• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ми треба помош со избор сд картичка за разбери пај

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
248
131
Со која од следниве две сд картички да одам? Разликите во работни часови и издржливост меѓу двете? Картичката ќе се користи за розбери пи 0.
Ако овие две не се толку добри може и предлог за подобра која не е за многу надвор од буџетот. Буџет:450 денари.
П.С: Дали агротехна дава гаранција на своите производи пошто на сајтот гледам дека нема?
Картичка 1: Kingston 64GB microSDHC Canvas Select 100R CL10 UHS-I Card + SD Adapter
Картичка 2: МЕМОРИСКА КАРТИЧКА MIKRO SD ADATA 64GB HC KLASA 10 UHC +1AD V10 - Maximum
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
132
357
Гостивар
ntpmk.net

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
248
131
Знам дека буџетот ти е 450 денари, ама јас ја користам оваа, веќе со години на неколку пи-а изложени надвор и до сега нема никаков проблем, вртат 24/7:


А од твојот предлог ако сакаш, би идел со Кингстон варијантата.
Нема податоци за write speed на кингстон, двете се со исти read брзини. Не ми е ни важно. Имам неколку кингстон сд картички купени од одамна кои сега полнат 5 години, користени како од power user. По таа логика оваа што ја предложи може да трае 10-12? Размислував за таа сд картичка што ја предложи и сега видов дека има таква од 64 гигабајти во сетек. Разликата меѓу 32ката и 64ката е 180 денари. Ја најдов во Агротехна за 100 денари поевтино (чекам да ми пишат за гаранција). Би било јако да ја најдам за 200 поевтино со гаранција. Таман ќе соберам уште некој динар.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
248
131
Ај пиши ако најдеш пошто и јас сум заинтересиран.
tnx
Нема проблем. Овие седат на главата. Изгледа еднаш неделно или месечно гледаат мејлови. Ќе им титнам за кратко. Мислам дека гаранција не даваат (јас така мислам). Според мене гаранцијата вреди 100 денари затоа што може и утре да ми цркне.
Едит: во право бев, не давале. Земи од сетек:Kingston High Endurance microSD Card 64GB
 
Последна промена:

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
248
131
Уф незнам искрено...
Направив длабоко пребарување и никаде не најдов информација за тоа. Ме нервира што не пишуваат каков флеш користат. Тоа го прават дека секоја ревизија на моделот ја прават поевтина за градба (ставаат полоши и поевтини делови). Ова го прават повеќе за ссдиња. Се сетив дека сега slc е резервирано за ентерпрајз/индустриски работи. За разлика од порано кога имаше само slc и mlc. Тоа значи најиздржливите картички се професионални (до некаде) и индустриски. Тоа значи многу повисоки цени. Има начини да се пролонгира умирањето на сд картичка со други начини. Поевтино ми се фаќа со бекап. Ништо од моето надевање за картичка да ме издржи 10-15 години. Да не има некоја програма што дава комплименти спецификации на усб/сд (контролер, тип меморија, сериски броеви итн.)?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.167
8.633
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.457
Мислења
901.478
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно