• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми треба помош околу трансфер на домејн

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Купив .BE домејн од godaddy,но поради неточна внесена адреса после месец дека од како го направив купувањето ми стигна извесување од dnsbelgium дека домејнот ми е трансфериран кај нив назад повторно,а од godaddy мејл дека продуктот ми е откажан без мое знаење и едното и другото,бидејќи мејлот со пораките го видов после ова.
Ги контактирав dnsbelgium и од како го решивме спорот,ми испратија код за трансферирање на домејнот до официјален регистер на домејни но проблемот е во тоа што goodady не прифаќале трансфер на .BE домејни,а крајниот рок за траснфер на домејнот ми е 26.12.2018год.
Овај е линкот со регистри кој ми го пратија од dnsbelgium,на кој може да се направат трансфери:
Find registrar

Кој регистер да го одберам,и да можам да го задржам продолжувањето на домејнот после година дена со истата цена од околу 11 евра?
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
54
Купив .BE домејн од godaddy,но поради неточна внесена адреса после месец дека од како го направив купувањето ми стигна извесување од dnsbelgium дека домејнот ми е трансфериран кај нив назад повторно,а од godaddy мејл дека продуктот ми е откажан без мое знаење и едното и другото,бидејќи мејлот со пораките го видов после ова.
Ги контактирав dnsbelgium и од како го решивме спорот,ми испратија код за трансферирање на домејнот до официјален регистер на домејни но проблемот е во тоа што goodady не прифаќале трансфер на .BE домејни,а крајниот рок за траснфер на домејнот ми е 26.12.2018год.
Овај е линкот со регистри кој ми го пратија од dnsbelgium,на кој може да се направат трансфери:
Find registrar

Кој регистер да го одберам,и да можам да го задржам продолжувањето на домејнот после година дена со истата цена од околу 11 евра?
Ништо чим поминал рокот за трансфер,ако
не пробај уште еднаш пратиим слика од твојот домен и код и е-маил.
По арно би било у мк.хост да си купиш домен 1000ден. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Ништо чим поминал рокот за трансфер,ако
не пробај уште еднаш пратиим слика од твојот домен и код и е-маил.
По арно би било у мк.хост да си купиш домен 1000ден. :)
Не е поминат,до 26 Декември е крајниот рок за трансфер а во мк хост не нудат .be домени.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,483
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Не е поминат,до 26 Декември е крајниот рок за трансфер а во мк хост не нудат .be домени.
Креирај акаунт на Domain Name | Internet Domain Registration | Register Domain Names и пробај да го префрлиш. Добар регистар е и овој го имам користено на времето кога нудеше евтини домени, ама поддршката им е тиња.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Креирај акаунт на Domain Name | Internet Domain Registration | Register Domain Names и пробај да го префрлиш. Добар регистар е и овој го имам користено на времето кога нудеше евтини домени, ама поддршката им е тиња.
Го пробав и ништо не направив, не го прифаќаат кодот за трансфер на домеинот а и подршката им е ептен лоша и на крај им побарав рефунд. Друг некој предлог бидејќи итно ми е до 31-ви имам рок да го префрлам?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,483
1,112
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Го пробав и ништо не го прифаќаат кодот за трансфер на домеинот а и подршката им е ептен лоша и на крај им побарав рефунд. Друг некој предлог бидејќи итно ми е до 31-ви имам рок да го префрлам?
После 01:00 кога ќе дојдам при компјутер ќе ти пишам ПП ако има нешто...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,472
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski
На врв Дно