• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MI-STORE (МИ-СТОР) - Генерална дискусија, информации и искуства

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
709
571
MI-STORE (МИ-СТОР), заслужува тема,
После години поминати со ентузијазам за брендот, ширење добар збор и споделување со најблиските а и повеќе од тоа - Xiaomi производи во Северна Македонија продава mi-store.
Споделете информации и искуства со нив.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,637
1,006
Колку што знам не е истиот сопственик што беше кога почна со работа.
А нема некоја голема потреба бидејќи и во темата за ми се дискутира за таа продавница слободно. А не е ни официјална продавница и застапник за Македонија, знам дека некои нема да се сложат со мене, но еве што значи за мене официјален застапник:
1. Да излегуваат сите производи во исто време, одредено од Шаоми.
2. Да биде по иста цена одредена од Шаоми.
3. Да важат сите промоции и попусти, времени и трајни одредени од Шаоми (често има снижување за купување телефон на релис деј)
Добар пример за ова е Сони Галерија кој се труди колку толку да се носи со правилата на Сони.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,044
1,811
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Колку што знам не е истиот сопственик што беше кога почна со работа.
А нема некоја голема потреба бидејќи и во темата за ми се дискутира за таа продавница слободно. А не е ни официјална продавница и застапник за Македонија, знам дека некои нема да се сложат со мене, но еве што значи за мене официјален застапник:
1. Да излегуваат сите производи во исто време, одредено од Шаоми.
2. Да биде по иста цена одредена од Шаоми.
3. Да важат сите промоции и попусти, времени и трајни одредени од Шаоми (често има снижување за купување телефон на релис деј)
Добар пример за ова е Сони Галерија кој се труди колку толку да се носи со правилата на Сони.
Многу битен момент е да биде ексклузивен застапник за Македонија.
Односно само тој да има право да увезува и продава производи од овој бренд.
Колку што што знам, ова продавница беше прва што носеше Шаоми производи, но никогаш не била ексклузивен застапник.
Без ова, сите претходно услови се невозоможни.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
295
235
Fino mesto. Imam 2-3 Pati vlezeno I kupeno navlaznuvac na vozduh.
Moze da se najdat interesni raboti.

ps. Izvinete za latinica, pisuvam od Nov Huawei telefon I nemam najdeno dobra tastatura seuste.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,601
8,952
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Колку што знам не е истиот сопственик што беше кога почна со работа.
А нема некоја голема потреба бидејќи и во темата за ми се дискутира за таа продавница слободно. А не е ни официјална продавница и застапник за Македонија, знам дека некои нема да се сложат со мене, но еве што значи за мене официјален застапник:
1. Да излегуваат сите производи во исто време, одредено од Шаоми.
2. Да биде по иста цена одредена од Шаоми.
3. Да важат сите промоции и попусти, времени и трајни одредени од Шаоми (често има снижување за купување телефон на релис деј)
Добар пример за ова е Сони Галерија кој се труди колку толку да се носи со правилата на Сони.
@TheMaker е сопственик? Многу лошо што не откачи како износени чорапи кога се појави конкуренција на пазар, а он не даваше ни фискални кога купувавме од кај него.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
926
901
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Продавницата е ок, ѓубре сервис.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
709
571
Дискусија е убаво да има, и да е одвоена од производот Xiaomi за што си има соодветна тема.
Денес прочитав дека имаат квиз, за сите посетители во ГТЦ. Ѝм се обратив на месенџер, и ѝм реков дека сакам да купам онлајн, како и повеќе пати досега, побарав дали ќе ми следи истиот попуст... Фино ме откачија, дојди во ГТЦ... Но јас не живеам до ГТЦ, далеку сум... Зарем на сите што ќе влезат во продавница ќе им дадат попуст а мене не? Ако продадат 20 телефони во гтц со 10% попуст нели добро би им дошло да продадат 21?! Не разбирам, а баш ми треба мобилен, и баш се понадевав на фер однос, напротив арогантно ме одбија...

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,637
1,006
Јас земав минатата година Микс 3 за 15К, што според мене беше фер цена за таков стар модел, но после една недела или така нешто нова акција Микс 2Ѕ за 12К. Ова беа добри акции со попусти, така да голема пофалба за нив. Иако реално требаа да ги пуштат во исто време попустите.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,246
2,829
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
898
741
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
@TheMaker е сопственик? Многу лошо што не откачи како износени чорапи кога се појави конкуренција на пазар, а он не даваше ни фискални кога купувавме од кај него.
Ха, некои се трескаа од глава за него.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
709
571
Повеќе не би бил наклонет, крајно револтиран сум, никогаш нема да потрошам ни денар во нивна корист. Screenshot_2021-04-08-20-16-30-789_com.facebook.orca.jpg

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
MIStore никогаш не бил ниту застапник ниту претсавник на Xiaomi. Освен што има МИ во името и што носел МИ производи друго заедничко нема со Xiaomi. Можеби некој се претставувал лажно дека е Ми шо ти знам, ама тоа е исто ко производител на јабуки од Ресен да се претстави како застапник на Apple во Преспанско и пошироко.

