• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.080
29.892
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема врска ромот, и таму и таму си ги има проблемите. Хардверски е. Пробано. Верувај, уште не можам да си простам што земав самсунг ама па од друга страна, не ми иде да го бапнам од земја после секој разговор.

Ама сега нема да те лажам нели, јас го хејтам нивниот софтвер, ама на овој ром го нема тоа, кај овој уред нема таков проблем со ЕУ бета неделен.

Кога се работи за софтвер, Samsung се доста подобри од сите други, наместо да ти биде криво треба да си среќен.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ама сега нема да те лажам нели, јас го хејтам нивниот софтвер, ама на овој ром го нема тоа, кај овој уред нема таков проблем со ЕУ бета неделен.
Кој уред го имаш? Да не е со физички сензор :) На xiaomi.eu некако пола викаат дека се опраени пола не, исто како што се жалат луѓе. Сето е како дигаш телефон коа се јавуваш. Пошто работи на акцелерација и движење од моментот кога ќе одговориш.
Инаку нема што во ЕУ ромот да е поправено ако е сеуште присутно во кинескиот/глобал ромот. Не можат они да го поправат сами.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.080
29.892
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кој уред го имаш? Да не е со физички сензор :) На xiaomi.eu некако пола викаат дека се опраени пола не, исто како што се жалат луѓе. Сето е како дигаш телефон коа се јавуваш. Пошто работи на акцелерација и движење од моментот кога ќе одговориш.
Инаку нема што во ЕУ ромот да е поправено ако е сеуште присутно во кинескиот/глобал ромот. Не можат они да го поправат сами.

Mi11U, можно е да е со физички, не знам
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Иначе истиов проблем бил присутен и кај Самсунг С20 Фе, па по бурни реакции во 21 стаиле физички сензор.
Истиот проблем е и кај најновите модели на Oneplus :(
И не е некој голем проблем ако не правиш муабет на телефон, ама пак, core функционалност е!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.080
29.892
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Иначе истиов проблем бил присутен и кај Самсунг С20 Фе, па по бурни реакции во 21 стаиле физички сензор.
Истиот проблем е и кај најновите модели на Oneplus :(
И не е некој голем проблем ако не правиш муабет на телефон, ама пак, core функционалност е!

Не знам за S20FE, немам читано луѓе од кај нас да се жалат....барем не од препораки на времето што сум давал и на форумов.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.454
1.914
Неготино
Иначе истиов проблем бил присутен и кај Самсунг С20 Фе, па по бурни реакции во 21 стаиле физички сензор.
Истиот проблем е и кај најновите модели на Oneplus :(
И не е некој голем проблем ако не правиш муабет на телефон, ама пак, core функционалност е!
Кој проблем, проксимити? Не, никаков проблем немам со тоа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.080
29.892
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.080
29.892
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
Иначе истиов проблем бил присутен и кај Самсунг С20 Фе, па по бурни реакции во 21 стаиле физички сензор.
Истиот проблем е и кај најновите модели на Oneplus :(
И не е некој голем проблем ако не правиш муабет на телефон, ама пак, core функционалност е!

С21 нема физички сензор, камерата ја користи.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.635
1.361
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
А и да ми треба еднаш да се јавам некаде, неќам 100 пати холд да ми стисне фацава или недај боже пола именик да прати глупости. Се дешава често, на два различни уреди.

Се мислев дека ова е до TrueCaller а тоа да ти било Xaiomi. Па јас додека зборам отвара тоа јутуб во позадина сам си работи, ептен срање е. Поготово со TrueCaller разговорот оди во едно како "bubble" што го има месинџер, па немам опција да го исклучам одма и морам да му речам на соговорникот ако е некој близок да исклучи. Не сакам камери, сакам основни работи да работат.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се мислев дека ова е до TrueCaller а тоа да ти било Xaiomi. Па јас додека зборам отвара тоа јутуб во позадина сам си работи, ептен срање е. Поготово со TrueCaller разговорот оди во едно како "bubble" што го има месинџер, па немам опција да го исклучам одма и морам да му речам на соговорникот ако е некој близок да исклучи. Не сакам камери, сакам основни работи да работат.
Нажалост не е ни само до xiaomi, многу други производители полакомија по виртуал проксимити сензор со надеж дека ќе праат финти понатаму. И сеа имаат проблеми. Јас специфично барав телефон со вистински проксимити сензор баш ради ова и веќе ретки се.
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
Грешка е, и на GSMArena е грешка. Еве од тест менито каде што ги дава сите сензори. На телефоните што имаат сензор има посебен дел Proximity Sensor.

RUU3toel.jpg
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Грешка е, и на GSMArena е грешка. Еве од тест менито каде што ги дава сите сензори. На телефоните што имаат сензор има посебен дел Proximity Sensor.

RUU3toel.jpg
И не е можно да е грешка во тест мениво така?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
И не е можно да е грешка во тест мениво така?
Не е можно, затоа што кога имаш сензор за близина кога ќе ставиш рака или објект над телефонот на одредена висина се активира. Сите генерации на С1 сум ги имал, ти гарантирам овој дека нема сензор за близина и користи камера затоа што освен што го нема во мениво, пола од времето не го ни гаси екранот ко што треба на повици.

На С10 генерацијата почнаа да ги осакатуваат телефоните од сензори, С10 сеуште имаше сензор за светлина и auto brightness си работеше ко што треба. На 11та и тој го тргнаа и сега мизерија е и ауто брајтнесот затоа што користи камера и за тоа телефонот.

Еве screenshot од С10

YzzCYtIl.png


И од А8

t9QuhZSl.png
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не е можно, затоа што кога имаш сензор за близина кога ќе ставиш рака или објект над телефонот на одредена висина се активира. Сите генерации на С1 сум ги имал, ти гарантирам овој дека нема сензор за близина и користи камера затоа што освен што го нема во мениво, пола од времето не го ни гаси екранот ко што треба на повици.
Ја на неколку места прочитав дека има физички сензор а ти си убеден дека нема базирано на тоа дека си ги имал сите од с1... Sus
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
Ја на неколку места прочитав дека има физички сензор а ти си убеден дека нема базирано на тоа дека си ги имал сите од с1... Sus
Ти поставив слики за доказ од 3 различни модели што ги имам моментално. Ти ги кажувам проблемите со телефоните, зошто би лажел дека е лош телефон што го имам или сум го имал во минатото?

Ако сакаш и од С7 и А52с ќе поставам покасно.

Отвори го менито кај тебе на телефон и види сам.

* #0# * пиши во dialer.
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
Другар, сликата ништо не докажува освен дека нема сензор во тест менито. Еве и самсунг викаат дека има, сакаш да кажеш дека знаеш више од нив? The proximity sensor is not working properly | Samsung Caribbean
Ти кажувам дека самсунг лажат за многу работи и многу од телефоните им се осакатени. Од тоа за сензори што ги немаат телефоните до тоа на различни чипови за рам, различен тип на меморија, различни сензори на камера во зависност од комбинација на кој процесор или рам го имаш на твојот телефон.

И ова не е тајна од мене. Тоа тест мени чита директно што е врзано на матичната на телефонот, ако ти е расипан сензорот скроз поинаку се понаша телефонот кога ќе влезеш во тоа мени, т.е. почнува да свети црвено и го пишува кој е проблемот.

С11 и С21 немаат сензор за близина.

Лажат и за кој стандард на UFS го имаш на телефонот зависно од тоа кој модел си го купил, а на маркетинг сите истиот го имаат демек.

Ако има @psyside некој самсунг останато по дома нека провери и он иако сум 100% сигурен дека приметил кој телефон има сензор, а кој не затоа што одма имаат проблеми телефони без тој сензор. За light сензорот имаше еден куп постови кога го тргнаа на форумов, а и секаде по интернет форуми.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Е многу мрзам вака коа сте. 0 аргументи имаш ама самсунг те лаже, гсмарена те лаже, пола портали на светов те лажат, ти само знаеш пошто различен ти е од с1 :))))

Еве ти видео само што го снимав. Види ја точката бела десно од камерата коа проаѓам со раката. Тоа е проксимити сензорот.

View: https://www.youtube.com/shorts/QXqfyDFslRw
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
Е многу мрзам вака коа сте. 0 аргументи имаш ама самсунг те лаже, гсмарена те лаже, пола портали на светов те лажат, ти само знаеш пошто различен ти е од с1 :))))

Еве ти видео само што го снимав. Види ја точката бела десно од камерата коа проаѓам со раката. Тоа е проксимити сензорот.

View: https://www.youtube.com/shorts/QXqfyDFslRw
Јас ти пратив скриншот од С21 плус, подоле ти пишав кои се. И не знам од каде тоа без аргументи дека е. За С21ФЕ не знам, ќе ти кажам кога ќе го видам во живо, ако има сензор 100% е во тоа мени што ти реков. Вака од видеото личи ко да има.

Еве и од samsung members тестовите каде што апликацијата лаже дека има light сензор. Проксимити нема како и да е.

hvJN8Xhl.jpg
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.881
4.235
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Можда и ifixit лажат :)))))))

1653495919724.png
Мислењето е автоматски споено:

Јас ти пратив скриншот од С21 плус, подоле ти пишав кои се. И не знам од каде тоа без аргументи дека е. За С21ФЕ не знам, ќе ти кажам кога ќе го видам во живо, ако има сензор 100% е во тоа мени што ти реков.
Еве ја иам 2 с21 фе и во двата го нема во тест мени ама вака го има коа проаѓаш со рака.

Еве и овие лажат

View: https://youtu.be/voYbbwkg-yo?t=205
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.600
2.024
Можда и ifixit лажат :)))))))

Погледнете го атачментот 113536
Мислењето е автоматски споено:


Еве ја иам 2 с21 фе и во двата го нема во тест мени ама вака го има коа проаѓаш со рака.

Еве и овие лажат

View: https://youtu.be/voYbbwkg-yo?t=205
Пушти сс. Ама убаво ти пишува и на ifixit, не е прокс сензор, сензор за светлина е што е различно од прокс сензор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.949
Мислења
889.618
Членови
31.702
Огласи
200
Најнов член
ineslekovic
На врв Дно