• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми треба помош !!! Имам 2 Windows XP оперативни системи ...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Имам 2 Windows XP на мојот компјутер. Кога ми се вклучува ми дава да бирам помегу тие 2. Зашо ми праве така кога јас ја форматира партицијата на која беше инсталиран вториот XP. Моментално на хардот има 1 XP но сеуште ми појавува да бирам помегу тие два. Како кога тој вториот го нема веке. Некој решенија ???
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Јас едно решение што знам, бидејќи сум го имал истиот проблем, е да правиш формат на цел HDD.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Кажите ми преку што само да не е со системска дискета.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Partion Magic или со инсталационото цеде на XP ќе ги форматираш сите, само незнам дали и како да го изведеш тоа со XP, па затоа со програма најубаво. Побарај нешто на интернет сигурно има нешто.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Нема потреба од дополнителни програми, може и со инсталационото ЦД од Windows XP
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Kako malce objasnite oti nemam iskustvo so formatiranje na HDD so instalaciono cd od operativen sistem
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Кога ќе го бутираш ЦД-то, ќе дојде и опција за форматирање на Ц-дискот, тогаш ќе ги избришеш сите партиции и ќе креираш нови...
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Седи ja boot.ini датотеката која се наоѓа на дискот каде е инсталиран и Windows, нема потреба од форматирање. Во Folder Options ќе ја одштиклираш опцијата 'Hide Protected Opterating System Files' и ќе избереш и 'Show Hidden Files And Folders' и датотеката boot.ini треба да ја видиш на дискот каде е инсталиран Windows.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Десен клик на My Computer -> Properties -> Advanced таб -> под Startup and Recovery избери Settings -> под System Startup кликни на Edit.

* Направи прво од ова backup пред да почниш да го едитираш.

Таму треба да најдеш нешто како:

Код:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
[COLOR="Red"][B]multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect[/B][/COLOR]
Избриши ја последната линија (таа што е во црвено, тука).
Сними го фајлот и рестартирај. :tainstven:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Фала го решив проблемот со модифицирање на ова што ми го кажавте boot. Сега е се ок ама нека стои темата отворена за некој друг што ке наиде на сличен пробле.
 

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
а можеш и преку БИОСот да исклучиш подршка за мулти ОС. Инаку проблемот најверојатно е поради неправилна инсталација, ти останал дел од стариот Виндовс. Би ти препорачал нова инсталација оти (барем од мое искуство) сега се уште имаш делови од стариот и МОЖЕ да ти се случи конфликт... Но, на новата инсталација прво добар формат на ХДДто, но не опцијата quick туку спората комплетно бришење, па инсталација :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,418
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно