Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi treba pomos!!!

 • Ја почнал/а темата kole
 • Време на почнување

kole

Intern
15 мај 2007
27
0
Mi treba pomos. So komsija mi imame lan mreza i toj stavi WI-FI internet. Od togas nemozeme da igrame igri i ne se naogame vo My Network place.
 

Hekome

Intern
22 мај 2007
15
0
Za da mozam poubavo da te posovetuvam treba da znam dali koristi ruter ili hub t.e. kako ste povrzani. Inaku bi trebalo da gi proverite vo Network Connection Ip adresite koi gi korisitite mozebi ke treba manuelno da gi podesite.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Проверете и двајцата дали сте во ист Workgroup, MSHOME и слично во Network Places
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
NA ista mreza treba da ste, vidi IP adresa, vo konzola ipconfig,
i da ne ima staveno firewall, t.e da mu e on
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Pa nie imame ista IP adresa. Vo workgroup sme i dvaicata i vo mshome.
Не би требало да имате иста IP адреса. Адресите треба да бидат различни. Едната ставете ја 192.168.2.1 а другата 192.168.2.2 Subnet Mask ставете 255.255.255.000 Workgroup-от не го чепкајте. Да проверите дали мрежата ви е исправна, идете Start->Run и пишете CMD. Aко твојата адреса е 192.168.2.1 а неговата 192.168.2.2 напиши ping 192.168.2.2 и треба да видиш нешто вакво :
Код:
Reply from 192.168.2.2: bytes=32 time=23ms TTL=64
Reply from 192.168.2.2: bytes=32 time=4ms TTL=64
Reply from 192.168.2.2: bytes=32 time=3ms TTL=64
Reply from 192.168.2.2: bytes=32 time=5ms TTL=64

Ping statistics for 192.168.2.2:
  Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
  Minimum = 3ms, Maximum = 23ms, Average = 8ms
Ако е така, мрежата би требало да работи.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
нешто друго е проблем ако имате иста ip тогаш треба да ви јави конфликт компјутерот, ако е тој на wifi тогаш ти како си поврзан со неговиот компјутер дали користите рутер свичер и дали тие подржуваат wifi
 

kole

Intern
15 мај 2007
27
0
vaka mu pisuva

Microsoft Windows XP [Version 5.1.2600]
(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\pc>ping 192.168.0.2

Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64

Ping statistics for 192.168.0.2:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

C:\Documents and Settings\pc>


jas ne go naodjam vo network place a drugar mi nema pristap

mu se pojavuva X vo crveno krukce
pisuva stefan is no accessible... :tazhen:
 

kole

Intern
15 мај 2007
27
0
mojata ip e 192.168.0.2 a negovata e 192.168.0.1
i jas nego ne go gledam vo My network place a toj nema pristap vo mojot kompjuter
I sakav da kazam zosto da zemame hab ili ruter koga vo mreza imame 2 kompjutera
 

AlexOFMacedon

Intern
5 мај 2007
65
0
И јас го имав проблемот на работа, но најдов едно скапо решение, пошто имам wadsl, земав Linksys wrt54gp2 рутер, и на него ги поврзав двата ПЦ. Да ова е скапо решение но не ми текнува на друго.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Пробај директно да влезеш во компјутер кај него со \\ime_na_kompjuter
Провери сетинзи на мрежната и фајрвол
Ако треба да купуваш рутер, одлично решение ти е Asus RX3041 од СЕТ компјутери. Цената му е нешто помалку од 1800 денари, а врши огромна работа. Има одлични функции...
 

BitterSweetMk

Intern
5 јуни 2007
9
0
mojata ip e 192.168.0.2 a negovata e 192.168.0.1
i jas nego ne go gledam vo My network place a toj nema pristap vo mojot kompjuter
I sakav da kazam zosto da zemame hab ili ruter koga vo mreza imame 2 kompjutera

Kole vaka sega... citam vikas zaso da kupuvame hub ili ruter koga imame 2 kompjutera vo mreza... e sega nekoi raboti da objasnime :)

Mreza pomegu dva kompjuter postoi:

1. prva opcija e so crossover kabel priklucen pomegi mreznite kartici na dvata kompjutera
2. vtora opcija e so koristenje na hub odnosno sekoj kompjuter posebno znaci e povrzan so standarden mrezen kabel od mreznata kartica do hubot
sto znaci edniot kompjuter so kabel do hubot i drugiot isto so drug kabel do hubot isto.

znaci tvoe e da kazes kako ste povrzani vo mreza dvajcata

sledno od koga go rascistivme ova... znaci ako nemate hub ili WiFi router ili switch ne e bitno koja varianta nemoze da imate mreza osven vo slucaj da ste povrzani so prvata varianta, znaci toj najverojatno dobil USB wifi stikce ili pci wifi ured sto znaci deka toa nema da e problem, zatoa najdobro da pises kako ste povrzani i sto koristi toj kako wireless oprema, pa ke razjasnime se so treba :) pozdrav
 

MarkoNet

Intern
8 јуни 2007
14
0
Vaka sega se e vo red sto ti pisovale drugarcinjava za Wokgroup i ip adresta samo ti ostaniva da odis vi My Network Places pa potoa "Set up a home or Small office network". Sledi gi opciite ova treba da go napravite na dvata kompjuteri i potoa da gi restartirate. Se nadevam deka ova ce pomogne. No ubavo ti vikaa mora da vnimavas na IP-to Workgrupata a za sekoj slucaj userot na koj rabotis i ti i tvojot drugar neka bidat administratori ne Limeted-Acount. :bravo: so sreca.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Kako sto uspeav da vidam via dvajcata mozete da gi pingate svoite ip adresi.problemot e vo toa sto nemozete da se vidite vo My network places. Da probas kako sto ti kazaa prethodno so Start-Run-\\ip adresata na drugiot kompjuter taka da probas dali ke mozes voopsto da go pronajdes drugiot kompjuter.Uste edna rabota sto jas mislam deka treba da ja probas proverete Vo network connections na lan ikonata vo properties dali vi e stiklirano File and printer sharing moze i toa da ja koci rabotata pa kazi
 

budaletin

Intern
25 јуни 2007
15
0
би ти препорачал, ако не ти успее да го средиш овој случај, да си кренете FTP сервери и со FTP клиенти да разменувате податоци.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Можеби веќе сте го решиле проблемот, но сепак мене ми изгледа дека е проблемот во wifi софтверот кој ги променил регистрите и не дозволува да имате мрежа или пак е потребно повторно да ја поставите одново. Добро е да се обидете со бришење на wifi софтверот и неговите регистри со Revo Uninstaller, доколку е тоа проблемот тогаш би било добро да пробате со понова верзија за wifi стикот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.095
Мислења
974.441
Членови
35.402
Најнов член
Jun
На врв Дно