@TheMaker е сопственик? Многу лошо што не откачи како износени чорапи кога се појави конкуренција на пазар, а он не даваше ни фискални кога купувавме од кај него.
Дај повеќе инфо, за што ве откачил @TheMaker (ако воопшто е и член на форумов)?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,601
8,952
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
MIStore никогаш не бил ниту застапник ниту претсавник на Xiaomi. Освен што има МИ во името и што носел МИ производи друго заедничко нема со Xiaomi. Можеби некој се претставувал лажно дека е Ми шо ти знам, ама тоа е исто ко производител на јабуки од Ресен да се претстави како застапник на Apple во Преспанско и пошироко.

Дај повеќе инфо, за што ве откачил @TheMaker (ако воопшто е и член на форумов)?

Какво повеќе инфо? Не разговараше со мене кога спомнав дека од Анхоч сум земал Redmi Note 3 Pro. Па тие биле неофицијални, за индија, за тазманија штојазнам. И на крај испадна дека се исто европски.

Он ја отвори Xiaomi темата, он прв ги донесе, па се здружи тука на форумов ама кога фати тендер од А1 го снема. Од кај него имам Redmi Note 2 Pro земено, кога барав батерија нова немал иако треба да има 5 год. па после скроз го снема. Последен пат бил на форумов пред 3 год.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
709
571
Еве, упорно добивам реклама... Убаво си вели на рекламата, никаде не пишува физички дека треба да сме некаде...
#NoYouWithoutMe другарчиња... Screenshot_2021-04-08-20-35-59-021_com.facebook.orca.jpg

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не разговараше со мене кога спомнав дека од Анхоч сум земал Redmi Note 3 Pro. Па тие биле неофицијални, за индија, за тазманија штојазнам. И на крај испадна дека се исто европски.
И мене ми има кажано дека во Сетек шаомите не користеле оригинал софтвер, а неговите биле со оригинал па затоа му биле поскапи, што секако, ми немаше логика.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,036
775
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Порано купив од кај нив Ми А1 и прилично бев задоволен од услугата нивна тогаш.
И мислам дека треба да се применува темата во Hi-store односно Hi Com.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
753
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
телефон купив, експресни беа да ми ги земат парите откако кажав кој, дури тој другиот вработен што ме слушаше додека го прашував едниов за телефонот дали го имаат, го спреми, го искуца, и одма пари ми побара

од друга страна на фб им пишав, два пати за кога ќе стигне 10 про, културно seen ми оставија покрај автоматизираниот одговор

гласам воздржан
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
926
901
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,862
4,076
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Еве, упорно добивам реклама... Убаво си вели на рекламата, никаде не пишува физички дека треба да сме некаде...
#NoYouWithoutMe другарчиња...Погледнете го атачментот 99613

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Добро бе за 10% попуст не те мрзи да се караш на месинџер? Нивен настан нивни правила. Ако сакаат на Марс ќе го одржат квизот.
Ширел добар збор и сакал да купи телефон па морало да му дадат попуст :LOL: . Никогаш не ми биле јасни вакви ценкања.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
709
571
Добро бе за 10% попуст не те мрзи да се караш на месинџер? Нивен настан нивни правила. Ако сакаат на Марс ќе го одржат квизот.
Ширел добар збор и сакал да купи телефон па морало да му дадат попуст . Никогаш не ми биле јасни вакви ценкања.
Пушти ми трансакциска да ти пратам да се почастиш нешто...
Друго мене ме боли другар, досега без проблеми доставуваа, попусти организираа, даваа или не - нивни правила да, во право си.
Денес ми стигнува нивната реклама, квиз, 10% итн... Им пишам и тие ми велат дојди во гтц... Битола Скопје е работава, провинција метропола, до кога ќе не е*и некој?
Што не е јасно ако продадоа денес 50 мобилни, нели ќе им беше ќеф и 51 да бидат, и 52... Два три пет да пратеа за Прилеп, Битола...

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
613
997
Скопје
Еве, упорно добивам реклама... Убаво си вели на рекламата, никаде не пишува физички дека треба да сме некаде...
#NoYouWithoutMe другарчиња...Погледнете го атачментот 99613

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Како бе не пишува? Ја овде читам "Дојди од 7ми Април во Mi Store", кај мислеше да идеш у ми стор на фб?
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
235
121
Еве, упорно добивам реклама... Убаво си вели на рекламата, никаде не пишува физички дека треба да сме некаде...
#NoYouWithoutMe другарчиња...Погледнете го атачментот 99613

Sent from my MI 4W using Tapatalk
На сликата убаво пишува дојди од 07 април во Ми сторе Македонија.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 • Ја почнал/а темата
 • #25

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
709
571
На сликата убаво пишува дојди од 07 април во Ми сторе Македонија.
Сум ја посетил, едно пет шест пати, со дебитната, и тие по карго достава ми ги праќале телефоните до мојот град...

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно