• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.684
1.604
Drachevo
1657087892059.png 1657087953044.png

1657087973075.png 1657087990168.png

1657088075575.png 1657088089306.png

1657088117716.png 1657088132710.png

Очигледно е дека 12 поголем фокус ставил на човекот а 11 секаде, но на 12 му фали светлина баш на фокусираниот човек.
не гледам голема разлика тбх.
 

Атачменти

  • 1657087939446.png
    1657087939446.png
    160,6 KB · Прегледи: 25

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
117
120
Битола
Џабе спецификации и тракатанци кога доаѓа со виртуелен проксимити сензор inner beauty. Подалеку од тоа ѓубре.

Баш вчера зборував на некој редми ниска класа телефон и три пати се вклучи звучникот, а кога го тргнав од уво за да го исклучам разговорот, упорно не се пушташе екранот и мислеше дека уште е на уво.
Ми отвори стари трауми од едно искуство со таков телефон.
Преплавени сме со такви ѓубре телефони кои имаат фалинки во основната функција разговор на телефон. Немаат никаква вредност и не знам како луѓево ги користат.

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Кроповите од човекот се чиста победа на 12, не знам во кој свет е поинаку уште си зумирал дека да докажеш спротивно. Каде се текстурата и деталите во косата?

Сеедно ова уствари воопшто не е важно, овој уред се користи со GCAM.
Мислењето е автоматски споено:

Џабе спецификации и тракатанци кога доаѓа со виртуелен проксимити сензор inner beauty. Подалеку од тоа ѓубре.

Баш вчера зборував на некој редми ниска класа телефон и три пати се вклучи звучникот, а кога го тргнав од уво за да го исклучам разговорот, упорно не се пушташе екранот и мислеше дека уште е на уво.
Ми отвори стари трауми од едно искуство со таков телефон.
Преплавени сме со такви ѓубре телефони кои имаат фалинки во основната функција разговор на телефон. Немаат никаква вредност и не знам како луѓево ги користат.


Нема на Mi11U проблем со сензор, барем не на EU ром.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.119
8.447
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Џабе спецификации и тракатанци кога доаѓа со виртуелен проксимити сензор inner beauty. Подалеку од тоа ѓубре.

Баш вчера зборував на некој редми ниска класа телефон и три пати се вклучи звучникот, а кога го тргнав од уво за да го исклучам разговорот, упорно не се пушташе екранот и мислеше дека уште е на уво.
Ми отвори стари трауми од едно искуство со таков телефон.
Преплавени сме со такви ѓубре телефони кои имаат фалинки во основната функција разговор на телефон. Немаат никаква вредност и не знам како луѓево ги користат.

Истото се случува со А52S, само гледам кога ќе го акнам од земја некој ден....
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.684
1.604
Drachevo
Класика жаомие.
Кроповите од човекот се чиста победа на 12, не знам во кој свет е поинаку уште си зумирал дека да докажеш спротивно. Каде се текстурата и деталите во косата?

Сеедно ова уствари воопшто не е важно, овој уред се користи со GCAM.
Мислењето е автоматски споено:Нема на Mi11U проблем со сензор, барем не на EU ром.
Фалат детали и на ракав и на коса кај 12, заради тоа што нема доволно светлина. Во позадина многу позаматено.. Многу брзаш.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Dat Bokeh :love: :love: :love: :love:

Screenshot_177.jpg

VS DSLR,Screenshot_175.jpg


Super clean, no noise, amazing texture, сликава е зумирана btw

Screenshot_179.jpg
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

3:00, 4:55, 6:10, Она што беше проблематично со години, е конечно решено, покрај тоа што овој уред, е способен за неверојатни фотки во темно, рефлексијата од светлата е далеку подобро контролирана, има најдобро боке, има најприродно процесирање и најумерена сатурација, може да фокусира во неверојатни услови, и замрзнува движeчки објекти како да е ништо. Исто така има способност да слика БЕЗ night mode во доста темни услови, со ISO 8-10x поголемо од други уреди, и 3-4x побрзо време на окинување, и покрај тоа сликата изгледа ПОДОБРО со практично 0 шум споредено со другиот телефон кој има 1K ISO + 1/2 SS vs 12.8000 ISO 1/7, mindblowing stuff!

Ова со GCAM ќе убива се што се нарекува телефон, а јас предвидувам дека ако не сликаш портрети, или животни во дивина, APS-C формат камерите ќе добијат многу силен конкурент.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

'CuoreSportivo

Gaining Experience
9 ноември 2017
38
51
Huawei не ги банираа поради телефоните, туку поради останатите технологии кои тие ги нудеа, главно за мрежна инфраструктура.
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.684
1.604
Drachevo
Huawei не ги банираа поради телефоните, туку поради останатите технологии кои тие ги нудеа, главно за мрежна инфраструктура.

и ги банираа И телефоните. Оти го поминаа Аппле и станаа #1 smartphone бренд.
Мислењето е автоматски споено:

Не, Huawei продаваа во USA.

Да беше само уса проблем кој ги шиша, усаните наредија да не се продава во цел свет.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
181
278
и ги банираа И телефоните. Оти го поминаа Аппле и станаа #1 smartphone бренд.
Мислењето е автоматски споено:Да беше само уса проблем кој ги шиша, усаните наредија да не се продава во цел свет.

шаоми нема врска со амерички пазар па да го банираат.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.662
1.410
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Брзо заборавате кога излегоа вести дека и Шаоми може да биде баниран, па сега полека испаѓа дека некои „убави“ телефони не се продаваат во Америка. Дали ова е еден вид на „закана“ може да се шпекулира, инаку ако и текне на америка одма може да најдат некој проблем и да ги блокираат. Само нивниот ејпл да не пати.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.684
1.604
Drachevo
шаоми нема врска со амерички пазар па да го банираат.
АМан бре, читај малце, пак истото прашање го поставуваш. Трамоп го банира Huawei во ЦЕЛ СВЕТ, само во Кина се продава сега.
Толкава моќ и влијание имаат. Америчките таканаречени 'сојузници' послушно прават се што се бара од нив
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
729
1.225
Скопје
Трамоп го банира Huawei во ЦЕЛ СВЕТ, само во Кина се продава сега.

Не знам точно во кои земји им се продава мрежната опрема, за другиот хардвер (лаптопи, монитори, телефони, паметни часовници, домашни рутери, слушалки, ваги и тн.) си скроз грешка.

Повеќе ги унаказија софтверски (со лиценци, патенти..) него дистрибутерски. Услуга им направија глупите Амери првично на Епл, а потоа уште и на една кинеска фирма (Шаоми).
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.684
1.604
Drachevo
Не знам точно во кои земји им се продава мрежната опрема, за другиот хардвер (лаптопи, телефони, паметни часовници, домашни рутери, слушалки, ваги и тн.) си скроз грешка.

Повеќе ги унаказија софтверски (со лиценци, патенти..) него дистрибутерски. Услуга им направија глупите Амери првично на Епл, а потоа уште и на една кинеска фирма (Шаоми).

Освен што му ги забранија гугл шпионските услуги на хуавеи, му забранија пристап и до еден куп технологија и чипови. Без гугл може само во кина да се продава, каде што и така не се користи гугл.
Понатаму многу земји ги забранија хуавеи телефонските мрежи. Америка сама по себе не е никаков фактор, лошо е што поданичките 'сојузници' ги подржуваат на секој чекор.
Жаомие беше кратко време на терористичката листа, на крај од мандатот на трамп, го тргнаа, кај и да е пак ќе го стават.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
729
1.225
Скопје
Без гугл може само во кина да се продава, каде што и така не се користи гугл.

Во Европа (па и кај нас во официјални оператори/продавници) одамна се продаваат телефони без GMS, грешка си.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
VS Pixel 6 pro, crops,

Screenshot_185.jpg

Screenshot_188.jpg


Screenshot_187.jpg


Неполна секунда, vs 4-5 секунди,


View: https://youtu.be/ygrv38x21Gk?t=596
Мислењето е автоматски споено:

А ова е единечен фрејм, од сток камера на MIUI, DNG > jpg трансфер, БЕЗ едит, неверојатни перформанси, 0 шум во сенките, скоро цела слика е оштра сем скроз во аглите на краевите, скоро одлична леќа и одлични перформанси без мулти-фрејм стакување, ова со GCAM со едно 15-20 фрема стакување, ќе убива,

Mi12-SU-stock-non-edited-from-raw-1-of-1.jpg
 
Последна промена:

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
181
278
АМан бре, читај малце, пак истото прашање го поставуваш. Трамоп го банира Huawei во ЦЕЛ СВЕТ, само во Кина се продава сега.
Толкава моќ и влијание имаат. Америчките таканаречени 'сојузници' послушно прават се што се бара од нив

Брат, глуп ти е муабетот. Хуавеи имаше бизниси во Америка и затоа Трамп ги банира, Шаоми нема, можеш еве ти као хејтер на Шаоми заедно со другиве хејтери да му пуштите отворено писмо да го банира шаоми зошто има извадено подобар телефон од Самсунк и Епл.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.152
30.032
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.645
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно