутаат во ѕрцки на системот).

  Колку што се сеќавам, за режење нема гајле, можеш да режеш што сакаш, не знае за региони.
   
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  ама ниедно цд не ми чита... тоа последна верзија е велит, инаку е од асус.
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,144
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не е до регионот, или е хардверски (му дошол денот) или се лоши медиуми. Да, цели тури можат да бидат лоши (односно со сменета хемија што режачот не ја препознава затоа што е многу стар) или се „исушиле“ - деградирале.
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,922
  4,035
  28 oктомври 2008
  Ако не се лажам ова е 13 години стар модел. Си има одлсужено до максимум:)
  Претпоставувам дека редовно го чистиш ласерот, но сепак, удри му едно средуење со тоа што ќе го исчистиш и филцот на моторот каде што лежи дискот (црниот прстен на сликата) со памукче за уши и малку алкохол.
  500_F_87963864_71zMHxYvY0AIVDklEZZVKRsrrf12ZbXW.jpg
  Искуството ме научило дека ова често знае да се замасти, па дискот да пролизгуе и спречува да се сихронизира. Ми се има случено да сака да реже а да пука при финализирање.
  Е останува опцијата и да се смени ласер, секако, но не знам само колку е економски исплатливо...
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Да, стар е, ама све на све 500 цда да има поминато, не е многу користен, да не речам 10 год не е чепнат, е сега можно е да има прашина внатре собрано, што го знам ќе го отворам.
  Метузалеем мислам дека баш ради различната пластика се регионите, ама не можам да тврдам.
   
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,922
  4,035
  28 oктомври 2008
  Ова има фатено пајажина внатре:D Шегата на страна, веднаш исчисти го и ласерот и се друго комплет, па потоа замарај се со реони и слично.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,767
  1,530
  22 oктомври 2012
  Машко
  Пааа, не баш :)

  DVD region code - Wikipedia
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,144
  11,140
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Немаат врска регионите, ќе го чита, ама ќе ти појави порака за грешка (ќе спомне дека е друг регион) ако се обидеш да пуштиш видео ДВД (не фајлови) преку Windows Media Player или друг програм што поддржува региони.

  За обични фајлови регионите не играат никаква улога. Мислам дека дури и на видео ДВД со погрешен регион ќе ги гледа фајловите од кои е составено ДВД-то.

  Заборави региони, мислев дека тоа ти треба затоа што постави многу конкретно прашање.
   
  Последна промена: 24 Мај 2019
  На Oktar и Banjifiko им се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Мислев дека е за самиот мефиум т.е. формат, оти нели сњ разликуваат по некој мегабајт, па да не имаврска секторите, али чим нема врска да го пробањам прво :)
   
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  581
  363
  11 ноември 2015
  Машко
  Што оперативен користиш?
   
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Јок, не чита. ако смета некој дека би му се нашол нека не се страми :D
   

Сподели

Вчитување...